Lvů je méně, než se na první pohled zdá

Možná jste to někdy zažili. Jdete po ulici a ve výloze vás zaujme nějaká věc, nějaký krásný kousek oděvu, něco, co byste opravdu rádi měli. Vejdete do obchodu, kreditku v ruce a úsměv na tváři. Prodavačka vám sdělí, že jste z Marsu, protože to, po čem jste právě začali toužit, je pouhou dekorací, nástrojem, co má upoutat pozornost. Není to na prodej a jediný kousek mají ve výloze. Jenže lidé, co výlohu pouze minou a nezajdou dovnitř, mají pocit, že si všechno, co vidí, mohou koupit, že je to kdykoli k mání.  A podobné je to se lvy ve volné přírodě. Každý, kdo se vydá na safari, touží vidět lvy. Pořadatelé safari to vědí, provozovatelé parků to vědí, a tak se lev velmi často objevuje ve výloze, i když je to ve skutečnosti jen dekorace, nástroj, jak upoutat pozornost. Jsou dokonce parky, které vytvořily výběh uprostřed volné přírody, oplocenou velkou klec, kam umístili jeden pár lvů, jen proto, aby o sobě mohli tvrdit, že na jejich území lvi žijí.

Je čas se porozhlédnout po něčem k snědku. Suvati, Botswana.

Je čas se porozhlédnout po něčem k snědku. Suvati, Botswana.

FOTO: archív autora

Za posledních 30 let se populace lvů zmenšila o 75 %!

Přesná čísla neexistují, ale odborníci odhadují, že ve volné přírodě žije pouhých 32 000 lvů. Navíc významně klesá kvalita genofondu, protože ubývá silných samců. Ztráta přirozeného prostředí znamená narušení přirozeného výběru vůdčích samců. Lvy můžete potkat ve 26 zemích, ale jen šest z nich zajišťuje v tuto chvíli opravdu přirozené podmínky k životu lvů ve volné přírodě. Tanzanie, Keňa, Jihoafrická republika, Botswana, Zambie a Zimbabwe. Někdy se k nim ještě přiřazuje Namibie.

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

FOTO: archív CK Marco Polo

Není lví safari jako lví safari

Pokud se chystáte do Afriky na safari a chystáte se pozorovat i lvy, určitě bude dobré, když si uvědomíte, že lvy lze pozorovat mnoha způsoby, na mnoha místech, v mnoha odlišných terénech a že není lví safari jako lví safari. Nemám na mysli triky nebo neznalost cestovních kanceláří, které zájezdy na safari nabízejí a chtějí získat klienta za každou cenu, o tom píši v jiných svých článcích. Mám na mysli široké spektrum možností, které jsou k dispozici. Lvy můžete pozorovat při pěším safari, při safari v mikrobuse, v terénním autě, při nádherném safari na koni nebo z kánoe apod. Lvy můžete pozorovat na otevřených planinách savan, v husté křovinaté buši, ve skalách horských masívů, v mlžném pralese a v mokřadech afrických řek. Někde je šance větší, někde menší. A to vše se ještě velmi mění během různých sezón. V období sucha můžete pozorovat lvy za úplně jiných podmínek než v období dešťů. Je prostě důležité mít jasno, kam a proč jedete a co můžete opravdu očekávat. Pak nebudete zklamaní a Afriku si zamilujete a budete se do ní určitě vracet.

Přečtěte si zajímavé články o různých druzích safari.
Prasátko bradavičnaté je častou součástí jídelníčku lvů. Masai Mara, Keňa.

Prasátko bradavičnaté je častou součástí jídelníčku lvů. Masai Mara, Keňa.

FOTO: archiv autora

Světová jednička – Tanzanie

Pokud má někdo šanci zachovat silný genofond lvů pro budoucí generace, je to především Tanzanie. Žije tu největší část lví populace a můžete tu stále ještě narazit na rodinné klany, čítající i 100 a více členů. Tady si hlavní samec musí své postavení opravdu vybojovat, tady nedostane vůbec nic zadarmo.

Koncentrace predátorů v období února a března roste. Pakoně a zebry přivádějí na svět novou generaci.

Koncentrace predátorů v období února a března roste. Pakoně a zebry přivádějí na svět novou generaci. Serengeti, Tanzanie.

FOTO: archiv autora

Když zařve král

Při jedné ze svých návštěv v Serengeti jsem v noci seděl před svým stanem a dopíjel lahev jihoafrického červeného. Bylo už k půlnoci a kemp Kusiny se ponořil do ticha. Pod stromem nedaleko svého stanu jsem pozoroval siluetu nočního strážného. Obloha byla neskutečně hluboká, plná hvězd a měsíc svítil až příliš jasně, i když měl do úplňku ještě hodně daleko. Strážný se opíral o kmen stromu, pokuřoval a jeho kalašnikov se zdál být zbytečnou ozdobou. Bliknul jsem na něj baterkou a strážný mi pozdrav vrátil. Vstal jsem a šel spát. Když spíte v buši a od okolní divoké přírody vás dělí jen stanová plachta, nedá vám to a před usnutím pozorně posloucháte, co se kolem vás děje. Neslyšel jsem nic zvláštního a usnul. Pak mě probudilo hlasité zařvání. Lev. Měl jsem husí kůži a tajil se mi dech. Čekal jsem, až se řev ozve znovu. Ticho, naprosté ticho. Trvalo mi chvíli, než jsem našel odvahu rozsvítit čelovku a vylézt ven ze stanu. Na schodech před mým stanem seděl strážný, kalašnikov na kolenou a úsměv od ucha k uchu. „Lion,“ oznámil. „Tady?“ zeptal jsem se. „Ne, ne. Tak půl kilometru od nás. Ráno tam určitě zajedete.“ „Může přijít až sem?“ „Už ne. Zabil. Nehne se z místa.“ Zalezl jsem zpátky do peřin. V uších mi ale stále zněl ten hlasitý řev. Půl kilometru daleko! Já měl pocit, že ho mám na terase před stanem.

Skaliska (kopjes) mají v oblibě predátoři.

Skaliska (kopjes) mají v oblibě predátoři. Serengeti, Tanzanie.

FOTO: archiv autora

Serengeti uživí stovky lvů

V severní Tanzanii, v Serengeti, je populace lvů v dobré kondici i díky migraci pakoňů a zeber (tzv. Velká migrace). Velká stáda znamenají dostatek potravy pro početné klany lvích rodin. Na území parku téměř nedochází ke střetům s pastevci a zemědělci. Jen v prostoru mezi Serengeti a kráterem Ngorongoro, který je sice chráněn, ale zároveň je i obýván Masaji, dochází k zabíjení lvů. Oficiálně se už dávno nekonají rituální lovy, ale několik přátel z řad Masajů mi potvrdilo, že v několika vesnicích stále platí, že při přechodu z jinošského do mužského věku jdou mladí Masajové lvy lovit. Protože hodně strážců pochází z masajských vesnic, ostraha parku to přehlíží. Možná jsou to jen pověsti a legendy. Na populaci lvů v Serengeti to naštěstí žádný negativní vliv nemá.

Lvi jsou jedním z velkých lákadel kráteru Ngorongoro.

Lvi jsou jedním z velkých lákadel kráteru Ngorongoro.

FOTO: Jan Papež

Kráter Ngorongoro – genobanka

V kráteru Ngorongoro je v současné době něco málo přes sto lvů. Na území velké jako Praha je to dostatečný počet. Část z nich migruje z parku a zpět do parku, takže se reálný počet mírně mění.  Většina dnešních lvů v Ngorongoru jsou potomci malé skupinky devíti lvů, kteří přežili epidemii v roce 1962.

Lvi v národním parku Ruaha si troufnou i na hrocha.

Lvi v národním parku Ruaha si troufnou i na hrocha.

FOTO: archiv autora

Ruaha a Selous

Největší klany lvích rodin žijí v parcích Ruaha a Selous. Jsou vysoce teritoriální, velmi organizované, s dokonale fungující hierarchií.  Pokud chcete speciálně pozorovat lvy, tyto dva parky jsou přesně pro vás.

Mladí samci žijí v mladeneckých partách. Až dospějí a zesílí, budou se snažit zaujmout pozici vůdce. Masai Mara, Keňa.

Mladí samci žijí v mládeneckých partách. Až dospějí a zesílí, budou se snažit zaujmout pozici vůdce. Masai Mara, Keňa.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si víc informací o Tanzanii.

Druhé místo – Keňa

Keňa je velmi tradičním místem pro lví safari. Masai Mara má stejné podmínky jako Serengeti v Tanzanii. Samburu je díky větší vzdálenosti od Nairobi a složitější cestě popelkou mezi parky, kde můžete dobře pozorovat lvy. Je to škoda, protože i sama krajina v Samburu je jiná než v Masai Mara. Samburové jsou mnohem přirozenější a vlídnější než Masajové a populace slonů v Samburu stojí za stejnou pozornost jako lvi. Velikým zážitkem je lví safari na koni. Kdo umí na koni jezdit a chystá se na safari, měl by safari na koni zařadit do programu.

Hry dospívajících lvů je připravují na drsný život v buši. Masai Mara, Keňa.

Hry dospívajících lvů je připravují na drsný život v buši. Masai Mara, Keňa.

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Voda je pro lvy v Botswaně běžným prostředím.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o Keni.

 Třetí místo – Botswana

Život v Botswaně není pro lvy žádná procházka savanou. Velmi proměnlivá krajina, často naplněná vodou, plná mokřadů a zrádných bažin, vyžaduje po lvech mnoho dovedností, které lvi v Serengeti nebo v Masai Mara nemusí ovládat. Pozorovat lvy v komplikovaných podmínkách je veliký zážitek.  Podle vědců je právě populace lvů v Botswaně jedním z mála naprosto zdravých genofondů. Lvi v Botswaně jsou ve vynikající kondici a hlavní samci jsou nositeli toho nejlepšího, co v dnešní době populace lvů může nabídnout.

Lvice se snaží naučit mladé nebát se vody. Botswana.

Lvice se snaží naučit mladé nebát se vody. Botswana.

FOTO: archív autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 12. 3., 19. 3.

Cena:  42 990 Kč za 7 nocí

Více o zájezdu

 GOLFOVÁ AKADEMIE NA KYPRU

 S PROFESIONÁLEM OTAKAREM MAREŠEM

 Ve spolupráci s profesionálním trenérem Otakarem Marešem si vás dovolujeme pozvat na intenzivní golfový trénink, který se bude konat v příjemném prostředí 5* hotelu Aphrodite Hills.
Zájezd je vhodný nejen pro pokročilé hráče, kteří chtějí využít zimy ke zlepšení švihu a upevnění svojí hry, ale také pro ty, kteří s golfem teprve začínají. Při takto intenzivním tréninku je možné svůj vstup do golfového světa zjednodušit. Trénink probíhá zábavnou formou a je na každém hráči, na jakou úroveň chce svoji hru posunout.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu šest osob.