Pobřežní vody okolo Skeleton Coast jsou plné vraků. Pro mnohé námořníky se stalo ztroskotání osudným.

Pobřežní vody okolo Skeleton Coast jsou plné vraků. Pro mnohé námořníky se stalo ztroskotání osudným.

FOTO: archiv autora

Námořníci se Pobřeží koster děsili

Branou do pekla nazval severní pobřeží Namibie Bartolomeo Diaz. Vztyčil tu sice své kamenné kříže, kterými zabíral území pro portugalskou korunu, ale vyprahlá a nepřátelská krajina mu neposkytla nic užitečného. Nenarazil na pitnou vodu, na obdělaná pole ani na domorodce, se kterými by mohl obchodovat. Mělké pobřežní vody a velmi bouřlivé počasí znamenaly pro mnoho lodí past, ve které uvízly navždy. Jméno Pobřeží koster použil poprvé spisovatel John Henry Marsh. Pojmenoval tak svou knihu o ztroskotání lodi The Dunedin Star. Skončila svou cestu Atlantikem 29.  listopadu 1942.

Bartolomeo Diaz stavěl své kamenné kříže na mnoha místech podél své cesty kolem Afriky. Některé z nich i na pobřeží Namibie.

FOTO: archiv autora

 

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Národní park

V roce 1971 vznikl národní park Skeleton Coast National Park. Bylo mu určeno území o rozloze téměř 17 000 km2, rozloha Jihočeského kraje doplněného o Vysočinu. Na první pohled se může zdát, že je to jen taková hra. Chrání se tu nehostinná krajina, která sama o sobě nahání každému hrůzu. Krajina plná skal a písku a neobydlená. Jenže pravda je trochu jiná. Návštěvníky velmi často překvapí, jak husté mlhy se válejí na pobřeží a v roklinách a jak chladné větry se mohou valit z Atlantiku. A ještě víc jsou návštěvníci překvapeni množstvím divokých zvířat, která mohou potkat.

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

FOTO: archiv autora


Na jih jedině s terénním vozem a na sever ani s ním, jen letadlem

Park je rozdělen na dvě sekce. Jižní sekce je přístupná jen terénním vozem, jiným vám nedovolí na území parku vjet. Zároveň je nutné mít svou vlastní zásobu pohonných hmot, pitné vody a jídla. Kdo není připraven, musí prokázat, že má zajištěné ubytování. Jsou to logické požadavky, vjíždíte na rozsáhlé území, kde se jen těžko dovoláte pomoci a kde vás může překvapit navátý písek na cestě, prasklá pneumatika, náhlá nevolnost a další nečekaná překvapení. Autem můžete až k řece Ugab, pak už jen letadlem. Krajina je neprůjezdná i pro terénní vozy.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé články o Namibii

 Země bez lidí, plná zvířat

Nikdy jsem úplně nepochopil, jak je možné, že v tak nehostinné krajině může žít tolik zvířat. Překvapuje mne to znovu a znovu. Když potkáte slona na naprosto vyprahlé planině a víte, kolik musí denně vypít vody a kolik si musí opatřit potravy, aby přežil, jste v šoku. Navíc když si ho prohlédnete pořádně a vidíte, že netrpí žádným nedostatkem, jeho tělo je zdravé, silné a budí respekt. Poslechnete si vysvětlení moudrých a zkušených lidí, ale stejně jen kroutíte hlavou. Pokud porovnáte životní podmínky slonů v Tarangire v Tanzanii, v deltě Okavango v Botswaně a slonů v Skeleton Coast, tak uznáte, že sloni tady si zaslouží velkou úctu. A podobné je to i s dalšími divokými zvířaty, která tu můžete potkat – žirafami, černými nosorožci, zebrami, lvy nebo gepardy.

Kde najdou sloni v této pouštní krajině dostatek potravy a pitné vody, je mi trvalou záhadou. Skeleton Coast, Namibie.

Kde najdou sloni v této pouštní krajině dostatek potravy a pitné vody, je mi trvalou záhadou. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv autora


Hoanib Skeleton Coast Camp

Jihoafrická společnost Wilderness za posledních 15 let překvapila mnohokrát. Svým soustředěním na místa, která zdaleka nezaručují komerční úspěch, komunikací s místními komunitami, snahou o záchranu nosorožců i tlakem na to, aby každý, kdo se pustí do vzdělávání chudých, zaručil, že pro ně zajistí práci v místě, kde žijí. Wilderness rozvíjí další aktivity, které kultivují jih Afriky a tvoří mosty mezi mnoha totálně odlišnými skupinami lidí. Ne vždy to mají lidé z Wilderness jednoduché. Jsou komerčně úspěšní a to se neodpouští. Zvlášť ne v černobílém světě. Ale jako buldozer jedou dál a Hoanib Skeleton Coast Camp je toho důkazem.

Namibie, Skeleton Coast,Hoanib

Namibie, Skeleton Coast,Hoanib

FOTO: wilderness safaris

Namibie, Skeleton Coast,Hoanib

Namibie, Skeleton Coast,Hoanib

FOTO: wilderness safaris

Skeleton Coast Camp otevřel v srpnu 2014,  vznikl na území, do kterého téměř nikdo nejezdil. Jeho vznik je velmi úzce spojený se zanedbávanými místními kmeny a vše, co se kolem kempu děje, je velmi citlivě zahrnuto do okolní přírody a do života místní komunity. Jen těžko se popisuje, proč by se sem člověk měl vydat. Je to asi ta zvláštní atmosféra konce světa, kterou je kemp obklopený. Ten zvláštní pocit, že se čas zastavil a že vlastně nevíte, v jakém věku se nacházíte. Jasně, máte kolem sebe moderní a pohodlné zázemí, ale když si odmyslíte terénní vůz, pohodlnou postel, sprchu a záchod a budete se věnovat přírodě, můžete si být jisti, že tak to tu vypadalo i v době, kdy Bartolomeo Diaz prozkoumával námořní cestu kolem Afriky.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocity cestovatelů před několika staletími.

FOTO: archiv Wilderness Safaris

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 3. 7. a 25. 9. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

V KAPSKU BUDOU VELRYBY ! 

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

 

Skeleton Coast National Park, Namibie

FOTO: archiv autora

Více o kempu a rezervace zde

HOANIB  SKELETON COAST CAMP

Tento úchvatný kemp leží v jedné z nejodlehlejších oblastí Kaokveldu – země hor, rozlehlých plání a vyprahlých koryt, kde se nachází neuvěřitelné množství volně žijící zvěře.

Tuto dechberoucí krajinu můžete prozkoumat pěšky, vozidlem 4x4 nebo soukromým letadlem. Vzhledem k nedotčené přírodě této oblasti je mnoho částí přístupných pouze pěšky, neboť stopy vozidla by mohly poškodit životní prostředí. I přes vyprahlé okolí se zde vyskytují velká stáda slonů a antilop. Spatřit zde můžete také žirafy, lvy, leopardy, gepardy ad.

  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní ! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd.  zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.