Kosmopolitní Orient

V posledních letech se do Marrákeše stěhuje stále více mladých Francouzů a Italů, rekonstruují staré domy na restaurace, kavárny, galerie a malé hotýlky, a obnovují tak slávu kulturního centra starého města. Vzniká tím zvláštní komunita lidí. Na jednu stranu velmi otevřená a kosmopolitní, na druhou stranu směřující k tradičním hodnotám Orientu. Křižovatka, místo setkávání.

Barvy, barvy, barvy. O tom jsou súky v Marrákeši.

Barvy, barvy, barvy. O tom jsou súky v Marrákeši.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Barvy, barvy, barvy

Máloco vám utkví v paměti při návštěvě Marrákeše tak jako barvy. Toto město je opravdu barevné a zdobné. V překladu z berberštiny znamená jméno města „Země Boha“ a vznikalo jako nové hlavní město dynastie Almorávidů kolem roku 1060. Několik století hrálo významnou roli v celé severní Africe a patřilo k nejbohatším městům celého regionu. Náměstí Djemaa el Fna bylo záměrně postaveno tak obrovské, aby bylo schopno pojmout pravidelné trhy, které se zde pořádaly a pořádají dodnes.

Marrákeč byl od pradávna obchodní křižovatkou. Koření na místní trh se sem dostávalo díky karavanám putujícím přes Saharu.

Marrákeš byl od pradávna obchodní křižovatkou. Koření na místní trh se sem dostávalo díky karavanám putujícím přes Saharu.

FOTO: Archiv autora

Centrum města žije divokým životem

Centrum města – medina je výchozím bodem k dalším zajímavým místům města a okolí. Proto chce většina návštěvníků bydlet právě tady. Je to bezesporu výhodné pro aktivní turisty, kteří se rádi potulují po městě, proplétají se úzkými uličkami starého města, rádi posedí v kavárnách nebo zkoušejí kvalitu různých restaurací.  Málokde na světě vám bude čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva nebo citronáda chutnat tak jako v kavárnách v okolí náměstí Djemaa el Fna. Pohodu kazí kapsáři a dohazovači, s tím se ale bohužel musíme naučit žít a musíme být nejen ostražití, ale i dostatečně drsní. Kdo umí dostatečně rázně říct své: „NE!“, ten si rychle sjedná respekt a má klid.

Olivy a datle z hájů v okolí města jsou proslulým zbožím na trhu na náměstí Djemaa el Fna.

Olivy a datle z hájů v okolí města jsou proslulým zbožím na trhu na náměstí Djemaa el Fna.

FOTO: Archiv autora

I medina má své centrum malých krámků (súků). Rue Souk Smarine nadchne každého fotografa, milovníka koření a orientu. Látky, koberce, mosazné lampy a svícny, pantofle a šátky, tohle je svět obchodu, živého divadla a boje o zákazníka. Pořád musíte mít na mysli, že vaše zavazadla nejsou nafukovací a letecké společnosti jsou k nadváze stále nepřátelštější.

Za většinou výrobků se stále ještě ukrývá dokonalá ruční práce a řemeslné dovednosti. Smlouvání pokládejte za součást obchodu a je jen na vašem vyjednávacím umění, kam až obchodníka „doprovodíte“. Na druhou stranu je fér si uvědomit, že obchodníkův čas má stejnou cenu a hodnotu jako ten váš a smlouvat jen pro legraci je tak trochu podlost. Obchodník se neurazí, když nic nekoupíte, ale je to jeho živobytí – a k tomu bychom měli mít respekt.

Krásným příkladem islámské architektury v Marrákeši je islámská univerzita Medresa Ibn Youssef.

Krásným příkladem islámské architektury v Marrákeši je islámská univerzita Medresa Ibn Youssef.

FOTO: Archiv autora

Atmosféra je to hlavní

Marrákešské památky jsou zajímavé, ale nejste ani v Egyptě, ani na Krétě. Tady jde mnohem víc o atmosféru a o jedinečný architektonický styl. V minulosti byla základním stavebním materiálem červená hlína z okolí města. Po stlačení a vysušení velice ztvrdne a zvýší se její odolnost proti vlhkosti. Navíc má výborné tepelné vlastnosti, což je v horkých letních měsících dost podstatná věc. Vedle hliněných cihel byl samozřejmě velmi často využíván kámen z okolních hor. Především mramor, který dodával stavbám majestát.

Ozdobou proslulých marrákešských dvorečků jsou nejen složité ornamenty, ale stromy pomerančovníku nebo citrónu.

Ozdobou proslulých marrákešských dvorečků jsou nejen složité ornamenty, ale stromy pomerančovníku nebo citrónu.

FOTO: Archiv autora

S klimatem se museli architekti vyrovnat zásadně, a tak začali stavět domy s nádvoříčky, s malými a velmi užitečnými atrii. Domy nemají téměř žádná okna do ulice a pokoje jsou prodlouženy arkádami do nádvoříček. Vzniká tím ochranná zóna stínu, a pokud je nádvoříčko doplněno vodním prvkem nebo zahradou, vzniká tak neuvěřitelně příjemný a relaxační prostor. Navíc to vše konvenuje s uzavřeným soukromým životem arabských rodin. Architektura je plná ornamentů a ozdob, které mají potěšit oko a mysl.

Kdo se ubytuje mimo centrum města má většinou k dispozici krásné zahrady, často i s výhledem na okolní hory.

Kdo se ubytuje mimo centrum města, má většinou k dispozici krásné zahrady, často i s výhledem na okolní hory.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Lázně, golf a treky

Kdo chce ale mít trochu klid, chce si užít lázní, zahrát si golf nebo vyrážet na treky do hor, měl by zvážit bydlení mimo město. Nebo si vše zkombinovat a pár nocí zůstat ve městě a další noci mimo město. Hotely a hotýlky za městem mají téměř vždy nádherné zahrady, kde návštěvníka osvěžují oázy, plné pomerančovníků, citronovníků a olivovníků.

Ait Ben Haddou - památka UNESCO v podhůří Velkého Atlasu.

Ait Ben Haddou – památka UNESCO v podhůří Velkého Atlasu.

FOTO: Archiv autora

Do Marrákeše se vydejte nejdříve v polovině září, do té doby je tam příliš horko. Jedině pokud chcete podnikat treky v horách Velkého Atlasu, je léto nejlepší čas k návštěvě. Maroko patří mezi poslední tři království v Africe a na atmosféře v Marrákeši je to znát. Je tu mnohem méně politiky a mnohem více pohody.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 3. 7. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Hřbitov Okunoi. Brzy ráno tu nepotkáte příliš mnoho poutníků. Ideální čas pro...

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 10. 10. 2016

Více informací o nabídce zde 

JAPONSKO + FILIPÍNY

s českým průvodcem

Netradiční zájezd na českém trhu

Poznávací zájezd do Japonska, kombinovaný s odpočinkem na plážích filipínského ostrova Cebu. Zájezd je koncipován tak, že můžete absolvovat pouze poznávací část v Japonsku a poté se vrátit zpět domů, nebo využít kompletní program s prodloužením pobytu u moře na Filipínách.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".