Je baobab strom nebo ne?

Baobab patří do čeledi slézovité a jen těžko se dá věřit tomu, že je příbuzný našeho slézu lesního. Ale je to tak, příroda je někdy mocná čarodějka, nebo jsou botanici někdy mocní čarodějové, ale faktem je, že v této čeledi najdete subtilní byliny, keře (ibišek čínský), ale i zástupce stromů.

Největší jsou cejba a baobab. Diskuse o tom, zda je, nebo není baobab strom, bude asi pokračovat, ale je to úplně jedno. Baobab je fascinující nádherná rostlina, a to mu nikdo nevezme.

Baobaby, baobaby, baobaby.

Baobaby, baobaby, baobaby

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

"Upozornil jsem Malého prince, že baobaby nejsou keře, ale stromy veliké jako kostely, a že i kdyby vzal s sebou celé stádo slonů, nedokázali by sežrat jediný baobab…«"

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Sloni jsou jedním z hlavních lákadel národního parku Tarangire

FOTO: archiv autora


Na území Masajů

Postavit ubytování v korunách baobabů přímo v národním parku není možné. Ochrana parku je striktní a baobaby jsou pokládány za vzácné koření parku. Majitelé Tarangire Treetops se dohodli s masajskou komunitou žijící těsně za hranicí parku a využili k výstavbě masajské území.

Mezi parkem a územím Masajů není žádný plot a zvířata mohou svobodně migrovat. Masajové jsou do projektu zapojeni velmi aktivně a na projekt je navázáno mnoho aktivit, které umožňují Masajům uplatnit vzdělání, získat hotovost a zvolna a přirozeně měnit život komunity.

V Tarangire mohou auta některých kempů i mimo cesty. Skvělá věc pro fotografy.

V Tarangire mohou auta některých kempů i mimo cesty. Skvělá věc pro fotografy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pokud chcete navštívit Tarangire, musíte počítat s 30–40 minutami na přejezd a jste tak trochu odkázáni jen na severní část parku. Pokud chcete Tarangire poznat lépe, je určitě dobré kombinovat pobyt v Tarangire Treetops s jednou nebo dvěma nocemi v jižní části parku.

Přečtěte si víc o národním parku Tarangire
Po západu slunce se vlády nad kempem ujímají masajští noční strážci.Tarangire Treetops.

Po západu slunce se vlády nad kempem ujímají masajští noční strážci. Tarangire Treetops.

FOTO: archiv autora

Trocha nostalgie nikoho nezabije

Jakmile se dostanete do kempu, vstoupíte tak trochu do „starých dobrých časů“. Usměvavý servis, úslužný personál, přírodní materiály, sklenička dobrého pití, respekt a hlavně úplně jiné tempo.

Není kam chvátat. Přijeli jste si odpočinout, poznat divokou přírodu a zapomenout na svůj vlastní svět. S nostalgií se tu hraje hodně, ale s citem, takže to vůbec nevadí, naopak. Přistupte na tu hru a budete nadšení. Není to žádná falešná komedie. Trocha nostalgie nikoho nezabije.

Splněný sen Malého prince, bydlení na baobabu. Tarangire Treetops.

Splněný sen Malého prince, bydlení na baobabu. Tarangire Treetops.

FOTO: Tarangire Treetops


Za trest slouží lidem, zvířatům a ptákům

Legend o baobabech uslyšíte v Africe hodně. K Tarangire Treetops se asi nejvíc hodí ta, která vypráví o tom, že baobab patřil v ráji k nespokojencům. Brblal stále dokola o tom, že ho bůh stvořil nedokonale, že není dost hezký, nemá dost krásné květy, navíc moc nevoní, neroste dost vysoko a není tak krásně štíhlý, jako některé jiné stromy. Bůh už to nemohl poslouchat, vyrval baobab ze země a hodil ho přes zeď.

„Do ráje nepatříš! A pokud přežiješ, budeš sloužit všem okolo tebe,“ křikl ještě za ním. Baobab letěl přes zeď ráje a nestačil se v překvapení ani otočit. Zapíchnul se do země svou korunou a kořeny zůstaly trčet k nebi. Dalo se čekat, že nepřežije, udusí se nebo uschne. Jenže to by nebyl baobab. Nějak to doklepal až do období dešťů. První kapky zvlažily jeho kůru, prosákly zemí k větvím zasypané koruny, navlhčily oschlé kořínky vytrčené k obloze.

Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

Sloni milují mokřady. Vracejí se do nich pravidelně i z velké dálky.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

A stal se zázrak. Koruna se v podzemí proměnila v kořeny a začala sát živiny a blahodárnou vodu, kořeny se zazelenaly prvními lístky. Baobab ožil, otřepal se a začal sloužit svými květy a plody ptákům a zvěři.

Svou mohutnou korunou a dutinami plnými vody začal sloužit i lidem. A v Tarangire Treetops nabídl svou oporu pro pokoje postavené v rozsochách mohutných stromů. Inu, Bůh má vždycky pravdu.

Západy slunce v Tarangire jsou fascinující.

Západy slunce v Tarangire jsou fascinující.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Hlavně nepoškodit přírodu

Zpackaných projektů, které měly nebo mají sloužit turistům, najdete po světě hodně. Některé dokonce nevratně poškodily lokalitu. Naštěstí takových projektů ubývá a Afrika může být příkladem celému světu.

Sounáležitost s přírodou je tu na prvním místě. Je jedno, zda je to z ohleduplnosti k přírodě, nebo proto, že se v současné době právě takové projekty dobře prodávají, protože turisté slyší na ochranu přírody.

Důležité je, že ten, kdo by přírodě škodil, by neměl nárok na přežití. Tarangire Treetops je velmi dobrý projekt a hosté to vidí na každém kroku. Ctí lokalitu i baobaby. Máte vždy pocit, že jste v koruně statného stromu na návštěvě, že vás koruna laskavě objímá, a to je fajn pocit.

Západ slunce v koruně baobabu.Tarangire Treetops.

Západ slunce v koruně baobabu. Tarangire Treetops.

FOTO: archiv autora

Respekt je základním prvkem

Tak jak se Tarangire Treetops (resp. majitelé a provozovatelé) chová k přírodě, chová se podobně i k masajské komunitě. Díky hotelu mají ve vesnici pitnou vodu, zkvalitnily se podmínky ve škole a rozšířila se výuka o praktické věci, které mohou absolventi využít v zaměstnáních spojených s provozem hotelu.

Mladí lidé, kteří dosáhnou vzdělání, neutíkají z vesnice do města, zůstávají ve svých rodinách. To umožňuje udržení tradičního sociálního systému. Základem všeho je tu vzájemný respekt, a to je i vzkaz pro návštěvníky. Respekt si musíte přibalit do svých zavazadel, bez něj se v Tarangire Treetops nebudete cítit dobře.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 3. 7. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Ngapali, Myanmar (Barma)

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín : 24. 11. 2016

Cena: 97 000 za 11 nocí

Více informací o nabídce zde 

Velká Barma se zastávkou v Hong Kongu

s českým průvodcem

V Barmě máte pocit, že jste se stali herci v historickém velkofilmu a kolem vás jsou dokonale postavené kulisy a herci v kostýmech. Neuvěříte, že je to skutečný svět.
Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".