Jaké safari chcete zažít?

Tato otázka vypadá na první pohled divně. Jaké safari chcete zažít? Prostě safari, co je na tom. Jenže ono není safari jako safari. Safari v zarostlé buši je úplně jiné než safari na otevřených pláních.  Safari v autě s dalšími deseti lidmi je úplně jiné než safari v autě, které je jen pro vaši rodinu. Pěší safari je jiné než safari na koních nebo na lodi. Někdo se chce co nejvíce přiblížit zvířatům a někdo chce zažít veliká stáda. Máte na safari jen pár dnů, nebo více než týden? Jsou místa, kam nemohou děti mladší než deset let, a jiná místa, kam mohou děti již od šesti let. Určitě je dobré si některé věci promyslet a pak se teprve rozhodovat kam, na jak dlouho a s kým.

Komu patřila ta hlava?

Komu patřila ta hlava?

FOTO: archiv autora


Jihoafrická republika

Červenec a srpen jsou na jihu Afriky zvláštní měsíce. Je to jejich zima a na Afriku může být až překvapivě chladná. Jsou dny, kdy můžete v horách zažít i mráz. Nejlepší rodinné safari je ale právě v těchto měsících. Všude je sucho a zvířata se stahují k vodním zdrojům, kterých je málo. Navíc i většina keřů shodila listy a zvířata jsou mnohem lépe vidět než na jaře nebo v létě. Musíte ale počítat s teplým oblečením. Kulich, rukavice, šála a zimní bunda nejsou při ranním nebo večerním safari vůbec k zahození. Když k tomu přidáte velmi dobré letecké spojení a malý časový posun, pak vychází Jihoafrická republika jako jeden z favoritů při hledání nejlepších míst pro rodinné safari.

Při rodinném safari jsou partnerem dětí velmi zkušení průvodci.

Při rodinném safari jsou partnerem dětí velmi zkušení průvodci.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Když se řekne Jihoafrická republika a safari, většina lidí automaticky pomyslí na Krugerův národní park. Určitě je to ikona safari v Jihoafrické republice, ale není to jediný park, kde můžete pozorovat zvířata, a pro rodiny s dětmi jsou i mnohem vhodnější místa. Zaměřte svou pozornost hlavně na provincii Limpopo. V ní najdete Waterberg, to je podle mého názoru ideální místo pro safari s dětmi v Jihoafrické republice. Jedním z důležitých důvodů je ten, že se vůbec nemusíte bát malárie. Waterberg je v zóně bez malárie (Malaria free). Safari se tu jezdí v otevřených terénních vozech, ze kterých je výborný výhled. Řídí je zkušení stopaři a rangeři a jsou speciálně školeni na komunikaci s dětmi. Můžete vyrážet i na pěší safari a to je velký zážitek. Na několika místech můžete vyrazit na safari i na koni.

I výběr auta je důležitý.

I výběr auta je důležitý.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o Jihoafrické republice

Tanzanie

Sem jezdím na safari nejraději. Nikdy mne to neomrzí. Když brzy ráno, těsně po svítání, čekáte s autem za tenkou železnou bránou u vjezdu do kráteru Ngorongoro a čekáte, až se brána pohne a budete moci vjet do kráteru, je kolem vás zvláštní ticho a klid. Slunce se začíná prodírat prstencem mlhy halící hranu kráteru, vane jemný vánek.  Křoviska nedaleko vás vypadají opuštěně a jen stěží můžete uvěřit, že tam dole pod vámi žijí stovky zvířat. Najednou se křoví rozhrne a na cestu před vámi vejde mohutný buvol a za ním další a další. Teprve, až stádo poodejde, vyleze strážce parku z malé zděné boudy, odstrčí železnou bránu a mávne na vás. Můžete vstoupit. Vítejte v kráteru. Málokde můžete dětem ukázat, jak funguje svět divokých zvířat, jako tomu je v Ngorongoro.

Velcí sloni si oblíbili mokřady a louky na dně kráteru Ngorongoro.

Velcí sloni si oblíbili mokřady a louky na dně kráteru Ngorongoro.

FOTO: archiv autora

Když k návštěvě kráteru přidáte Serengeti a některé další zajímavé místo (jezero Natron, park Tarangire), pak máte o rodinné zážitky postaráno. Ale Tanzanie nabízí mnohem víc. Tady můžete dětem ukázat, jak se musí snažit lidé, aby jejich děti mohly chodit do školy, aby měly co jíst, aby si měly co oblékat. Nejde o to, ukazovat chudobu. Nejde o to, ukazovat žebrající děti u silnice a zbídačené vesnice Masajů, kteří ztratili svou identitu, vyrvali staré kořeny a nedokázali je zasadit jinde. Jde o to, ukázat například národ Iraqw v oblasti Lake Manyara, který obdělává půdu a velmi usilovně pracuje. Naučit mladé Evropánky respektu k takovým národům vůbec není k zahození.

Některé masajské vesnice jsou spíše skanzeny. Turisté nesledují skutečný život vesnice, ale jen dobře promyšlené a režírované divadelní představení.

Některé masajské vesnice jsou spíše skanzeny. Turisté nesledují skutečný život vesnice, ale jen dobře promyšlené a režírované divadelní představení.

FOTO: Jan Papež

Přečtěte si další zajímavé články o Tanzanii

Namibie

Nikde v Africe (snad jen v Malawi) nenajdete vhodnější prostředí pro rodinné safari bez „pedagogického dozoru“, bez nutnosti mít řidiče nebo průvodce. Namibie je připravena dát vám šanci být svým vlastním pánem. Když si se svou cestovní kanceláří dáte práci a dobře vše promyslíte a připravíte, můžete po Namibii cestovat sami i s dětmi, a mít tak ten nejkoncentrovanější pocit objevitele a cestovatele. Bílý muž objevuje Afriku! Najedete stovky kilometrů, budete zaprášení a unavení, ale budete na to vzpomínat celý život.

Pomníky minulých časů. Namibie.

Pomníky minulých časů. Namibie.

FOTO: archiv autora

Celá Namibie patří do lokality s malým rizikem malárie a ani kriminalita tu není vyšší než kdekoliv v Evropě. Určitě doporučujeme, abyste při takové cestě využívali k přespání malé rodinné farmy, kde můžete vidět běžný život bílého farmáře v Africe. Park Etosha nebo pouštní oblasti vás budou fascinovat. Jen musíte mít na paměti, že cestování bude únavné a vaše děti na takové cestování musí být připraveny.

Když jdete nalehko..... Namibie.

Když jdete nalehko... Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o Namibii

Botswana

Ještě před deseti dvanácti lety by to bylo pokládáno za nemožné. Rodinné safari v Botswaně. Naprosto cíleně se Botswana bránila dětem na safari.  Ne ze strachu o děti, ale ze strachu z dětí. Majitelé malých luxusních kempů se šesti nebo osmi bungalovy nebo stany, nabízející velmi intimní setkávání s divokou přírodou, si nedovedli představit, že by tiché rozjímání hostů rušilo pokřikování dětí, peskování rodičů nebo noční pláč. Jak zaručit hostům, že nebudou rušeni. Těžko.

Setkání s divokou zvěří je pro děti úchvatný zážitek.

Setkání s divokou zvěří je pro děti úchvatný zážitek.

FOTO: archiv autora

Dodnes jsou pro některé kempy děti tabu. Ale jsou i kempy, které se rodinnému safari otevřely a nelitují toho. Botswana nabízí úplně jiné safari než zbytek Afriky a na světě najdete mnoho rodin, které takové safari chtějí zažít společně. Je to drahé, pekelně drahé, ale cena odpovídá kvalitě a zážitku. Safari v deltě Okavango ukazuje divoká zvířata, která se musela přizpůsobit mokřadům, bažinám a zátopovým oblastem.

Večerní posezení u ohně patří k safari. Rodinné safari v Botswaně.

Večerní posezení u ohně patří k safari. Rodinné safari v Botswaně.

FOTO: archiv autora


Keňa

Když se podíváte na nabídky rodinných safari v Keni, máte pocit, že vyrazit s rodinou na safari do Keni je velice snadné. Doletíte do Mombasy, ubytujete se u moře, a až se budete nudit, vyrazíte s dětmi na safari. Naprostá většina takových nabídek si plete opravdové rodinné safari se safari s dětskými účastníky. Myslí si, že jde jen o to, zda dítě smí, nebo nesmí do národního parku a za jakou cenu. Jenže rodinné safari není pouze o tom, že vám někdo dovolí, abyste si vzali dítě s sebou. Nejde o to, že dítě může absolvovat to, co je určeno pro dospělé. Rodinné safari je o společném zážitku, který respektuje schopnosti dětí vnímat divokou přírodu a zvedne adrenalin všem účastníkům. Je to o úplně jiném časovém rozvrhu, je to o detailech.

Kultura kmene Samburu je stále živou a nesmírně zajímavou.

Kultura kmene Samburu je stále živou a nesmírně zajímavou.

FOTO: Saruni Samburu Lodge, archiv CK Marco Polo

Keňa je přepestrá. Nabízí nepřeberné množství možností. Možností pro dobré rodinné safari ale není tolik. Hledejte je spíše mimo hlavní tahy, na postranních cestách. Vyhněte se Masai Mara, vyhněte se Amboseli a Tsavo East. Mnohem zajímavější a na rodinné safari připravené jsou parky jako Samburu, Ol Pejeta, Lewa, Laikipia.  Keňa potřebuje pro dobré rodinné safari mnohem důkladnější přípravu a delší dialog o tom, jak má takové safari vypadat a kde ho chcete realizovat.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

FOTO: archív autora

Poptávkový formulář zde.

RODINNÁ DOVOLENÁ NA SAFARI

Víme, jak připravit na míru safari dovolenou pro Vaši rodinu. Připravujeme takové cesty do Afriky už více než 15 let. Chápeme, jak je důležité promyslet takovou cestu do každého detailu. 

Pokud Vás dovolená na safari láká, nechte si svou cestu připravit od lidí, kteří mají Afriku rádi a kteří budou naslouchat Vašim požadavkům.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 9. 7. a 6. 8. 2016

Cena:43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd.  zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.