Maso, maso, maso…

Statisíce pakoňů v neustálém pohybu zajišťují v celé východní Africe hlavní část potravinového řetězce. Východní Afrika (Keňa a Tanzanie) by nebyla tím, čím je, kdyby zmizela stáda pakoňů. Nebýt pakoňů, neměl by kdo spásat rozsáhlé pastviny. Nebýt trusu pakoňů, nebyly by pastviny prohnojené. Nebýt pakoňů, nebylo by ve východní Africe tolik predátorů.

Na okraji stád si přijdou na své velcí predátoři.

Na okraji stád si přijdou na své velcí predátoři.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Predátoři v národních parcích Masai Mara, Serengeti, Tarangire, ale i v rozsáhlé oblasti okolo kráteru Ngorongoro přivádějí na svět mláďata tři až čtyři měsíce před příchodem stáda pakoňů.

Mláďata stačí dorůst do věku, kdy se budou učit lovit a kdy bude v jejich okolí přebytek potravy. Jako když přijede pojízdná prodejna masa a obyvatelé vesnice postávají na návsi ve velkém očekávání. Bude bůček? Bude krkovička? A co telecí? A pak se z ničeho nic, jako by náhodou, objeví první pakoně. Předvoj velkého stáda. Všichni predátoři pookřejí. Je to tady. Drsná a krutá škola života pro mláďata může začít.

A co zbude, si rády odnesou hyeny.

A co zbude, si rády odnesou hyeny.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Velká migrace je vlastně kdy?

Pokaždé, když se mě někdo zeptá na to, kdy je velká migrace, odpovídám podle zavedených zvyklostí. Od července do konce září. Statisíce pakoňů, zeber a antilop překračují řeku Mara a přesouvají se ze Serengeti do národního parku Masai Mara. Je to sice pravda, ale není to úplně přesná odpověď.

Přesná odpověď je, že velká migrace probíhá permanentně, je to neustálý pohyb obrovského množství zvířat, který vlastně nikdy nekončí, a je jen otázkou, ve kterém bodě trasy se právě teď nacházejí a kde budou třeba za měsíc nebo dva. Přechod řeky Mara je jednou epizodou celoročního putování, i když pro nás diváky nejdramatičtější.

Překročit řeku Mara je jeden z nejobtížnějších a nejnebezpečnějších úkolů během celé Velké migrace.

Překročit řeku Mara je jedním z nejobtížnějších a nejnebezpečnějších úkolů během celé velké migrace.

FOTO: Olonana Lodge, Masai Mara

V listopadu se začínají vracet do severního Serengeti, aby se postupně přesouvali na jih a v červnu začali mířit opět na sever. Na obrovská stáda pakoňů a zeber se tedy můžete podívat i jindy. Jen musíte vědět kam.

Není cesty zpátky, musíme přes řeku.

Není cesty zpátky, musíme přes řeku.

FOTO: Archiv autora

Kam za velkou migrací?

V srpnu a v září musíte za velkou migrací do Keni. Od října se stáda pohnou směrem na jih do Serengeti. Část stáda bude v listopadu ještě stále na území národního parku Masai Mara v Keni, u hranice s Tanzanií. Část stáda bude v severním Serengeti a bude se pomalu posouvat do jižního Serengeti. V prosinci bude stádo rozložené od severu k jihu (ve východní polovině parku), a pokud bude přát počasí a v Tarangiru bude čerstvá tráva, už narazíte na početnější hordy pakoňů i v Tarangiru a okolí kráteru Ngorongoro. Spíš se ale dá očekávat, že do TarangiruTa dorazí pakoně až koncem ledna, začátkem února.

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

FOTO: archiv autora

 Masai Mara – ideální místo propozorování velké migrace

Velká migrace pakoňů a zeber je největším lákadlem rezervace Masai Mara. Běžná představa o velké migraci předpokládá, že statisíce pakoňů se jednoho dne seberou, dají se do pohybu a pak se jako lavina valí přes řeku Mara. Pravda je trochu jiná. Pakoně jsou v pohybu prakticky celý rok. Krátké přestávky jsou dány potřebou porodit a nechat alespoň trochu zesílit čerstvě narozená mláďata, aby se mohla vydat na další cestu. Když víte kam, můžete se za stády vydat kdykoli. Samozřejmě že překonávání řeky Mara je obrovské přírodní divadlo a zážitek na celý život, ale i na jiných místech je setkání s obrovským stádem šokující.

Savana je plná zvířat.

Savana je plná zvířat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Před pár lety jsem byl s malou skupinkou klientů v kempu Kusini na jihu Serengeti. Byla polovina května, těsně po deštích. Terénní vozy měly co dělat, aby projely rozbahněnými cestami, a měl jsem trochu strach, že naše safari bude nemastné neslané. V Kusini spíte ve stanech. Luxusních, skvěle vybavených, ale pořád jsou to jen stany. Divoká příroda je od vás oddělena jen několika milimetry tkaniny. V noci mne probudil déšť. Když jsem se ale pořádně zaposlouchal, přišlo mi divné, že kapky nedopadají na střechu stanu, ale slyším je, jak dopadají na trávu v okolí stanu. Vylezl jsem z postele, vzal baterku a šel se podívat ven. Nepršelo. Okolo našich stanů pobíhalo několik set pakoňů. Jejich kopýtka dupající trávu vydávala zvuk podobný dešti. Tam, kde večer nebylo po zvěři ani památky, bylo najednou tolik zvířat, že z toho šla hlava kolem. Zalezl jsem do postele, ale už jsem neusnul. Až do rozbřesku jsem poslouchal, jak „kapky dopadají na trávník“.

Jednotlivé skupiny pakoňů se spojí v bezpočetné stádo, které se postupně vydá na cestu dlouhou mnoho stovek kilometrů.

Jednotlivé skupiny pakoňů se spojí v bezpočetné stádo, které se postupně vydá na cestu dlouhou mnoho stovek kilometrů.

FOTO: Kusini Lodge, jižní část Serengeti

Tvůrci ekosystému

Všichni vidíme kolem sebe, jak rychle dochází k devastaci luk, když nejsou sekány. Za posledních 20 let se u nás takové devastace a zaplevelení dočkalo velké množství luk, především v horských oblastech. Dříve tyto louky sekali sekáči s kosou nebo je spásal dobytek, ale s kosou už to umí jen málokdo a dobytek se na horské stráně vrací velmi pomalu.

Podobně by dopadla rozlehlá východoafrická savana, kdyby ji neošetřovala statisícová stáda pakoňů a zeber a kdyby jim nepomáhaly různé druhy antilop a stáda buvolů. Člověkem chovaný dobytek by na tak rozsáhlá území nestačil. Možná by savaně pomohly náhodné požáry, ale rovnováhu ekosystému mnohem lépe a kvalitněji udržují pakoně.

1,5 milionů pakoňu v pohybu - to je velká migrace.

1,5 miliónu pakoňu v pohybu – to je velká migrace.

FOTO: Jan Papež

Nomádský způsob života pakoňů zaručuje, že nikdy nedojde k vypasení na holinu a že se stádo pohne za čerstvou potravou. Tím dostává vypasená část savany čas na obnovu a nedochází k jejímu zaplevelení urputnějšími druhy vegetace. Ačkoli se to nezdá, jsou pakoně jedním z nejdůležitějších tvůrců ekosystému východní Afriky.

Kdo to všechno vede?

Zažil jsem velkou migraci několikrát, na několika místech, a pokaždé mne napadla otázka: Kdo to všechno vede? Bylo období, kdy jsem přímo utkvěle toužil najít toho pakoně z celého téměř dvoumiliónového stáda, který se dal první do pohybu a strhl za sebou tu obrovskou lavinu. Někde přece musí existovat ten prvotní pohyb, ten prvotní impuls, to zrození vlny.

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

FOTO: Jan Papež

Ale je téměř jisté, že stejně jako se nepodaří zjistit na moři, kde vzniká ta první vlna, ani tady zřejmě nikdo nespatří ten prvotní pohyb. Nebo možná spatří, ale nebude tušit, na co vlastně kouká.

Teorie chaosu v praxi

Společenství pakoňů nemá zřetelné uspořádání. Není tu hierarchie jako u některých jiných společenských antilop. Přesto musí stádo mít nějakou srozumitelnou vnitřní komunikaci. Zatím není vědecky popsána. Ani velmi zkušení stopaři nemají jednotnou odpověď.

Jedni tvrdí, že se nejedná ve své podstatě o stádo, ale o jakési volné sdružení matek s dětmi, ve kterém se pohybují chtiví samci. Celek pak drží pohromadě jen díky neustálému nedostatku potravy a touze najít její zdroj. Já tvrdím, že hlavním prvkem, který drží celé stádo pohromadě, je chaos. Vzpomínám si na svého fyzikáře pana profesora Čiperu, který se nám snažil teorii chaosu vysvětlit. Dalo mu to pěkně zabrat. Kdyby nás postavil na vrchol kopce někde uprostřed Masai Mara a nechal nás pozorovat přicházející stáda pakoňů, pochopili bychom jeho výklad okamžitě.

Řeka Mara je při každé Velké migraci nejdramatičtějším místem.

Řeka Mara je při každé velké migraci nejdramatičtějším místem.

FOTO: Archiv autora

„Přijíždějící vláčky“ pakoňů se spojují ve větší, aby se bez jakéhokoliv impulsu oddělovaly a zase spojovaly. Jednotlivé matky s telaty přebíhají sem tam a strhávají s sebou další, takže se neustále někdo pohybuje kolmo proti hlavnímu směru. Prostě chaos.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 25. 9. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

V KAPSKU BUDOU VELRYBY! 

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 20. 8. 2016 a 3.9. 2016

Cena: 43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd.  zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.