Pláže beze jména

Pláže na ostrově nemají oficiálně žádná jména. Já jsem si je pojmenoval podle světových stran. Nejdelší „Východn퐓 je dlouhá přes dva kilometry. Bílý písek, protkaný sem tam skalisky. Hlubší voda je na jižní části pláže, kde se dá dobře plavat. I při odlivu dojdete snadno na hlubinu. Většina hotelů a hotýlků je postavených právě u „Východní“ pláže. Šnorchlovat můžete přímo u pobřeží nebo se vydat k útesu, který není nijak daleko. V hlavní sezóně je perfektní viditelnost.

Koh Hai (Ngai)

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

„Jihovýchodní“ pláž je s „Východní“ spojena jen lesní cestou. Je izolovaná skalisky na obou koncích, a tak máte pocit, že se jedná o soukromou pláž resortu, který se nad ní vypíná na kopci. Pláže jsou ale v Thajsku veřejné, a tak vám nikdo nemůže nijak vyčítat, že se tu na pár hodin usadíte. Je tu ale hodně kamenů a korálů. „Jihovýchodní“ je spíš fajn pro šnorchlování než koupání. Při odlivu se objeví kamenné dno laguny a nevypadá to úplně dobře.

Koh Hai (Ngai)

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

„Jižní“ pláž se zdá být nejopuštěnější. Jediná má jméno – Paradis Beach. Z ”Východní„ pláže se sem dostanete pěšinou přes kopec porostlý divokým tropickým lesem. Je to příjemné protažení těla, ale sama Paradise Beach vás trochu zklame. Staví se u ní resort a na pláži a v moři je to hodně znát. Navíc jsou dny, kdy sem dorazí hodně lodí od pobřeží a z Koh Lanty na jednodenní výlet a pláž se pak promění v něco, co vůbec nekoresponduje s charakterem zbytku ostrova. Není to špatné místo na šnorchlování, ale jen tehdy, když jsou výletníci někde jinde.

Koh Hai (Ngai)

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Šnorchlování a potápění

 Díky tomu, že celý ostrov je obklopen korálovým útesem, je šnorchlování dobré u všech pláží. Na mnoha místech se dá pohodlně dostat až k útesu a můžete šnorchlovat i na hlubší vodě. Můžete i vyrazit z ostrova na výlet na další ostrovy, včetně vyhlášeného Koh Rok Noi, kde jsou velcí varani.

 Pro potápěče jsou docela fajn i ostrůvky Koh Waen a Hin Nok.

Dovolená naboso

Žádná auta, žádné silnice. Ideální místo pro ty, kdo si chtějí odpočinout od civilizace a chtějí načerpat energii z pláže, moře a tropického podnebí. Jen 13 km na jih od už známé Koh Lanty najdete malý (5 km²) ostrov, který se oficiálně jmenuje Koh Ngai, ale často se o něm mluví jako o Koh Hai. Zapomeňte na boty, na Koh Hai můžete klidně trávit celou dobu naboso.

Koh Hai (Ngai), Thajsko

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Večerní nuda je součástí terapie

Tady dávají lišky dobrou noc. Pár klasických thajských hospod, kam se chodí na pivo a lacinější jídlo, jinak se vše odehrává v rámci hotelů a hotýlků. Bary, diskotéky, holky u tyče – to rozhodně na Koh Hai nečekejte. Vrcholem zábavy je někdy živá hudba, ale i to je třeba brát s velkou rezervou.

Koh Hai (Ngai), Thajsko

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv autora

Stravování

Lacino jako ve velkých a turisty nacpaných letoviscích na ostrově není. Všechno se sem musí dovézt lodí a je tu malá konkurence. Na Koh Hai je trochu dražší jídlo než na Koh Mooku. Za slušné ceny se najíte v Koh Ngai Seafood, kde vám stará Thajka s úsměvem připraví rybu nebo dary moře. Semtam nabídnou speciální ceny za jídlo i hotelové restaurace, zvláště v mimosezóně, kdy nemají úplně obsazeno.

Koh Hai (Ngai), Thajsko

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv autora


Obecná doporučení

Na ostrově není bankomat, a tak se vybavte potřebnou hotovostí. Lacinější restaurace neakceptují karty. Žádný supermarket a žádné desítky obchodů jako na Samui nebo na Phuketu. V hotelech fungují malé obchůdky, kde seženete vodu, nealko, pivo, nějaké sladkosti a opalovací krém, repelent, brýle, boty do vody – prostě věci, které pro svou dovolenou u moře potřebujete. V některých obchůdcích jsou i minilékárny, takže nejste úplně bez pomoci, když máte nějakou akutní potřebu.