Některé „pasti“ rozpoznáte rychle

Je určitě hodně nefér nazývat zájezd, který se skládá z 10 nocí u moře a jedné noci v rezervaci, zájezdem na safari. Většina pobytových míst u moře je vzdálených 4–5 hodin od národního parku Tsavo East, a když se do něj někdo vydá na jednu noc, tak zažije vlastně jen jedno odpolední a jedno ranní safari. Jistě, je to safari a i v Tsavo East může být skvělým zážitkem, pokud je dobře připravené, ale nazývat takový zájezd zájezdem na safari hraničí s klamáním klienta. Bohužel většina nabídek výletů na safari z pobřeží bojuje s konkurencí pouze cenou a na výsledku je to pak znát.

Na jednodenní safari se nenechte vylákat nikdy!  To jsou vyhozené peníze a ztracený čas.

Obrana je jednoduchá. Chtějte znát všechny potřebné informace ještě před tím, než se krátké safari rozhodnete koupit. Ať už se rozhodnete vyrazit na safari na dva, tři nebo čtyři dny, základní otázky jsou v podstatě stejné.

Nenechte se oklamat slovem kemp. U mnoha cestovních kanceláří se jedná o kempoviště a rozhodně nevypadá jako kemp na obrázku.

Nenechte se oklamat slovem kemp. U mnoha cestovních kanceláří se jedná o kempoviště a rozhodně nevypadá jako kemp na obrázku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo Int.

10 otázek, které byste neměli vynechat při nákupu safari
1.       Jaký čas strávím na cestě do rezervace?

Ptejte se, jak dlouho bude trvat vaše cesta, v kolik hodin do rezervace dorazíte, zda budete po cestě sbírat klienty z jiných hotelů a kdy budete z rezervace vyrážet zpět. Musíte počítat s tím, že odpolední safari začíná obyčejně kolem 16. hodiny a ranní safari končí obyčejně kolem 9. hodiny. Pokud jedno nebo druhé safari nebudete stíhat, bude váš výlet za safari ochuzený.

Ruaha v Tanzanii. Surové, velmi autentické safari.

Predátoři jsou aktivní především v noci. Pokud do rezervace dorazíte v poledne, moc toho neuvidíte.

FOTO: archiv autora

2.       Jakým autem pojedeme?

Jsou dva základní typy aut na safari – minibus a terénní vůz. Minibus je rychlejší při putování po silnici, ale na safari má mnoho nevýhod. Základní nevýhodou je, že střecha není odsunutelná nad všemi sedadly a ti, kteří sedí v poslední řadě, mohou vyhlížet zvířata pouze z bočních oken nebo si musí své místo ve střešním otvoru vybojovat na ostatních. To vyvolává napětí u posádky a bez pohody si safari určitě neužijete. I postranní okénka nejsou tak vhodná k focení jako u terénního vozu.

Pokud chcete na safari fotografovat, musíte mít prostor. Na to je třeba myslet při výběru auta.

Pokud chcete na safari fotografovat, musíte mít prostor. Na to je třeba myslet při výběru auta.

FOTO: archiv autora

Terénních vozů je několik typů. Nejlépe upravené pro pozorování jsou vozy provozované přímo kempy nebo lodgemi  – ty totiž nemusí splňovat normy na pohyb po veřejných cestách. Jsou hodně otevřené, cestující sedí stupňovitě a výhled je přímo skvělý.

Mít terénní vůz jen pro svou rodinu by mělo být základním předpokladem pro kvalitní rodinné safari.

Mít terénní vůz jen pro svou rodinu by mělo být základním předpokladem pro kvalitní rodinné safari.

FOTO: Saruni Samburu Lodge, archiv autora

Ostatní terénní vozy jsou výborné, určitě mnohem lepší než minibusy, málokteré ale mají stupňovité sezení. Mají však skvěle řešené střechy a dobře přizpůsobená okénka.

Cestující na zadních sedadlech nemají šanci využít otevřené střechy. Pokud bude mikrobus plný, jejich šance něco vidět je téměř nulová.

Cestující na zadních sedadlech nemají šanci využít otevřené střechy. Pokud bude mikrobus plný, jejich šance něco vidět je téměř nulová.

FOTO: Archiv autora

3.       Kolik cestujících bude v autě?

Nikdy necestujte na safari s tím, kdo obsazuje i prostřední sedačku na zadním sedadle. To je zakletá sedačka. Ten, kdo na ni usedne, nikdy nic neuvidí, nikdy se nedostane bez boje k okénku či ke střešnímu otvoru. Místo zvířat bude pozorovat záda a zadky spolucestujících. Chtějte záruku, že ve vašem terénním voze bude maximum 6 osob a 7. sedadlo bude prázdné. Do minibusu jsou pořadatelé často schopni natlačit až 8 osob a přitom jakž takž pohodlné safari je maximálně se 6 osobami. Trvejte na tom, že jich tam nebude víc než 6. Kdo vám takovou záruku nedá, není pro vás dobrý partner na safari.

Pronajmout si auto a vyrazit na dobře připravnou cestu, to je jedna z nejlepších variant, jak poznat Namibii.

Pronajmout si auto a vyrazit na dobře připravnou cestu, to je jedna z nejlepších variant, jak poznat Namibii.

FOTO: archiv autora

4.       Budeme spát v parku nebo mimo park?

To, zda bydlíte uvnitř národního parku nebo venku, má obrovský vliv na cenu, ale i na kvalitu safari. Národní parky mají otevírací dobu, která se neshoduje s rytmem zvěře. Pokud bydlíte mimo park, nemůžete počítat s ranními safari po svítání, kdy jsou nejaktivnější predátoři, a nemůžete počítat se safari po setmění.  To jsou ale nejkrásnější safari. Proto hledejte nabídku s ubytováním uvnitř parku a raději zaplaťte o něco víc.

Ubytování v Saruni Lodge v rezervaci Samburu, Keňa. Výběr lokality, kvalita ubytování a poskytované služby odpovídají dokonale stylu glampingu.

Ubytování v Saruni Lodge v rezervaci Samburu, Keňa. Výběr lokality, kvalita ubytování a poskytované služby odpovídají dokonale stylu glampingu.

FOTO: Jan Papež, Marco Polo International

5. Jak se přesně jmenuje moje ubytování?

Kemp nebo lodge jsou během cesty na safari vaší základnou. Odtud vyrážíte za zvířaty, sem se vracíte. Tady pro vás připravují jídlo a tady trávíte chvíle svého volna a spíte. Je tedy nesmírně důležité vědět, která konkrétní lodge nebo který konkrétní kemp bude vaším domovem. Jsou okolo bariéry oddělující váš svět a svět zvířat? Nebo jste v zařízení bez bariér, které vám nabídne zážitek soužití s přírodou? Jaké aktivity můžete dělat ve svém volnu?

Několik zeber zjistilo, že je areál Ngorongoro Crater Lodge pro ně mnohem bezpečnější než dno kráteru a zůstává dlouhodobě.

Několik zeber zjistilo, že je areál Ngorongoro Crater Lodge pro ně mnohem bezpečnější než dno kráteru, a zůstává dlouhodobě.

FOTO: andBeyond

6.       Ve které části národního parku je naše ubytování?

Tak jako houbaři mají svá místa, kde zaručeně rostou, a není možné počítat s tím, že najdete houby v každém lese a na každé mýtině, i v rozsáhlých národních parcích jsou místa, kde je více zvěře a kde na zvěř téměř nenarazíte. Když víte, kde vaše lodge nebo váš kemp leží, můžete dohledat informace o tom, jak jsou na tom v okolí se zvěří. Ptejte se, ve které části parku budete trávit svůj čas.

Ngorongoro Crater Lodge neodděluje od divoké přírody žádná bariéra. Divoká zvěř se čas od času objeví opravdu blízko vás.

Ngorongoro Crater Lodge neodděluje od divoké přírody žádná bariéra. Divoká zvěř se čas od času objeví opravdu blízko vás.

FOTO: andBeyond

7.       Kolik pokojů či stanů má váš kemp nebo lodge?

Pozorování zvěře může být velmi intenzivní intimní zážitek, ale může to být frustrující masová záležitost, kde se kolem jednoho lva shromáždí 10 i více aut. Obecně platí pravidlo: čím menší kemp nebo lodge, tím větší naděje na to, že nepotkáte další návštěvníky.  Často je navíc dobré dát řidiči malé spropitné za to, že si dá tu práci najít pro vás váš kousek Afriky, kde se nebudete tlačit s ostatními.

Dobrý průvodce nebo stopař vám dokáže přiblížit divokou buš úplně jinak, než tištěné bedekry.

Dobrý průvodce nebo stopař vám dokáže přiblížit divokou buš úplně jinak než tištěné bedekry.

FOTO: CK Marco Polo International

8.       Kolikrát a kdy budeme vyrážet za zvířaty?

Vyrazit za zvířaty na tzv. game drive (safari) je nákladná věc. Auto, stopař, řidič, pohonné hmoty, vstupné do parku atd. Proto se často stává, že v nabídkách není úplně jasno, kolikrát vlastně na safari vyrazíte. Ptejte se a trvejte na tom, že odpověď bude někde zaznamenaná, že bude součástí cestovní smlouvy nebo voucheru. Často se stává, že první a poslední den není safari vůbec a navíc je maximálně jedno safari denně. U dobrých nabídek je ovšem první odpolední safari hned v den příjezdu, poslední den pak ranní safari a v ostatní dny safari 2x denně. Kdo není ochoten se k takové věci zavázat, připravuje pro vás nemilé překvapení.

FOTO: Jan Papež

9.       Vstupné do parku v ceně

Pokud budete bydlet mimo park (ale často i při ubytování v parku), je třeba mít jistotu, že vstupné do parku je v ceně. Často je v nabídkách jen poznámka „Můžete navštívit park“. Ale je tím myšleno: „Pokud si zaplatíte vstupné, můžete navštívit park.“  Vstupné je významná položka a chtějte mít jistotu, že už je máte v ceně.

Zebry mají v kráteru Ngorongoro ideální životní podmínky.

Zebry mají v kráteru Ngorongoro ideální životní podmínky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

10.   Kdo není ochoten odpovídat, není dobrým partnerem

Pokud není někdo ochoten odpovídat na vaše otázky, nebo jsou odpovědi nejasné, není dobrým partnerem pro vaši cestu na safari.  Raději se porozhlédněte jinde. Kdo chce zažít dobré safari, měl by se odpoutat od pobřeží na víc nocí a měl by velmi pečlivě vybírat, kde svůj čas bude trávit.

Při mobilních pěších safari staví personál kemp v době, kdy putujete divokou přírodou.

Při mobilních pěších safari staví personál kemp v době, kdy putujete divokou přírodou.

FOTO: Pufari Camp, archiv ck Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 3. 7. a 25. 9. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

V KAPSKU BUDOU VELRYBY! 

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 9. 7. a 6. 8. 2016

Cena:43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd.  zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.