Do Botswany formou expedice

V Botswaně najdete jen velmi málo levných možností ubytování. Většina resortů je malých a luxusních. Jejich ceny se pohybují tak vysoko, že si to většina našinců nemůže dovolit. Levnější ubytování je vlastně jen v oblasti Chobe, a tak se většina Čechů a Moravanů vydává především tam. Je to škoda. Už totiž existuje varianta, jak procestovat Botswanu celou a neplatit za luxusní resorty. Je to cestování formou expedice ve speciálně upraveném náklaďáku.

Uprostřed Serengeti

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Expediční vozidlo

Všechna používaná expediční vozidla vycházejí z dlouholetých zkušeností nasbíraných při cestování nejen po safari v četných afrických zemích. Vozidla jsou postavena na míru, aby co nejlépe vyhovovala z hlediska bezpečnosti, pohodlí i spolehlivosti při dlouhých cestách v divoké přírodě. Jsou vybavena uzavíratelnými skříňkami na osobní věci, pohodlnými sedadly s bezpečnostními pásy, příruční lednicí přístupnou během cesty i lékárnou. Součástí vozů je samozřejmě zcela vybavená polní kuchyně a objemná nádrž na vodu.

Všechna kempoviště během cesty jsou na výborných místech.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Kempování

Po trase jsou zajištěna skvěle vybraná kempovací místa. Většinou nedaleko těch nejluxusnějších resortů. Kempujete tedy za mnohem méně peněz na stejném místě jako lidé, kteří zaplatí opravdu hodně. Jasně, váš stan nevypadá jako hotelový pokoj, což v luxusních kempech je, ale i tak máte pohodlné a bezpečné zázemí.

Sprcha. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

Sprcha. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Bush toalet. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

Bush toalet. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Ve vybavení jsou dvoumístné stany a polní lůžka – není tedy třeba vozit karimatku, postačuje spací pytel a polštář. Konstrukce stanů je upravena tak, aby jejich stavba byla co nejjednodušší a nedělala problém ani méně šikovným lidem.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

FOTO: archiv autora

Botswana je diamant jižní Afriky.

Obrovské přírodní bohatství rozkládající se na rozloze více než 600 000 km2 (větší než Španělsko a téměř tak velká jako Francie) s pouhými necelými dvěma milióny obyvatel, velmi osvícenou vládou, nejvyšším HDP na obyvatele v Africe a dech beroucím safari.

Jao Camp, Botswana

Botswana

FOTO: archiv autora

Turistika dorazila do Botswany mnohem později než do Jihoafrické republiky a Namibie. Díky tomu se mohli lidé v Botswaně poučit z chyb kolegů a opravdu to udělali. Nedovolili masové turistice, aby jejich destinaci devastovala, a díky tomu mohou mít mnohem vyšší přidanou hodnotu a autenticitu. Někdy se může zdát, že to až přehánějí, ale poctivě řečeno dělají to moc dobře.

Ptačí svět oblasti Linyanti láká fotografy z celého světa.

Ptačí svět oblasti Linyanti láká fotografy z celého světa.

FOTO: andBeyond

Mokřady Linyanti

Mokřady Linyanti jsou hraničním územím mezi Botswanou a Namibií. Je to nesmírně zajímavé panenské území, často nazývané „Malé Okavango“. Je vytvářeno řekou Kwando, která se čas od času rozlévá na otevřené krajiny, a vytváří tak mokřady, tolik oblíbené divokými zvířaty.

Vytvořil se zde ojedinělý ekosystém, téměř nenarušený činností člověka. Území Linyanti na botswanské straně hranice bylo sice dlouhou dobu loveckým územím, ale lovci je nenavštěvovali nijak masově. V posledních letech přechází toto území do statusu „neloveckého území“ a díky tomu se stává stále oblíbenějším územím pro migraci zvěře. Na jeho části vznikla i soukromá rezervace, která využívá zkušenosti  z provozování soukromých rezervací v Jihoafrické republice.

NÁKLAĎÁK

Pro africké expedice se používají dva typy náklaďáku. V Ugandě a Botswaně je to menší typ s pohonem 4 × 4 a kapacitou 14 osob a na ostatní okruhy pak větší náklaďák s kapacitou 18 osob.

Pod kabinou pro cestující je složen celý váš dočasný domov: kompletní kuchyně vybavená vařičem, nádobím a příbory, škopkem na mytí nádobí, zásobou jídla, mrazákem, nádrží na vodu, stolem a židličkami a také stany, polními lůžky a polní sprchou. A ještě nesmím zapomenout na součást vybavení zvanou „douglas“. Spodní část „douglase“ vypadá úplně stejně jako kempovací židlička, i se tak rozkládá… Tím však podoba končí. Vršek netvoří plátno jako u židličky, ale dřevěný ovál s otvorem uprostřed. Díky „douglasi“ je zaručeno pohodlí pro osobní potřebu i uprostřed nejdivočejší africké divočiny. I ty noviny by si člověk mohl přečíst, pokud by teda v buši našel trafiku…

Hroši mají v mokřadech Linyanti a v rezervaci Chobe ideální podmínky k životu.

Hroši mají v mokřadech Linyanti a v rezervaci Chobe ideální podmínky k životu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Chobe

Oblast Chobe patřila historicky Sanům (Bušmenům, Křovákům), původním obyvatelů jihu Afriky, kteří byli opravdovým přírodním národem. Žili v souladu s okolní přírodou a byli její nedílnou součástí. Tlak Masajů, přicházejících z oblasti Súdánu do Velké příkopové propadliny, vyháněl zemědělské černošské kmeny stále více na jih, až se dostaly do oblastí dnešní Zambie, Zimbabwe a Botswany. Svět potulných lovců a sběračů ovoce Sanů se pomalu začal rozpadat – dnes jej připomínají nástěnné malby na skalních útvarech v národním parku Chobe.

Nepsanými vládci mokřadů a říčních břehů jsou krokodýli.

Nepsanými vládci mokřadů a říčních břehů jsou krokodýli.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Idea vytvořit na tomto území národní park je hodně stará, vznikla už v roce 1931. Trvalo ale až do roku 1967, než byl Národní park Chobe vyhlášen. Během dlouhých let vzniku procházelo území různými fázemi přes „nelovecké“ území, safari území a chráněné území až po dnešní národní park.

Hlavním tahounem pozornosti návštěvníků v Chobe jsou bezesporu sloni. Sloní populace čítá více než 50 000 kusů a bylo by velké umění nevidět slona při návštěvě parku. Slony můžete pozorovat z vody i ze země a můžeme doporučit zbavit se touhy vidět jich co nejvíce. Věnujte se spíše pozorování způsobu jejich života. Nikam nespěchejte, domluvte se se svými průvodci a zůstaňte s jedním stádem co nejdéle, abyste pochopili, jak stádo funguje, a dozvěděli se o slonech co nejvíce. Otevře se vám tak úplně jiný svět divoké přírody než lidem, kteří chvátají, aby „ulovili“ další a další „kousky“. Jsou tu i nesmírně zajímavé a plaché vodušky – nádherné antilopy, kterých můžete v Chobe potkat několik druhů. Hroši, krokodýli, buvoli a velmi bohatý svět ptáků doplňují predátoři, kteří museli přizpůsobit své lovecké umění velmi rozmanité krajině.

Jao Camp, Botswana

Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo

DOVOLENÁ PRO AKTIVNÍ

Pokud na svojí dovolené vyžadujete a očekáváte kompletní servis, pak není dovolená v náklaďáku nic pro vás. Pokud však patříte k aktivním lidem s dobrodružnou náturou, pak si ji užijete více než jakýkoli běžný poznávací zájezd. Od účastníků se očekává, že přiloží ruku k dílu a budou se podílet na rozbíjení kempů – tedy postaví si své stany, ustelou si své polní lůžko, rozloží židličky, rozdělají oheň nebo pomůžou s přípravou jídla (nemusíte umět vařit a nebudete nuceni vařit, ale když přiložíte ruku k dílu a nakrájíte třeba zeleninu na salát, tak bude večeře dřív hotová…). Nosiče zavazadel zde také neočekávejte, batoh si z náklaďáku musíte vyložit sami. Výhodou tohoto aktivního přístupu je jednoznačně to, že se kolektiv velmi rychle stmelí, všichni si pomáhají. Místo aby si večer každý zalezl do svého pokoje v hotelu, sedíte společně kolem ohně, dáváte si pivo nebo skleničku vína a společně hlídáte, aby se vám na grilu nepřipálilo maso k večeři. Poznáte zajímavé a podobně laděné lidi ze všech možných koutů světa a společné zážitky jsou skvělým základem k budoucímu přátelství. Můžeme vám zaručit, že ještě před koncem cesty se začnete domlouvat, na jakou další expedici v náklaďáku vyrazíte příště.

Baobaby dorůstají úctyhodných rozměrů. Tento baobab najdete v rezervaci Tarangire v Tanzanii.

Baobaby dorůstají úctyhodných rozměrů.

FOTO: Jan Papež

Baobaby budete potkávat téměř po celé cestě

Mýty a legendami opředená rostlina je pokládána za jeden ze živoucích důkazů toho, že Afrika a Austrálie tvořily kdysi jeden kontinent. Rostlina, která vypadá jako strom, ve skutečnosti stromem není. Hraje nesmírně důležitou roli v potravinovém řetězci v oblastech svého výskytu a patří k nejfotografovanějším rostlinám světa.

Zvláštní baňaté tvary kmene baobabů vyčnívají v krajině a stávají se často orientačními body pro místní kmeny. Vypadají tak trochu nepatřičně, jako by spadly z nebe nebo sem byly vsazeny bohy. Tlusté primární větve vyrůstající z kmene se rozbíhají téměř kolmo do šíře a vypadají často jako ruce s mnoha prsty tenkých větví. Kmeny jsou často duté a jsou obývány různými druhy vačnatců, ptáků, ale i opic.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

 Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín: 

s anglicky mluvícím průvodcem 2. 6. 2016 a pak každý týden

s českým průvodcem 8. 9. a 4. 11. 2016

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

Navštivte Facebook o expedicích v Africe

  

 

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za sedm nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit Národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd.  zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za sedm nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek - zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.