Napadlo mne to při východu slunce

Stál jsem to ráno na pěšině před dlouhým obdélníkovým bazénkem a díval se přes vodu na jeden z divů světa. Tádž Mahal. Slunce teprve vykukovalo za horizontem a bílý mramor měl nazlátlou barvu ranních paprsků. Byla to moje pátá nebo šestá návštěva a věděl jsem, že ten vzácný okamžik, kdy je kolem mne ticho a nádherná památka jako by patřila pouze mně, nebude trvat dlouho. Zavřel jsem oči, zhluboka se nadechl a pomalu vydechoval. I vzduch, ještě prochladlý nocí, měl v sobě stopu krásy, kterou před chvilkou hltaly oči. Slunce mne pálilo na pravé tváři a dalo jasně najevo, že se ujímá moci. Otevřel jsem oči a znovu je zaostřil na Tádž Mahal. V tu chvíli mi došlo, že všechno mohlo být jinak.

Taj Mahal.

Tádž Mahal

FOTO: archiv autora


Příběh jako z reklamy na svatého Valentýna

Byla to láska na první pohled. Princ Khurram (za čas se stane císařem a přijme jméno Shah Jahan) během procházky v zahradě královského paláce pohlédl na krásnou neznámou dívku a zamiloval se. Píše se rok 1607 a princi je necelých 15 let. Dívka, do které se zamiloval, je o rok mladší perská princezna Arjuman Banu Began. Dva krásní lidé, v krásné zahradě, s krásnou budoucností před sebou. Nic nebrání jejich lásce. Časem pojme princ princeznu za ženu a věnuje jí titul Mumtaz Mahal (Klenot paláce). Princ se stává císařem a princezna císařovnou. Žijí spolu šťastně až do okamžiku, kdy císařovna umírá při porodu. Nešťastný milující manžel na její počest nechá postavit nejnádhernější mauzoleum na světě, Tádž Mahal.

Taj Mahal. Velké množství vlysů a orientálních dekorací.

Tádž Mahal. Velké množství vlysů a orientálních dekorací.

FOTO: archiv autora


Jenže všechno mohlo být jinak

Začátek 17. století nebyla doba příběhů z růžové knihovny. V roce 1607, kdy se princ s princeznou potkávají, píše Shakespeare tragédii Antonius a Kleopatra. Jak by asi vypadal příběh Tádž Mahalu, kdyby jej vzal do ruky slavný dramatik? Základní zápletku by možná nechal stejnou – dva krásní mladí lidé se do sebe zamilují. Ale pak už by přicházelo mnohé ale. Rodiče souhlasí se sňatkem, ale je nezbytné navštívit hvězdopravce a určit nejvhodnější den ke svatbě. A co čert (?) nechtěl, hvězdopravci určují ideální den až za pět let, na rok 1612. Navíc rodiče připraví pro mladého prince ještě několik sňatků, které jsou nezbytné pro zachování míru na hranicích císařství. Dny vhodné pro svatby s dalšími nevěstami jsou v mnohem bližších termínech. A tak princ musí plnit po celou dobu čekání na svou vyvolenou manželské povinnosti se dvěma dalšími ženami.

Taj Mahal.

Tádž Mahal

FOTO: archiv autora


Chci být ta první!

Jaká muka asi musí doprovázet každou noc milující Arjumanu, když sama usíná ve své ložnici? Jak dlouhé jí musí připadat roky čekání. Krásná, vzdělaná, ambiciózní perská princezna musí sledovat, jak se její 15letý snoubenec mění z chlapce v muže. Sama s ním smí pouze chodit na procházky a hrát šachy. A ty dvorské drby! Těch legend o jeho mužských schopnostech! A těhotenství dvou manželek a porody jejich dětí! Kolikrát to chtěla vzdát? Nezmění se její láska v tichou skrytou nenávist? A pak to přijde. Skvostná, vskutku královská svatba prosvětlí rok 1612. Obě manželky musí ustoupit do pozadí. Teď jsem tu já a chci být ta první! A skutečně je. Je první! Anebo ne? Jistě, je jasnou favoritkou svého muže, obě další manželky jako by nebyly, jako by neexistovaly. Jenže není první v císařství. Její muž není korunním princem, tím je jeho starší bratr Parviz.

Taj Mahal.

Tádž Mahal

FOTO: archiv autora


Jedinou cestou k moci je smrt

Princ Khurram netouží po trůnu. Vždyť je tak pohodlné být druhý. Nemáte žádné povinnosti a můžete se věnovat své milované ženě a jejím dětem. Arjumana a její děti prince naprosto naplňují. Navíc dětí přibývá. Legendy o mužských schopnostech prince nelhaly a Arjumana rodí s naprostou pravidelností každé dva roky. Hluboko v její duši je ale stále ukryta křivda, nikdy se nezbaví oněch pěti let čekání. Tu křivdu zahojí jen jediné. Když se její choť stane císařem. Nepomáhají intriky, nepomáhají hádky s manželem a tchánem. Nakonec pomůže starý osvědčený jed. Bratr Parviz v roce 1626 umírá. A zanedlouho po něm i císař. Princ Khurram se stává císařem Shah Jahanem a krásná Arjumana císařovnou Muntaz Mahal. Píše se rok 1628.

Taj Mahal.

Tádž Mahal

FOTO: archiv autora


Kdo vládne?

Jak skvělé bylo být tím druhým. Vládnout císařství zabírá tolik času a tolik energie. Vždyť už nemám ani čas hrát si s dětmi a být s tebou, lásko. Každý den musí císařovna poslouchat podobné vzdechy svého muže. Jsi císař, musíš vládnout pevnou rukou, slyší císař každý den svou ženu. A když už se nakonec pro něco rozhodne, císařovna to kritizuje, udělala by to jinak. Nakonec to raději udělá podle ní. Na dvoře už se šušká, že zemi vládne Mumtaz Mahal, a ne císař Shah Jahan. Téměř tři roky utahuje císařovna smyčku kolem vladařova sebevědomí, tři roky napíná strunu jeho trpělivosti, tři roky zkouší velikost a hloubku jeho lásky.

Taj Mahal.

Tádž Mahal

FOTO: archiv autora


Tragédie nikdy nekončí vesele

Shakespeare by nemusel konec příběhu příliš fabulovat. Císařovna miluje okamžiky, kdy večer není v komnatách vůbec nikdo, jen stráže u dveří. Ráda obklopí trůn v největším mnoha svícny. V paprscích svíček se blyští zlato a drahé kameny. Usedá na trůn, jako by byla císařem. V tichu místnosti je slyšet jen její dech. Poslední dobou sípá jako stařena. Je jí šestatřicet a brzy porodí už 14. dítě. Ani si nevšimla, že ve stínu u sloupu stojí císař. Pozoruje svou ženu. Je krásná, vznešená. Nejkrásnější císařovna, jakou by si země mohla představit. Kam se ale poděla Arjuman? Ta bestie uvnitř císařovny mu ji ukradla. To musí skončit. Donutí císařovnu, aby mu vrátila jeho krásnou, něžnou Arjuman. Císař se vrhne k trůnu a začne císařovnu táhnout za ruce pryč. Na trůn patří císař, ne císařovna. Císařovna padá na podlahu a začíná rodit. Při porodu umírá.

Taj Mahal. Výzdoba znázorňuje islámské súry.

Tádž Mahal. Výzdoba znázorňuje islámské súry.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Žal, nic než žal

Zabil jsem svou největší lásku. Nic nemůže ukonejšit můj žal. Snad jen žít, jak by si přála ona. Následujících 35 let je Shah Jahan opravdovým, silným a důrazným císařem. Císařem, na kterého se bude vzpomínat jako na velikána. Jen už ho nikdy nikdo neuvidí usmát se. Na počest své mrtvé lásky, hnán žalem a výčitkou svědomí, nažene císař více než 22 000 dělníků, aby postavili nejnádhernější mauzoleum na světě. Trvá jim to bezmála 22 let.

Taj Mahal.

Tádž Mahal

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 


 

Klášter Lamayuru (Lamajuru).

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín odjezdu: 5. 9.

Cena: 58 900,- za 9 nocí

Více informací o zájezdu zde 

 

INDIE

Dillí + Ladakh

Poznávací zájezd do indického Himálaje

 

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem v oblasti indického Himálaje.


 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 9. 7. a 6. 8. 2016

Cena:43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengetikráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.