Unikátní, dynamické, plné kontrastů

Je mnoho měst, která v jihovýchodní Asii stojí za návštěvu – Bangkok, Kuala Lumpur, Hongkong, Saigon, Hanoi a další. Všechna jsou zajímavá a všechna vás omámí svým osobitým kouzlem. Přesto vás Singapur možná omámí nejvíc. Najdete tu zvláštní harmonii architektury, kultury, kuchyně, kontrastů barev a vůní, klidu a nečekané dynamiky.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Most mezi západem a východem, most mezi historií a moderní současností

Mostem mezi východem a západem je Singapur od nepaměti, po staletí. Vždy byl obchodní křižovatkou, plnou odlišných etnik, které vzájemně obchodovala a vyměňovala si zkušenosti ze svých původních regionů. Když sem dorazili evropští mořeplavci, museli mít pocit, že se jim celá Asie dostala na jediný talíř, ze kterého mohou jíst bez přestávky tisíce chutí a vůní až do úplného přesycení. Jako by bylo úplně jedno, kdo kde zrovna vládne, jaká se kde zrovna vede válka a co se kde chystá do budoucna, Singapur zůstával sám sebou a na všem dokázal vydělat.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nějaká neznámá nespoutaná energie držela Singapur pohromadě a krok po kroku, den po dni připravovala a formovala město do dnešní podoby. V jediném dni dokážete zažít naprosto odlišné prožitky. Klidné zahrady sousedí s moderními mrakodrapy, tradiční čínské chrámy mají společné zdi s mešitou či hinduistickým chrámem nebo s křesťanským kostelem. A to všechno v jediné čtvrti. V klidu a bez napětí. Zatím. Moderní nákupní centra, plné značkového zboží sousedí s prodejnami starožitností, kde na vás dýchne atmosféra starých poctivých řemesel mnoha asijských etnik. Harmonie kontrastu.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Kultura je chloubou města

I v pupku nejostřejší a nejnablýskanější komerce najdete živou a prosperující uměleckou scénu. Divadla, vizuální performace, street art, přehlídky architektury a designu, koncerty všeho druhu i malé zastrčené scény, které hrají pro bůhví koho.  Galerie a muzea. Každý den je kam jít a na co se dívat. Singapur!

Singapur

Singapur, chrám Buddhova zubu

FOTO: archiv CK Marco Polo

Trocha historie

První písemná zmínka o Singapuru je ze 3. Století, kdy starý čínský úřední záznam píše o Singapuru jako o Pu-Luo-chungu (tedy ostrovu na konci poloostrova). Jak v té době Singapur vypadal a co se v něm dělo, není známo. Dá se předpokládat, že díky své poloze byl Singapur přístavem a obchodní křižovatkou.

Singapur

Singapur

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Bouřlivým rozvojem prošel Singapur ve 14. století, kdy byl součástí  mocné říše Sri Vijayan. Nesl tehdy název Temasek (Mořské Město). Na konci 14. století se začíná objevovat nápodoba dnešního jména. Podle legendy korunní princ  říše Sri Vijayan při projížďce v horách zahlédl nějaké velké zvíře a byl přesvědčený, že je to lev. Nikdo do té doby a nikdy potom lva na ostrově neviděl, ale lze jen těžko odporovat princi. Pokud to tedy nebylo živé reálné zvíře, musel to být démon, který se ukázal princi, aby mu tím dal najevo, že stojí na jeho straně. Na počest takového zjevení je tedy logické, že se město musí přejmenovat na Lví Město = Singa Pura.

Singapur

Singapur, Raffles Hotel

FOTO: archiv autora

Britský vliv

Během 18. století se Singapur ukázal jako klíčové místo pro britské zájmy v regionu. Ostrov byl kapkou v moři holandského světa – téměř celá Indonésie a významná část malajského pobřeží byla v jejich rukou  a žádné další místo v regionu si nemohlo být jisté před rostoucí chutí Holanďanů dobývat svět. Ochránit svou flotilu, zajistit jí zásobování a mít nějaké klidné a bezpečné místo pro obchod s jihovýchodní Asií vedlo Brity k usazení se v Singapuru. Zavedli zde „politiku volného obchodu“ a to přitáhlo obchodníky z celé Asie, Středního Východu a dokonce i ze Spojených států – od roku 1824 se populace obyvatel zvýšila z necelého 1000 na 10 000.

Singapur

Singapur, parky jsou tu opravdu nádherné

FOTO: archiv CK Marco Polo

Suez, telegraf a parník

Když se roku 1869 otevřel Suezský průplav, jen málokdo by mohl předpokládat, že to bude mít obrovský vliv na rozvoj Singapuru. Jenže z logiky mezinárodního obchodu je jasné, že když na jedné straně může do Evropy plout mnohem více zboží, musí se na druhé straně to zboží někde vyrobit, někde zobchodovat a někde naložit na lodě. A když k tomu přidáte revoluci v komunikaci, jakou byl bezesporu telegraf, a revoluci v dopravě, jakou byl parník, je vám jasné, že mezinárodní obchod s Asií se roztočil na plné obrátky. Singapur začal bobtnat.

Singapur

Singapur

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Válka neválka

Během II. světové války obsadili Singapur Japonci, ale na mezinárodní obchod příliš nesahali. Umožňovalo jim to obcházet různá embarga a obchodovat se vším a s každým. Po válce se Singapur vrátil do rukou Britů, aby se v roce 1959 osamostatnil v rámci britské koruny a nakonec, aby se 9. srpna 1965 stal samostatnou republikou.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Několik legend o Singapuru, na kterých ale asi něco bude:

Singapur má největší počet milionářů na hlavu v Asii

Legenda tvrdí, že každá 10. domácnost v Singapuru má mezi sebou milionáře (v USD).  Potvrzuje to výzkum společnosti Boston Consulting Group. Singapur má jeden z nejvyšších domácích hrubých produktů na jednoho obyvatele, 61 577 USD. (Pro zajímavost Česko má 26 208 USD a je na 34 místě ve světě).  Na výsledek má určitě vliv i skutečnost, že se Singapur stal oficiálním domovem mnoha bohatých a ultra bohatých lidí z celého světa. Láká je k tomu nízké zdanění, dobrá infrastruktura, stabilita, nízká kriminalita a téměř žádné znečištění ovzduší. Díky dobrým zákonům je Singapur dobrým a bezpečným přístavem pro peníze boháčů z celého světa.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Legenda o tisíci slavnostech

Buddhismus, islám, hinduismus, sikhismus, křesťanství – všechna tato náboženství mají své svátky a mají své náboženské rituály. Většina rituálů je nějak spojena se slavnostmi, průvody a poutěmi. Čtyři úřední jazyky – angličtina, čínština, malajština a tamilština – s sebou nesou další oslavy a slavnosti. Zdá se, že legenda o tisíci slavnostech nemusí být legendou.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Mezi největší svátky patří Čínský Nový rok, Buddhovo narozeniny, konec Ramadánu, indický svátek Deepvali, křesťanské hody a Vánoce…. Pořád je co slavit, a to je dobře.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv CK Marco Polo


Legenda o nejčistším velkoměstě světa

Na tuhle legendu je většina obyvatel Singapuru hrdá. Velmi přísné tresty za odhození odpadků, za graffiti, za plivání na veřejnosti, za odhození žvýkačky apod. Proto je Singapur čistým velkoměstem. Samozřejmě samotné zákazy a tresty nestačí. Správa města se musí také hodně snažit, aby fungovalo zázemí – svoz odpadu, kontrola provozoven, údržba zeleně apod. Když se všechno dostane do harmonie, může to znamenat čisté a příjemné město.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 


 

Singapur

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Poptávkový formulář zde

 

SINGAPUR

INDIVIDUÁLNÍ CESTA NA KLÍČ

Chystáte se do Singapuru? Působíme v Singapuru od roku 1992, rozumíme mu a máme ho rádi. Máme tam svou českou zástupkyni. Jsme připravení vám připravit vaši cestu do Singapuru na míru. 


 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 6. 8. 2016

Cena:43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengetikráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov“, protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.