Co na tom, že je to pracnější!

Je to všechno mnohem pracnější, zpočátku i mnohem dražší, ale zdá se, že je to trend, který zasáhne významnou část jihoafrické produkce. Co na tom, že je to pracnější?! Vinaři se usmívají: „Máme kolem sebe tolik pracovní síly, kolik chceme. Traktor je investice, lidi platíme průběžně a navíc pomáháme zaměstnanosti. A kdo pracuje, nekrade, nebo krade míň.”

Na vinicích bez chemického ošetření se nemusíte bát utrhnout hrozen a ochutnat.

Na vinicích bez chemického ošetření se nemusíte bát utrhnout hrozen a ochutnat.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Návrat ke kořenům

Při svém putování vinařským krajem nedaleko Kapského Města vás možná překvapí, jak často uvidíte ve vinicích popásat se kachny, husy nebo dokonce kozy.  Kachny a husy se sem nezaběhly, jsou sem vyháněny záměrně. Starají se o to, aby z vinic zmizeli hlemýždi. Kozy zase vypásají některé vytrvalé plevele.

„Vracíme se zpět ke kořenům a objevujeme postupně komplexní ochranu vinice přirozenou cestou,“ vysvětluje Rose Jordaanová z vinice Bartinney. „O ochraně půdy a přírodního bohatství se u nás vždy mluvilo především ve spojení s ochranou zvířat a půdy pro divoká zvířata. Každý chápal, že se musí vytvářet nové a větší národní parky, aby bylo zachováno bohatství divočiny. Teď už pomalu začíná společnost chápat, že i vinice a krajina, ve které vinice jsou, jsou stejně důležitým a ohroženým bohatstvím. Proto naše snaha o návrat ke kořenům získává stále větší podporu.“

Práce na vinicích živí celé rodiny, a to nejen v období sběru hroznů.

Práce na vinicích živí celé rodiny, a to nejen v období sběru hroznů.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Bartinney je malé rodinné vinařství. 40 hektarů vinic se nachází v malebném údolí Banghoek Valley a patří do oblasti Stellenbosch. Takových vinic je ve vinařském kraji mnoho. A mnohé vinice přechází na organický způsob pěstování vína.

Udržba vinic je v organickém zemědělství mnohem pracnější a vinice vypadají mnohem přírodněji.

Udržba vinic je v organickém zemědělství mnohem pracnější a vinice vypadají mnohem přírodněji.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Zelené víno

Ještě nedávno by vám milovníci vína v Jihoafrické republice při povídání nad sklenkou tvrdili, že víno je jen dvojí  – dobré a špatné. Odmítali by diskusi na téma tzv. „zeleného vína“. Byla to pro ně okrajová, bláznivá věc. Kdo by se chtěl lopotit v horku a prachu za radlicí pruhu? Dnes je situace úplně jiná. „Zelené víno“ najdete i v regálech lepších supermarketů a znalci se začali tak trochu předvádět a rádi nacházejí v „zeleném vínu“ chutě, které v běžném víně nejsou. Poctivě řečeno, platí stále, že víno je buď dobré, nebo špatné. Ale ukazuje se, že i vína pěstovaná a připravovaná velmi tradičním způsobem mohou obstát v konkurenci s víny připravovanými moderní metodou.

„Zelené víno“ není ovšem pouze technologie, je to mnohem více i životní postoj. Půda přestává být jen pouhým pěstebním substrátem, začíná nabírat zpět i duchovní rozměr. Respekt a úcta k půdě je základním kamenem celého hnutí „zeleného vína“.

 Přečtěte si další zajímavé články z oblasti Kapského Města

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 
 Krása vinařského kraje v Kapsku přilákala i miliardáře Zdeňka Bakalu
  Stolová hora je jako slavná herečka
 

FOTO: Jan Papež

 První misonář na jihu Afriky byl Moravan

Půda ožívá

Spolu s návratem tradičního způsobu pěstování vinné révy se do vinic a do půdy vrací původní život. Půda ožívá. Objevují se mikroorganismy a plísně, hmyz a drobní živočichové, z vinice se stává ekosystém, kterým bývaly vinice před mnoha staletími. Na mnoha vinicích můžete vidět, jak se prolíná pěstování vína s pěstováním různých bylinek a drobného ovoce. Tradiční vinařství začínají vyrábět a prodávat marmelády, sušené bylinky a další produkty organického zemědělství.

Vinařství La Motte od roku 2007 pěstuje veškeré hrozny podle pravidel organického zemědělství.

Vinařství La Motte od roku 2007 pěstuje veškeré hrozny podle pravidel organického zemědělství.

FOTO: archiv La Motte


La Motte – skvělá ukázka toho, jak to funguje

Vinařství La Motte si pořídil průmyslový magnát a obchodník Dr. Anton Rupert v roce 1970. Byl už tehdy velikým zastáncem ochrany přírody a vinařství pro něj bylo další možností, jak zachovat a kultivovat něco tradičního a krásného. Vinice byla založena první generací francouzských hugenotů v roce 1752.

Dnes vinařství vlastní dcera pana Ruperta, známá operní zpěvačka Rupert Hanneli-Koegelenbergová, která na vedení vinařství spolupracuje s věhlasnou francouzskou vinařskou rodinou Rothschildů.

Při návštěvě vinařství La Motte si můžete posedět v krásném prostředí zahrady.

Při návštěvě vinařství La Motte si můžete posedět v krásném prostředí zahrady.

FOTO: archiv La Motte

Od roku 2007 je veškerá produkce této vinice pod přísnou kontrolou a je produkována pouze organicky. „Zelené víno“ se tu produkuje cíleně a s velikou pokorou vůči půdě, lokalitě a tradici. Při návštěvě městečka Franschhoek můžete vinici navštívit a zdejší víno ochutnat.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Hanka Pšeničná

FOTO: Hana Pšeničná

 Termín odjezdu: 10.4. a 3.7. a 25.9 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

„POLEŤTE SE MNOU DO JIHOAFRICKÉ REPUBLIKY!

Odlétáme 10. dubna. Za 19 dnů naší cesty si zamilujete Afriku. Safari v Krugerově národním parku, Svazijsko, trek v Dračích horách, vinice, Stolová hora, Kapské město a další krásná místa a zážitky. Dovolte sami sobě zažít tu nejkrásnější poznávačku Jihoafrické republiky,“ vaše průvodkyně Hanka Pšeničná.

  

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 5.11. 2016

Cena: 98.990,-- za 10 nocí

Více informací o nabídce zde 

TO NEJLEPŠÍ Z PERU - POD KŘÍDLY KONDORA

s českým průvodcem

Od začátku února 2016 má hotel Koh Hai Fantasy resort zastoupení v Praze. Máte tedy jedinečnou možnost rezervovat si pobyt na ostrůvku Koh Hai bez komplikované komunikace s Thajskem. Ceny jsou naprosto stejné, včetně mimořádných nabídek a speciálních cen.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".