Islám tvrdě přebírá moc

Z hlediska historie se nejedná o nic, co by Afrika neznala. Střet náboženství tu za posledních pět set let proběhl několikrát. Afričané zažili příchod křesťanství i příchod islámu. Vždy to ale bylo „nařízení shora“. Vládce rozhodl o tom, že jeho lid bude to nebo to. Lid, zvyklý poslouchat vládce, přijal novou víru. Zachoval si staré bohy a duchy a vedle nich vzýval božstva nová. Dnes je však situace odlišná. Především rovníková Afrika se dostala do situace, kdy moc přebírají velmi militantní a agresivní islámské skupiny, připomínající afgánský Talibán.

Islám láká v Africe stále více lidí.Foto: modlitba v Súdánu.

Islám láká v Africe stále více lidí. Foto: modlitba v Súdánu.

FOTO: archiv autora

Nepřebírají vládu vítězstvím ve volbách, ale se zbraní v ruce. A zbraní je v Africe dost. Po rozpadu Libye bují v subsaharské Africe obchod se zbraněmi nekontrolovaně. Kdo má prostředky, může si koupit zbraní, kolik potřebuje. A pokud chcete peníze na zbraně, abyste urvali moc, napojte se na penězovody ze Zálivu. Postavte se pod vlajku militantního islámu a budete mít dost zdrojů na hodně zbraní. Lidí ochotných zbraň zvednout najdete vždycky dost. Je to jednoduší než zvedat motyku a pěstovat zeleninu. Jižní Súdán a severní Mali teď trpí nejvíce. Kdo bude další?


Tlak masové turistiky ničí původní hodnoty

Masová turistika nebývá obyčejně žádným velkým požehnáním. Na jedné straně přinese investice, práci, možnost uplatnění vzdělání, rozvoj infrastruktury, obchodní možnosti a zvýšení životní úrovně. Jenže to je pouze jedna strana mince. Na druhé straně přináší příchod masové turistiky narušení tradičních hodnot ve všech směrech. Naruší se vztahy k půdě. Mladá generace má lepší uplatnění v turistice a přestává se o půdu starat.

Egypt, cíl masové turistiky

Egypt, cíl masové turistiky

FOTO: archiv autora

Naruší se tradiční vztahy generací. Starší generace, která se stará o půdu, nemá komu předat svou práci. Pracuje déle, než bývalo zvykem, a je velmi frustrovaná z toho, že půda začíná ležet ladem. Naruší se tradiční předávání zkušeností. Nejmladší generace přestává respektovat nejstarší generaci a její hodnoty. Obdivuje mladou generaci, protože radikálně mění životní úroveň, přináší peníze a spotřební zboží. Nejmladší generace už není ochotna a připravena přijímat zkušenosti nejstarší generace atd. Autenticita lokality se rozpadá.

Aktivita Číny ve Východní a Jižní Africe velmi rychle roste. Kdo se bude smát poslední?

Aktivita Číny ve východní a jižní Africe velmi rychle roste. Kdo se bude smát poslední?

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tlak čínské touhy po půdě

Číňané si velmi silně uvědomují, že svět není nafukovací. V posledních letech se velmi angažují především ve východní Africe. Nabízejí místním vládám vybudování infrastruktury, stavějí výrobní haly, pronajímají si půdu. Nové silnice a nové pracovní příležitosti jsou samozřejmě místními vládami velmi vítány. Dopady na místní komunity jsou ale téměř stejné jako u masové turistiky.

Nové silnice se ve Východní Africe objevují i díky čínským investicím.

Nové silnice se ve východní Africe objevují i díky čínským investicím.

FOTO: archiv autora


Paradox bílého muže

Pokud byste se v 90. letech zeptali černošských komunit ve východní a jižní Africe na poslání bílého muže v Africe, odpověď by byla téměř vždy stejná. Bílý muž je lump, který Afriku ničil a ničí a který potlačoval a potlačuje práva černošské většiny. Je třeba ho vyhnat nebo, když už bude trpěn, nedat mu žádné možnosti k tomu, aby měl vliv na chod společnosti. Nebyla to pro bílého muže v Africe vůbec jednoduchá doba. Dnes je ale na mnoha místech situace úplně jiná. Bílý muž je vnímán jako dobrý organizátor, jako garant kvality a napříč východní a jižní Afrikou je realizováno mnoho velmi promyšlených projektů, které pomáhají lokálním komunitám, a přitom nedeformují tradiční vztahy a hodnoty. Za většinou takových projektů stojí bílý muž. Projekty jsou napojeny na turistiku, ale zdaleka se vyhýbají masové turistice. Turistika je vnímána jako prostředník k setkání dvou odlišných světů, které se musí naučit vzájemnému respektu a které se mohou vzájemně pozitivně ovlivnit. Černá Afrika pochopila, že k tomu potřebuje bílého muže. A bílý muž pochopil, že staré časy jsou nenávratně pryč.

Jezero Malawi (Nyasa)

Jezero Malawi (Nyasa)

FOTO: archiv CK Marco Polo


Kam se vydat za autentickou Afrikou?

Odpověď není jednoduchá. Nelze jen tak na jednotlivé země nalepit nálepku a prohlásit, že tahle země je úplně k ničemu a tahle je skvělá. Faktem ale je, že jsou země, kde vám dá mnohem větší práci dostat se do míst, kde ještě narazíte na autentickou Afriku. V jiných zemích je to mnohem snazší. Na druhou stranu ale bohužel platí, že i v zemích, kde je vše celkem v pořádku, můžete narazit na místa a situace, kde se budete cítit velmi nepříjemně a kde budete mít pocit, že jste jen pojízdnou kasičkou, ze které místní chtějí za každou cenu něco vytřást. Určitě se před svou cestou do Afriky zamyslete nad tím, co od své cesty očekáváte a proč vlastně do Afriky cestujete – a podle toho si vybírejte místo, kam cestovat budete, a způsob, jakým svou cestu uskutečníte. Významnou roli hraje i subjektivní hodnocení. Každému člověku je sympatická jiná země. Přesto si dovolím doporučit: Malawi, Uganda, Namibie, Zambie, Botswana, Samburu v Keni, Ruaha v Tanzanii.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu:3. 7. a 25. 9. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Ngapali, Myanmar (Barma)

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 24. 11. 2016

Cena : 97 000 Kč za 12 nocí

Více informací o nabídce zde 

VELKÁ BARMA SE ZASTÁVKOU V HONGKONGU

s českým průvodcem

Máte rádi Asii a současně se chcete vyhnout komerčním místům a davům turistů? Barma (neboli Myanmar) je neopakovatelný mix památek, přírody, kontrastů a rozmanitostí. V Barmě máte pocit, že jste se stali herci v historickém velkofilmu a kolem vás jsou dokonale postavené kulisy a herci v kostýmech. Neuvěříte, že je to skutečný svět.
Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".