Indický oceán stále překvapuje

Indický oceán skrývá ještě mnohá příjemná překvapení. Postupně se „vynořují“ z jeho modravých vod nové a nové ostrůvky, které dokazují, že ještě dlouho nebude možné prohlásit: „Všude jsem byl a všechno znám.“  Když vaše malé letadlo zakrouží nad ostrůvkem Vamizi, víte, že jste našli další místo, kde modrá má tolik odstínů, že na to vaše fantazie nestačí. A potvrdí to i vaše první ráno na ostrově. Až se probudíte a podíváte se ze své terasy přes bílou pláž na mořskou hladinu, lemovanou sytou modrou oblohou, zatají se vám dech.

Ostrovy Svatého Lazara? Quirimbas

Ostrovy Svatého Lazara? Quirimbas

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ostrovy Svatého Lazara

8. července 1497 vyplul z Lisabonu Vasco de Gama s cílem objevit námořní cestu do Indie. Někdy koncem ledna 1498 se začaly jeho lodě proplétat početným souostrovím. Portugalští námořníci museli mít chvílemi pocit, že připlouvají do ráje. Po všech útrapách cesty kolem jižního cípu Afriky, kde spousta jejich přátel přišla o život a kde velmi chladné počasí, mlhy a deště bičovaly jejich těla a duše, musel být pohled na klidnou hladinu teplého Indického oceánu a na malé zalesněné ostrůvky úžasný. Už dávno vzdali Portugalci ambici pojmenovat každý ostrov, který na své cestě potkají. Ale tady se cítili tak dobře, že souostroví pojmenovali. Není vůbec náhoda, že zvolili jméno svatého Lazara. Lazar, vzkříšený po smrti Ježíšem, musel mít stejný pocit jako námořníci.

Ostrovy Svatého Lazara

Ostrovy Svatého Lazara

FOTO: archiv autora

Kde je pitná voda?

Mnohé ostrůvky byly chráněny korálovou barierou a bylo tak složité se k nim dostat, že zůstaly evropskou nohou námořníků této výpravy netknuté. K úplnému štěstí chybělo jediné, aby na každém z ostrůvků byla pitná voda a námořníci nemuseli ztrácet energii a čas jejím hledáním. Bohužel pitnou vodu objevili jen na několika z nich. Nová energie je hnala dále na sever, za vysněnou Indií. Ostrovy Sv. Lazara už ale od té doby byly na věky zaznamenány v mapách. Mnohem později bylo souostroví přejmenováno na Quirimbas.

27 ostrovů sedí v čekárně na UNESCO
Mít potvrzení, že jste součástí přírodního dědictví lidstva, je fajn. Neochrání vás to před cyklóny, nepřinese to více deště ani ryb do vašich vod. Přitáhne to ale pozornost. A pozornost je drahá věc. Zvláště když nechcete budovat žádný těžký průmysl a nechcete se stát montovnou nebo šicí dílnou pro někoho silnějšího, bohatšího a otrlejšího. Pozornost přivede turisty. A pokud se rozhlédnete po světě a poučíte se z chyb jiných a přijmete dobré nápady moudrých, můžete vše nastavit tak, že bude turistika přinášet rozvoj, ale zároveň bude respektovat lokální kulturu a tradice. Mosambik se má kde poučit. Botswana, Namibie a Zambie, země, kde se to povedlo a turistika funguje jako skvělý zdroj příjmu, pracovních příležitostí a motivace ke vzdělávání se. Když se souostroví Quirimbas (resp. Quirimbas National Park) dostalo na listinu čekatelů na zařazení do seznamu přírodního dědictví lidstva, bylo to veliké povzbuzení pro všechny, kdo se o turistiku v Mosambiku starají. Ostrovy Ibo, Matemo, Medjumbe, Quirimba, Metundo, Quisiva a  Rolas Island začaly být zajímavé pro celý svět. Stejně tak i soukromý ostrov Vamizi.
Vamizi Island. Mosambik.

Vamizi Island. Mosambik.

FOTO: Vamizi island

Luxus naboso

Pokud chcete soukromí, jste na správné adrese – vzor stylu „Barefoot luxury“. Pouhých 13 bungalovů na 7 km pláže. Vamizi je dokonalým příkladem úplně nového trendu ubytování na panenských ostrovech po celém světě. Dokonalé zázemí a dokonalý relax. Tady nikdo necítí potřebu se před někým předvádět v obuvi světových značek. Šortky, triko a pohoda. Jemný bílý písek pláže nahradí perfektně i nejdražší koberce. Neokázalost a otevřenost se samozřejmě promítá i do chování personálu. Dobře vyškolený personál ví, jak se v tak uvolněné atmosféře chovat. Zná své povinnosti, ale dobře ví, že přátelská atmosféra je nedílnou součástí kvalitního servisu. Čas dostává na Vamizi jiný rozměr. S jedinou výjimkou – vždycky budete mít pocit, že jste si měli naplánovat delší pobyt.

Mosambik stále častěji objevují i potápěči. Mají pod vodou co vidět.

Mosambik stále častěji objevují i potápěči. Pod vodou je opravdu co k vidění.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Mořský život jako před sto lety

Dlouholeté politické problémy Mosambiku a odlehlost souostroví Quirimbas dokázali udržet turistiku desítky let hodně daleko. Díky tomu je příroda na ostrůvcích a voda okolních lagun ekologicky čistá a zachována v podobě jako před sto lety. Tomu se musel přizpůsobit i projekt na ostrově Vamizi. Vše, co se provozu resortu týká, je promyšleno s velikým respektem a úctou k přírodě. Jen kousek od pobřeží leží několik vyhlášených potápěčských lokalit. Ovšem i tyto lokality jsou prakticky otevřené pouze pro hosty Vamizi. Slovo ekologie ztrácí na hodnotě. Je používáno příliš často a stalo se politickou mantrou. Často dokonce kryje projekty, které jsou podezřelé nebo paradoxně přírodu a životní prostředí poškozují. Je tedy možná lepší v souvislosti z Vamizi mluvit o zdravém rozumu. A zdravý rozum používali autoři projektu, stavitelé i provozovatelé na každém kroku, v každém detailu. Je cítit, že si ostrov zamilovali a rozhodně jej nechtějí jen ekonomicky využívat, chtějí ho i chránit.

Na ostrůvcích u pobřeží najdete krásné panenské pláže.

Na ostrůvcích u pobřeží najdete krásné panenské pláže.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Váš ráj

Koncept Vamizi využívá prostor, který je k dispozici. Každý bungalov vytváří zázemí vašeho soukromého luxusního ráje. Nečekejte televizi nebo klimatizaci, to se tu za luxus nepovažuje. Za luxus se tu považuje přímý vstup na soukromou pláž, pár kroků od moře. Veliké rozestupy jednotlivých bungalovů zaručují soukromí. Prostorný a velmi kvalitní interiér bungalovů je vymyšlený tak, abyste prostě chtěli odpočívat. Nechce se vám do hlavní restaurace? Nevadí, u sebe v bungalovu máte bar, kde vás obslouží. Chcete mít romantickou večeři přímo u sebe v bungalovu? Nevadí, obsluha vše zařídí. A podobné je to s aktivitami na zemi a na vodě. Jste výjimeční hosté na výjimečném místě, a tak dostáváte výjimečný servis.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 3.7. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín : 5. 11. 2016

Cena : 99 980 za 10 nocí

Více informací o nabídce zde 

Pod křídly kondora - to nejlepší z Peru

s českým průvodcem

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".