Mapa oblasti Caprivi

Mapa oblasti Caprivi

FOTO: CK Marco Polo International

Německá schválnost

Na mapě vypadá nepatřičně, jako nějaký kartografický naschvál. Mezi Botswanu, Angolu a Zambii někdo vložil pás země, jako by nechtěl, aby spolu sousedily. Ve skutečnosti to ale bylo trochu jinak. Ten čtvrtý vzadu chtěl také svůj díl. To Němci v roce 1890 vyplázli přes 400 km dlouhý jazyk na Brity a donutili je, aby jim umožnili přístup k řece Zambezi. Možná doufali, že jednou bude Zambezi splavná a propojí je s pobřežím ve východní Africe. Možná to prostě jen zkusili a Britové na to skočili. Možná... Záznamy o motivaci k tomuto požadavku neexistují. Je to docela zvláštní, při té německé pořádkumilovnosti. Zlí jazykové tvrdí, že jen potřebovali „postavit pomník“ svému kancléři Leovi von Caprivi. Ten nastoupil na post kancléře právě v roce 1890 a jeho prvním mocenským aktem byla veledůležitá smlouva s Británií o rozdělení vlivu v Africe. Některý z horlivých úředníků se možná chtěl panu kancléři zavděčit a vymyslel si tuhle schválnost – Caprivi Strip – pás Caprivi. Ať tak, nebo tak, Namibie má od té doby přístup k řece Zambezi, kancléř Leo von Caprivi má svůj „pomník“ a Botswana nemá hranice ani s Angolou, ani se Zambií (i když tam někde v koutečku, nedaleko Viktoriiných vodopádů, je malinký kousek trojhranice, kde se Botswana a Zambie lehce dotknou).

Vysokou hladinu vody si užívají především sloni a hroši.

Vysokou hladinu vody si užívají především sloni a hroši.

FOTO: Archiv autora

Zatím je to jen plán, ale…

Západní Caprivi se má stát součástí plánovaného nadnárodního parku KaZa, který má propojit území pěti zemí (Namibie, Botswany, Zambie, Angoly a Zimbabwe). Území KaZa by bylo největším parkem v Africe a pokrývalo by především území tzv. velkého treku slonů a buvolů. Všichni znají velkou migraci v Tanzanii a Keni, ale jen málokdo ví, že velká stáda slonů a buvolů putují po podobně velkém území a během své cesty přecházejí právě území Západního Caprivi. Plán ochrany celé trasy putování stád vyvolal potřebu sloučit jednotlivá území v různých státech do jednoho velkého a společně chráněného parku.

Slonů je v Caprivi opravdu hodně.

Slonů je v Caprivi opravdu hodně.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Sladit zájmy pěti zemí, pěti odlišných politických směřování, není jednoduché ani v Evropě, natož v Africe. Košile je bližší než kabát všude na světě. Možná že ambiciózní plán na vznik KaZa nebude nikdy plně realizován. Ale už jen diskuse o něm pomáhá otevírat diskusi o mnoha problémech ochrany přírody v této lokalitě.

S příchodem období dešťů se velmi často objevují i povodně. Některé vesnice ocitnou pod vysokou vodou i během pár dnů.

S příchodem období dešťů se velmi často objevují i povodně. Některé vesnice se ocitnou pod vysokou vodou i během pár dnů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tady vládne řeka Kwango

Caprivi rozděluje na Západní a Východní řeka Kwango. Jakmile Kwando překročí hranice s Angolou, začíná vytvářet mokřady.  Řeka se připravuje na svůj vrcholný kousek. Musí se ještě prodrat dlouhou cestou, kdy tvoří hranici mezi Botswanou a Namibií (Caprivi), aby se vylila z břehů u jezera Liambezi a vytvořila krajinu velmi podobnou proslavené deltě Okavango. Jako by si na dělicí čáře mezi Západním a Východním Caprivi řeka Kwando zkoušela, jak mokřady vytvářet. Mokřady tady nejsou tak velkolepé, ale zažijete tu stejná setkání s koupajícími se slony, hrochy a buvoly. Uvidíte stejně velké krokodýly. Ale určitě se vyplatí popojet a vychutnat si oblast u jezera Liambezi.

Pohled z helikoptéry je na Viktoriiny vodopády opravdu úchvatný.

Pohled z helikoptéry je na Viktoriiny vodopády opravdu úchvatný.

FOTO: Jan Papež

Viktoriiny vodopády na dohled

Hodně cestovatelů se při návštěvě jihu Afriky vydá k Viktoriiným vodopádům. Je to rozhodnutí, kterého nikdy nelitují, pokud vědí, co je tam čeká, a vědí, jak vypadá řeka Zambezi v různých sezónách. Impozantní vodopády v období dešťů nebo krátce po nich vypadají v době sucha jako chudý příbuzný. Přesto mají svou krásu i v tomto období a řeka Zambezi je plná zvěře a odvděčí se návštěvníkům za jejich přízeň. A právě od Viktoriiných vodopádů se můžete dostat do Východního Caprivi. Na africké poměry je to poměrně blízko (za šest hodin autem jste v Caprivi) a máte tak skvělou možnost propojit si do jedné cesty několik velmi zajímavých míst.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 7. 5. a pak každý týden až do konce roku 2016.

Cena: 58 990 Kč za 23 dnů

Cena neobsahuje letenku do JAR.

Více informací o zájezdu zde 

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA 23 DNŮ

Kapské Město–Etosha–Okavango–Viktoriiny vodopády–Johannesburg

Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe až po majestátní Viktoriiny vodopády.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Navštivte český web hotelu!

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

KOH HAI – OBJEVOVÁNÍ PANENSKÉHO JIHU THAJSKA

Od začátku února 2016 má hotel Koh Hai Fantasy resort zastoupení v Praze. Máte tedy jedinečnou možnost rezervovat si pobyt na ostrůvku Koh Hai bez komplikované komunikace s Thajskem. Ceny jsou naprosto stejné, včetně mimořádných nabídek a speciálních cen.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".