V Tarangire počítejte s mouchou tse-tse

Nikde jsem nepotkal tolik much tse-tse jako v Tarangire, ale přesto bych radil každému, kdo se chystá navštívit Tanzanii, aby svou safari cestu zahájil právě tady. Zvlášť v době, kdy do parku přijdou velká stáda pakoňů a na mokřadech se usadí hejna ptáků z Evropy a severní Afriky. Tarangire má totiž své zvláštní kouzlo. Navíc je tu nesmírně zajímavá a velká sloní populace.

Sloni jsou jedním z hlavních lákadel národního parku Tarangire

Sloni jsou jedním z hlavních lákadel národního parku Tarangire

FOTO: archiv autora

Sloní lázně

Slon je sice jedním ze symbolů Afriky, ale setkat se s velkými stády slonů ve východní Africe můžete jen v některých parcích. Tarangire je jedním z nich. Tarangirští sloni milují především mokřady, kam se vracejí ze svých poutí za potravou a dopřávají si bahenní lázně. Pokud zůstanete u mokřadů delší dobu a budete mít dostatek trpělivosti, začnete pozorovat, že příchody a odchody jednotlivých skupinek a stád mají svůj vnitřní rytmus. Jako by existoval nějaký nepsaný jízdní řád, který všichni sloni v Tarangire dodržují. Velmi podobné je to i v Amboseli a v Tsavo v Keni. Sloni v Tarangire vás nadchnou a díky tomu, že se můžete pohybovat i mimo cesty a dokonce se můžete po parku vydat i po svých, dostanete se ke slonům nezvykle blízko.

V období sucha se můžete ke zvířatům dostat velmi blízko.

V období sucha se můžete ke zvířatům dostat velmi blízko.

FOTO: CK Marco Polo International


Vandr uvnitř národního parku

V Tarangire stojí jeden legendární kemp. Paul Olivier, jedna z nejvýraznějších postav safari ve východní Africe, se rozhodl splnit si svůj sen a v roce 1992 otevřel v Tarangire Olivier’s Camp. Svou osobní přítomností a přítomností hostů kempu chtěl chránit slony v Tarangire před pytláky. Projevil tehdy nesmírnou odvahu, zarputilost a vizionářství. Za jeho zásluhy mu je dodnes umožněno chovat se v národním parku jinak než ostatním. Má například možnost zařídit pro své hosty několikadenní putování po parku s přespáním v provizorních kempech. Hosté jdou pěšky z jednoho kempu do druhého, spí v otevřené krajině, u napajedel, ve skalách apod. Ten vandr po Tarangire stojí za to. Dost často se vám bude tajit dech. Někdy nad nádherou, kterou potkáte, jindy strachem, ale obojí patří k věci.

Mobilní kemp v otevřené krajině.

Mobilní kemp v otevřené krajině.

FOTO: archiv autora


 Zimoviště tažných ptáků

Čápi, volavky, egyptské husy a další a další druhy přilétají do Tarangire přezimovat. Potoky, jezírka a mokřady nabízejí dostatek potravy a bezpečí. Se stěhovavými ptáky roste populace dravců, kteří se živí drobným ptactvem. Kdo rád pozoruje ptáky nebo kdo je rád fotí, měl by Tarangire zařadit do svého cestovního plánu. Fotografové ocení, že se mohou vydat pěšky na místa, která jim zaručí to správné světlo, a nejsou tudíž odkázáni jen na fotografování z terénních vozů. Mají tím pádem dostatek času počkat si na ten správný záběr. Foto safari je dobré si dopředu vyjednat a nečekat až na improvizaci po příjezdu. Pozorovatelny mohou být obsazeny, stěhovaví ptáci se mohou zpozdit nebo nemusí přiletět. Je příliš mnoho proměnných, které je třeba před cestou znát.

Přečtěte si další zajímavé články o Tanzanii

FOTO: Jan Papež pro Creator Lodge

Mimořádná přírodní památka – Ngorongoro

FOTO: Jeremie Tronet

Zanzibar – místo iluzí, kde nic nemusí být tak, jak se zdá

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Milión plameňáků v pohybu – velká migrace ptáků
Baobaby, baobaby, baobaby.

Baobaby, baobaby, baobaby.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Malý princ by skákal radostí

Jakmile projedete vstupní branou do parku, uvědomíte si, že jste v zemi bájných baobabů. Nejsou v parku všude, ale jsou místa, kde jich je tolik, že máte pocit, že si vzájemně podávají ruce, a kdyby je nedržely v zemi mohutné kořeny, určitě by spolu tančily. Je to fascinující obraz, zvlášť při západu slunce. Některé baobaby jsou tak obrovské, že v jejich dutinách mají svá doupata leopardi. Schovávají si v nich svou kořist a chodí do prohlubní v korunách pít nachytanou vodu. Do dutiny v největším baobabu se pohodlně vejde až osm dospělých osob.


Západy slunce v Tarangire jsou fascinující.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Jak se nenechat napálit při výběru safari
V Tarangire mohou auta některých kempů i mimo cesty. Skvělá věc pro fotografy.

V Tarangire mohou auta některých kempů i mimo cesty. Skvělá věc pro fotografy.

FOTO: archiv autora

 Kdy do Tarangire?

Nejlepší období je od srpna do poloviny prosince. Cesty jsou suché a sjízdné, můžete se bez rizika vydat i mimo ně. Vaše auto nezapadne a dostanete se ke zvířatům hodně blízko. Tráva je suchá nebo hodně nízká a to je čas, kdy se můžete v doprovodu stopaře a rangera vydat na pěší safari. Až zaprší a tráva vyroste vysoko, nebude pěší safari bezpečné a míst, kam se budete po svých moci vydat, ubude. Sucho přivádí zvěř k napajedlům a mokřadům a koncentrace zvířat setkávajících se na jednom místě roste. Stačí jen být u toho, být na blízku, sedět v autě nebo jen tak na bobku a pozorovat, vychutnávat si sounáležitost s divokou přírodou. Od konce října přichází pozvolna zelené období. Nejprve zaprší sem tam, pár drobných dešťů, jako test, jako připomenutí, že se blíží doba, kdy se všechno změní. Od poloviny prosince prší tak silně, že je mnoho cest nesjízdných a navštívit Tarangire není úplně vhodné. Od konce ledna přicházejí stáda pakoňů a zeber a Tarangire se zelená a kvete. Pobyt se nedá srovnat s obdobím sucha, ale své kouzlo rozhodně má.

Po období dešťů se celý park zazelená. Tarangire Treetops.

Po období dešťů se celý park zazelená. Tarangire Treetops.

FOTO: Tarangire Treetops

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 3. 7. a 25. 9. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 11. 2016

Cena: 98 990 Kč za 10 nocí

Více informací o nabídce zde 

TO NEJLEPŠÍ Z PERU - POD KŘÍDLY KONDORA

s českým průvodcem

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".