Země plná vodopádů

Jihoafrická republika je země plná vodopádů. Především oblast Dračích hor je jimi přímo protkaná a na menší nebo větší vodopády tu narazíte na mnoha místech.  Je to podobné jako s divokou zvěří. Příroda Jihoafrické republiky je zvěře plná a můžete tu potkat mnoho zajímavých zvířat, nejenom „velkou pětku“. Některá zvířata jsou dokonce mnohem zajímavější než ta, která jsou do velké pětky zařazena. A stejné je to s vodopády. Mnohé z těch, které nejsou ve velké pětce, jsou krásnější a zajímavější nebo je zajímavější jejich okolí či cesta k nim. Putování za vodopády Jihoafrické republiky vám ale určitě přinese krásné zážitky.

Tugela, KwaZulu-Natal

Tugela, KwaZulu-Natal

FOTO: archiv autora

 1. Druhý nejvyšší vodopád na světě – 948 m - TUGELA

Popelka mezi světovými vodopády, naprosto neprávem opomíjená, čeká na svůj čas slávy. Zakletá vysoko v Dračích horách, obklopená panenskou přírodou. Spojená s nádhernou stolovou horou Amphiteatre připomíná zázrak padající z nebe. Ve skutečnosti to z hrany stolové hory padá stejnojmenná řeka Tugela. Voda se řítí k zemi z výšky téměř jednoho kilometru. Jen venezuelský vodopád Salto Angel (někdy nazývaný Kerepakupai Merú) je o necelých 30 metrů vyšší.

Když stojíte pod vodopádem a vzhlížíte k nebi, dokážete velmi snadno pochopit, proč byl vodopád pro kmen Zulu posvátný. Vydejte se cestou údolím proti proudu řeky Tugely tak, jak tudy chodili bojovníci kmene Zulu celá století. Projdete skalnatou divokou krajinou plnou nádherných pohledů na okolní hory.

Cathedral Peak, KwaZulu-Natal.

Cathedral Peak, KwaZulu-Natal.

FOTO: archiv autora

 2. Občasná jihoafrická dvojka – 610 m - DIDIMA

V Dračích horách můžete zažít při lovu vodopádů i mnohá zklamání (ostatně nejen v Dračích horách). Celá řada vodopádů se objevuje pouze dočasně. Některé v delším časovém období, jiné jen velmi krátce. Jsou přímo závislé na vydatnosti dešťových srážek. Když prší, načechrají svou krásu a zurčí přes kaskády skalisek. Když přestane pršet, jejich krása bledne. Změní se v nenápadný čůrek, aby za pár dnů zanikly úplně. Zůstane po nich jen vlhká skála. Mezi tyhle „krásky na jednu noc“ patří i Didima v oblasti Cathedral Peak. Když budete v Jihoafrické republice, určitě se do Dračích hor vydejte a projděte si i oblast Cathedral Peak. Je úplně jedno, zda na Didimu narazíte nebo ne, hory tu mají dech beroucí krásu.

Lehr´s Falls, Oribi Gorge, KwaZulu-Natal

Lehr´s Falls, Oribi Gorge, KwaZulu-Natal

FOTO: CK Marco Polo International

3. Největší houpačka v Africe – 165 m - LEHR´S

I třetí perla mezi jihoafrickými vodopády se nachází v KwaZulu-Natal, jen 27 km od pobřeží Indického oceánu a městečka Port Shepstone, v malé rezervaci Oribi Gorge. Dramatické skalní převisy a přírodní scenérie si zamiluje každý fotograf. Je to místo, kam míří především jihoafričtí milovníci skal a adrenalinových kousků, cizinců sem moc nezavítá. Je to škoda, ale to se dá říct o mnoha krásných místech v Jihoafrické republice. Zdá se, že i v dnešní době mají lidé stádní myšlení a chtějí si odškrtnout především chronicky známá místa. Na druhou stranu alespoň nejsou místa jako Lehr’s přeplněna a ten, kdo si sem najde cestu, si to může pořádně užít. Včetně divoké houpačky ve skalní soutěsce. Můžete skočit do hloubky 77 metrů a nechat se houpat sem a tam. Osobní zkušeností nemohu sloužit, na houpačky a bunge jumping nemám.

Magwa, The Wild Coast, Eastern Cape.

Magwa, The Wild Coast, Eastern Cape.

FOTO: CK Marco Polo International

4. Ozdoba čajové plantáže – 144 m - MAGWA

Uprostřed nevelké planiny na Wild Coast, pobřeží Indického oceánu, se před bůhvíkolika lety (geologové by asi byli přesnější, ale zatím se tím nezaobírali) díky seismické činnosti objevila díra. Skála se roztrhla a vznikla puklina hluboká 144 m. Kdyby v okolí tehdy žili lidé, jistě by puklinu pokládali za dílo ďábla nebo nějakého démona. Jenže tu v té době nikdo nebyl. Vodopád je pojmenován po největší jihoafrické čajové plantáži (1800 ha!). Dá se k němu dostat velmi pohodlně a stojí za zhlédnutí.

Howick, KwaZulu-Natal

Howick, KwaZulu-Natal

FOTO: Archiv autora

5. Kdysi mystické místo, dnes ale… – 111 m - HOWICK

Howick Falls má bouřlivou historii. Kdysi to bývalo pro kmen Zulu mystické místo, které mohli navštěvovat jen vybraní lidé. Legendy mluvily o tom, že v jezírku, do kterého vodopád padá, žije obří had, strážce duchů. Takové místo mohou navštěvovat jenom kmenoví kouzelníci nebo jimi určení lidé. Dary vhozené do vodopádu doplují až do oceánu a vrátí dárci nezměrnou energii. Jenže jak se zpívá v jedné lidové písničce: „Bejvávalo, bejvávalo, bejvávalo dobře.“ Dnes je Howick Falls komerčním místem, které slouží obyvatelům sousedního městečka Howick k obživě. Stánky se suvenýry podél cesty k vodopádu nejsou sice nevkusné, ale přece jen vám oznamují, že tady se romantiky nedočkáte. Sestup k jezírku není úplně pohodlný. Vodopád se dá i slanit a to může být dobré adrenalinové zpestření cesty.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Navštivte český web hotelu!

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

KOH HAI – OBJEVOVÁNÍ PANENSKÉHO JIHU THAJSKA

Od začátku února 2016 má hotel Koh Hai Fantasy resort zastoupení v Praze. Máte tedy jedinečnou možnost si rezervovat pobyt na ostrůvku Koh Hai bez komplikované komunikace s Thajskem. Ceny jsou naprosto stejné, včetně mimořádných nabídek a speciálních cen.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900,-  za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeira. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantického oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".