Kalahari je příliš veliká na jednu návštěvu

Vydat se do pouště Kalahari a myslet si, že si ji prohlédnete během jediné návštěvy, je trochu pošetilé. Území velké jako Německo a Francie dohromady si prostě za pár dnů, dokonce ani za pár týdnů, prohlédnout nemůžete. Musíte se rozhodnout, kam se v Kalahari chcete vydat, co chcete zažít, co vidět. Navíc návštěvu Kalahari můžete spojit s návštěvou dalších míst v Botswaně, v Jihoafrické republice, v Namibii, Zimbabwe, Zambii nebo ve stále populárnější Malawi. Jednou z výborných variant je vydat se ke Kubu Island, malému ostrůvku v moři soli.

Krajina v Kalahari je nesmírně fotogenická.

Krajina v Kalahari je nesmírně fotogenická.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Jen hromádka kamení

V Africe můžete vidět opravdu impozantní hory. Hory, o kterých většina lidí ani neví a před kterými se Sněžka musí cítit jako trpaslík. Dračí hory v Jihoafrické republice, Mt. Kenya v Keni, pohoří Simien v Etiopii a Ruwenzori v Ugandě. Když pak vidíte, kolik povyku se nadělá kolem skalního uskupení Kubu Island v Botswaně, kroutíte nevěřícně hlavou. Je to dokonce národní monument! Trochu to vypadá, jako by Bůh, když vytvářel ta krásná pohoří Velké příkopové propadliny, nevěděl, co s malým zbytkem žuly, tak ho hodil jen tak za sebe a on dopadl doprostřed jezera uprostřed Kalahari. Jezero pak vyschlo a ta malá hromádka kamení připomíná ostrov. Tak by to opravdu na první pohled mohlo vypadat. Jenže když si sednete na balvan na okraji Kubu Island a nad pouští začne zapadat slunce, pochopíte, že na velikosti nezáleží. Tohle místo má svého ducha a pozornost si zaslouží.

To je pohled. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

To je pohled. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: archiv autora


Není nic důležitějšího než cesta

Před lety jsem seděl v malé soukromé rezervaci Bongani u ohně a povídal si se Stewemem. Byl to první Křovák, se kterým jsem si mohl popovídat. Jak se blížila půlnoc, přibývalo ticha. Oba jsme se stále více nořili do svých vlastních myšlenek. „Afrika byla naše,“ prohlásil z ničeho nic Stewem. „Dřív než sem dorazili černoši a po nich běloši, byli jsme tu jen my.“ Mlčel jsem. Nikdy předtím mne nenapadlo, že i černoši jsou na jihu Afriky naplaveninou, že vlastně sebrali zemi někomu jinému. „Už nemáme kudy chodit. Víš, nemůžeme být šťastní, když nechodíme.“ „Můžeš přece chodit, jak chceš. Pláně, hory, pobřeží, všude můžeš chodit.“ „Ne, to je jiné. Nerozumíš tomu. Nikdo tomu nerozumí. Nemůžu chodit, můžu obcházet! Nemůžeš se sebrat a jít a jít. Všude narazíš na plot, na někoho, kdo tě někam nepustí. Už nemáme svoje cesty. A pro nás není nic důležitějšího než cesta.“ Dopil pivo, vstal a šel.

Baobaby v Kudu Island jsou opravdu veliké. Kalahari. Botswana.

Baobaby v Kubu Island jsou opravdu veliké. Kalahari. Botswana.

FOTO: Ralph Bousfield, archiv CK Marco Polo

Nic není důležitějšího než cesta. Cesta ke Kubu Island, k té malé hromádce kamene, je to, proč se sem vydat. Musíte překonat rozsáhlou solnou pánev. Záleží na tom, z které strany pojedete. Buď to bude solná pánev Sua, nebo solná pánev Makgadikgadi. Sanové tu cestu chodili pěšky. Po rozpálené solné pánvi. A tam někde v dálce je čekaly nádherné baobaby, stín a obrovské balvany, které už po staletí byly součástí jejich legend. Vystupte z auta a zkuste si ujít kus cesty pěšky. Pošlete auto pryč, aby vás nerušil hluk motoru, a zůstaňte uvězněni solnou pánví, tak jako staří Sanové. Jen málokde můžete slyšet takové ticho. Ticho, které bude rušit jen bušení vašeho srdce.

Sedm sester. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

Sedm sester. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: archiv autora


Sedm sester na vás čeká s otevřenou náručí

Kromě balvanů jsou dominantou ostrůvku Kubu rozměrné baobaby. Sedm baobabů, sedm sester. Někdo dokonce tvrdí, že je to vlastně jen jeden jediný baobab a že je tedy největším baobabem na světě. Jsou nádherné a je úplně jedno, zda jsou to samostatné rostliny, nebo silné větve rostliny jediné.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: Ralph Bousfield, archiv CK Marco Polo


Spěte venku, pod širákem

Plánujte svou cestu tak, abyste zůstali přes noc, a spěte pod širákem. Pokud se ke Kubu Island vydáte v období od června do října, určitě nebude pršet a hluboké africké nebe plné hvězd bude tím nejkrásnějším stropem, na který se můžete při usínání dívat.

Prach, sůl a vedro. Dobrodruzi na cestě po Kalahari.

Prach, sůl a vedro. Dobrodruzi na cestě po Kalahari.

FOTO: Ralph Bousfield

Pohodlí účastníků expedice zajišťují lokální průvodci. Kalahari. Botswana.

Pohodlí účastníků expedice zajišťují lokální průvodci. Kalahari. Botswana.

FOTO: Ralph Bousfield


Malý Dakar aneb Čtyřkolky táhnou

Kdo má dobrodružnou krev v žilách a našetřeno dost peněz, může se vydat na několikadenní cestu po Kalahari na čtyřkolkách. Je to úžasné putování. Říkám mu „Malý Dakar“, i když je to určitě přehnané a účastníci pravého Dakaru se jen pousmějí. Ale sedněte si na čtyřkolku, dejte si šátek přes ústa a nos a vyrazte. Bude vám úplně jedno, co si o tom myslí účastníci pravého Dakaru. Adrenalin vám vlítne do každého kousku těla, a když navíc pojedete s rodinou nebo s partou kamarádů, nemá to chybu. Prach a vedro, na solných pláních navíc sůl. Budete se chtít vrátit.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 3. 7. a 25. 9. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

V KAPSKU BUDOU VELRYBY ! 

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 9. 7. a 6. 8. 2016

Cena:43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní ! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd.  zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.