Nakonec toho moc nevymyslíme

Časem se ale ukáže, že koření dovezené z exotiky téměř nepoužíváme, protože prostě nevíme jak. Někdo si nakonec dá práci a najde na internetu nějaký recept, někdo jde do kurzu vaření exotické kuchyně, ale většina lidí nakoupené koření přehazuje z jedné strany na druhou. Někdy takové koření skončí v odpadkovém koši.

Škola vaření v Jodhpuru.

Škola vaření v Jodhpuru.

FOTO: Spice Paradise

Kupte si koření a já vás naučím, jak ho používat

„Jeden italský turista postával před naším krámkem. Odešel a vrátil se, odešel a znovu se vrátil. Dal jsem se s ním do řeči a zjistil jsem, že by si rád něco koupil, ale neví, jak koření používat. Byl mi natolik sympatický, že jsem ho vzal do naší malé kuchyňky a ukázal mu, na co se jednotlivé koření používá. Nakonec jsem mu ukázal, jak uvařit celé jídlo. Byl nadšený a já pochopil, že to je ta správná cesta, jak prodávat koření. Tak vznikly naše kurzy vaření,“ vypráví Anil a usmívá se.

Jodhpur,byriani

Jodhpur, byriani

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Krámek, který našel svou tvář

Malý krámek s kořením, provozovaný manželským párem Anila s Rehkou, si díky kurzům vaření našel svou tvář a prosadil se v konkurenci podobných krámků. Už tady dávno nejde jen o to, prodat koření. Jde tu i to představit kulturu, historii gastronomie a naučit lidi používat koření. Naučit se v Jodhpuru používat indické koření a kari koření, je vynikající příležitost. I díky kurzu vaření už nikdy nezapomenete na svou návštěvu v Modrém Městě.

Jodhpur, Modré město

Jodhpur, Modré město

FOTO: archiv CK Marco Polo

Proč je Jodhpur modrý?

Stará část města, chráněná mohutnou pevností Mehrangarh, založenou v roce 1459, má modrou fasádu. Proč jsou domy modré, vyvolává neustálé dohady. Někteří průvodci vám budou tvrdit, že je to otázka víry a že modrá barva nasvědčuje, že v oblasti žijí příslušníci kněžské kasty brahmánů nebo jejich rodinní příslušníci.

Jodhpur, Modré město

Jodhpur, Modré město

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jiná teorie tvrdí, že za vším máme hledat termity. Termiti jsou v oblasti Rajastanu velkým nepřítelem budov, které mají nějaké dřevěné prvky. Lidé natírají své domy vápnem a kvůli termitům začali přidávat i síran měďnatý. Tím vápno zmodralo a vznikla zóna modrých domů. Zastánci této teorie podporují svou verzi tvrzením, že modré domy vlastní i lidé, kteří ke kastě brahmánů nepatří.

Jodhpur, Modré město

Jodhpur, Modré město

FOTO: archiv autora

Jiná, a možná nejpravděpodobnější teorie připomíná, že jiná města Rajastanu jsou jinak barevná – Jaipur je růžový, Puskhar bílý, Jaisalmer žlutý. Všechna tato města mají svou barvu ze stejného důvodu. Psal se rok 1876. Královna Viktorie a její syn Eduard, princ Velšský (budoucí král Eduard VII.), se rozhodli podniknout cestu po Indii a potvrdit tak jmenování Viktorie císařovnou indickou. Princ Eduard neoplýval výraznou pamětí a nebylo vůbec jisté, zda si budoucí britský panovník zapamatuje, kde to vůbec byl. Maharádža Ram Singh se rozhodl zjednodušit mladému princi situaci a nařídil obarvit Jaipur na růžovo, Puskhar na bílo, Jodhpur na modro a Jaisalmer na žluto. Ať tak, nebo tak, jisté je, že barvy městům zůstaly a podtrhují jejich krásu.

Jodhpur, Umain Bhawan Palace

Jodhpur, Umain Bhawan Palace

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Královský palác „Last moment“

Nádherná stavba paláce Umaid Bhawan byla dokončena až v roce 1944 a byla jednou z posledních velkých staveb královské rodiny v Indii. Stavba dokázala dát práci tisícům dělníků v době hospodářské a politické krize a zachránila tak existenci mnoha rodin z Jodhpuru a okolí. Královská rodina po druhé světové válce přišla o svou politickou i ekonomickou moc. Palác s více než 340 místnostmi ale zůstal v rukou rodiny.

Umaid Bhawan, Jodhpur

Umaid Bhawan, Jodhpur

FOTO: archiv autora

Zdálo by se, že je to skvělá věc, ale náklady na údržbu byly tak veliké, že rodina začala velmi brzy strádat a paláci hrozilo, že se začne pozvolna rozpadat. Nakonec pomohla turistika. Z části paláce se stal luxusní hotel společnosti Taj a ve zbytku paláce nadále žijí potomci královské rodiny. Královská rodina zpřístupnila jen velmi malou část paláce, takže z vnitřních prostor rozlehlého paláce neuvidíte téměř nic. Přesto je na palác nádherný pohled zvenku a ti, co na to mají a mohou se ubytovat v palácovém hotelu, jsou z nádher paláce nadšení.

Jodhpur, Mandore

Jodhpur, Mandore

FOTO: archiv autora


Mandore

Starobylé sídelní město, které bylo sídlem krále před založením Jodhpuru. Pokud se sem vydáte v týdnu, zažijete skvělou atmosféru ticha mezi starými chrámy. Mandore je typickou ukázkou situace v ochraně starých indických památek. Je totiž ve smutném, havarijním stavu. Mohlo by to být místo, kam přijíždějí tisíce nadšených návštěvníků, ale místo toho je to místo, které je úplně ponecháno osudu. Památky jsou v troskách, na mnoha místech se povalují odpadky, které nikdo neuklízí, a stará sláva velkých mahárádžů padá do propasti dějin. Areálu vládnou opice a jejich pobíhání, vřískot a neustálé rvačky jen dokreslují úpadek, kterého tu můžete být svědky. Takové jsou ale dějiny, a kdo se chce dotknout nekašírované, skutečné historie, neměl by Mandore vynechat.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 3. 7. a 25. 9. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

V KAPSKU BUDOU VELRYBY ! 

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 9. 7. a 6. 8. 2016

Cena:43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní ! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd.  zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.