Samburové zaslouží respekt

Samburové jsou jedním z nejzajímavějších kmenů v Keni. Zachovávají si vysokou míru autenticity. Jsou to příbuzní Masajů a i jejich jazyky jsou příbuzné – rozumějí bez problému jeden druhému, mají podobná pořekadla a podobný styl humoru. Oba kmeny věří, že se do Keni dostali před čtyřmi nebo pěti sty lety z oblasti Afrického rohu.

Hrdí bojovníci Samburu jsou stále ještě pány na svém území.

Hrdí bojovníci Samburu jsou stále ještě pány na svém území.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Samburové jsou pastevci a bojovníci.

Ochrana stád před predátory a zloději dobytka je pro muže Samburu stále ještě hlavním posvátným posláním. Kočovný způsob života spojený s pohybem stád za potravou neumožňuje výstavbu stálých vesnic s domy na pevných základech a z pevných stavebních materiálů. Mobilita, pohyb po magickém kruhu, souznění s okolní přírodou a s pradávnými pravidly, přenášenými z generace na generaci v ústním podání, to je ještě stále autentický způsob života Samburů. Vnější vliv sice mění drobnosti v jejich životním stylu, ale díky tomu, že jejich oblast byla dlouhá léta tabu pro všechny návštěvníky, a díky tomu, že současné turistické aktivity na jejich území jsou organizovány velmi obezřetně a ve velmi otevřeném dialogu se samotnými Sambury, nedochází k devastaci tradic, tak jako tomu bylo v minulosti v oblastech obývaných Masaji.

Ženy Samburů zdobí své krky mnohem pestřeji, než ženy Masajů.

Ženy Samburů zdobí své krky mnohem pestřeji než ženy Masajů.

FOTO: archiv autora

Klan Kalama

Jsou komunity Samburů, které odmítají otevřít své území turistice, a jsou komunity, které našly způsob, jak zachovat veškerá svá pravidla daná pradávnými předky a zároveň využít turistiku ve svůj prospěch a pro ochranu svého území. Jednou takovou komunitou je klan Kalama, který povolil výstavbu lodge Saruni na svém území, aktivně se podílí na jejím provozu a využívá výhod z její existence.

Respekt k okolní krajině, byl při stavbě Saruni jedním ze základních požadavků.

Respekt k okolní krajině byl při stavbě Saruni jedním ze základních požadavků.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Splněný sen Riccarda Orizia a jeho přátel

V roce 2003 vymyslela projekt Saruni skupinka přátel – spisovatel a novinář Riccardo Orizio, obchodníci Paolo a David Barneris Cononico a lékař Pia-Sophie Wool. Milovali Afriku, pravidelně ji navštěvovali a snili o tom, že si někde ve východní Africe splní svůj vlastní africký sen. Spisovatel Riccardo Orizio se stal duší tohoto projektu, a byl to právě on, kdo objevil Samburu a klan Kalama. Mezi zakladateli Saruni a místní komunitou byla nastavena jednoduchá, ale naprosto zásadní pravidla, vycházející ze základního předpokladu: Afrika nepotřebuje jen charitu, ale laskavou, transparentní spolupráci, která bude respektovat pradávná pravidla lokálních komunit, a veškerá aktivita na území komunit směřuje nejen k tvorbě profitu, ale i k vytváření pracovních příležitostí, k profesionálnímu růstu a uplatnění členů místní komunity a ochraně a zachování lokality v co nejautentičtější podobě. Pro Riccarda a jeho přátele to nejsou žádné fráze, ale pravidla, která jsou základem pro každodenní aktivitu.

Na planinách na úpatí hor často narazíte na zebry.

Na planinách často narazíte na zebry.

FOTO: Archiv autora

Posvátná hora je středem světa

Samburové z klanu Kalama se pohybují se svými stády v oblasti v okolí hory Kalama (1896 m  n. m.) a horský ráz krajiny umocňuje dojem, který návštěvník tohoto území má. Celé území leží těsně za hranicí národního parku Samburu a není od parku odděleno žádným oplocením nebo jinou překážkou. Díky tomu je celé území v podstatě nedělitelnou součástí divoké přírody národního parku, ale nemá tak přísná pravidla k pohybu jako národní park. To zaručuje jedinečné safari a další aktivity.

Obývací pokoje rodinných vil poskytují skvělé zázemí pro odpočinek.

Obývací pokoje rodinných vil poskytují skvělé zázemí pro odpočinek.

FOTO: archiv autora

Totální architektura

Saruni Samburu jedinečným způsobem využívá právě polohu lokality a přichází s originálním konceptem otevřených vil. Pouhých šest vil tvoří celé Saruni – z toho čtyři vily jsou určené pro rodinnou dovolenou, mají dvě oddělené ložnice a společný obývací pokoj. Design jednotlivých vil respektuje dokonale okolní krajinu a zároveň zajišťuje naprosto dokonalý komfort a bezpečné zázemí. Terasy jednotlivých vil jsou otevřené do krajiny a můžete z nich často pozorovat slony, žirafy, zebry a oryxy. Málokde máte takový pocit sounáležitosti s okolní krajinou.

Saruni Masai Mara

Saruni Masai Mara

FOTO: Archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 14.5. 2016 a pak každých 14 dnů až do konce roku

Cena: 49.500,-- za 11 nocí

Cena neobsahuje letenku do Nairobi.

Více informací o zájezdu zde 

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA

VÝCHODNÍ AFRIKA - KEŇA A TANZÁNIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti , kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.

  

 

Hanka Pšeničná

FOTO: Hana Pšeničná


 Termín odletu : 10.4. 2016

Cena : 83.990,-- za 19 dnů

Více informací o nabídce zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

„POLEŤTE SE MNOU DO JIHOAFRICKÉ REPUBLIKY!

Odlétáme 10. dubna. Za 19 dnů naší cesty si zamilujete Afriku. Safari v Krugerově národním parku, Svazijsko, trek v Dračích horách, vinice, Stolová hora, Kapské město a další krásná místa a zážitky. Dovolte sami sobě zažít tu nejkrásnější poznávačku Jihoafrické republiky,“ vaše průvodkyně Hanka Pšeničná.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".