Malé parky mají své kouzlo

Safari v Jihoafrické republice nabízí celá řada cestovních kanceláří a téměř všechny směrují své klienty pouze do velkých parků. Je to škoda, protože mnoho menších parků dokáže poskytnout hodně dobré služby a perfektní zážitek. Jedním z takových je i Mohlabetsi.

Splněný sen – vlastní safari park

Tony Williamson a jeho žena Alma vybudovali vlastní safari. Safari v Jihoafrické republice nepředstavuje pouze návštěvu slavného Krugerova národního parku. V zemi, která je tak veliká, že by se do ní Česká republika vešla téměř 16x, jsou desítky rezervací a safari se dá zažít v Jihoafrické republice v mnoha podobách.

Mezi prvními zvířaty, které v Mohlabetsi potkáte budou určitě zebry.

Mezi prvními zvířaty, která v Mohlabetsi potkáte, budou určitě zebry.

FOTO: archiv autora

Balule Nature Reserve – váš privátní Krugerův park

Na 350 km² se rozkládá Praha a něco málo přes 350 km² má plocha světově proslulého kráteru Ngorongoro. A právě takovou plochu má park Balule Nature Reserve, jehož součástí je Mohlabetsi. Privátní majitelé několika na sebe navazujících pozemků se domluvili a vytvořili tento unikátní prostor. Navíc využili toho, že se jejich pozemky přímo dotýkají Krugerova národního parku. Dosáhli dohody se státem a Balule dnes nemá žádnou umělou bariéru, která by bránila zvířatům z Krugerova parku migrovat do Balule a zpět. Dá se tedy s trochou nadsázky tvrdit, že jakmile jste návštěvníkem Mohlabetsi, máte k dispozici svůj privátní Krugerův park. Lvi, leopardi, nosorožci, buvoli a sloni – celá velká pětka – se budou pohybovat někde kolem vás.

V Mohlabetsi se můžete dostat ke zvířatům opravdu blízko.

V Mohlabetsi se můžete dostat ke zvířatům opravdu blízko.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tony a Alma Williamson

Tony a Alma Williamson

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

 „Splnil se nám životní sen, narodila se Mohlabetsi Safari Lodge.”

Tony, proč ses vlastně rozhodl vybudovat Mohlabetsi? Měl jsi celkem pohodlné zaměstnání a byl to velký risk.

V dětství jsem byl typický afrikánský kluk. Jakmile to jenom trochu šlo, byl jsem v přírodě. A už odmala miluju divočinu. Vystudoval jsem hotelový management a získal jsem velmi dobrou práci ve špičkových hotelech a resortech. Jenže mě to stále táhlo ven, do buše.

V roce 1995 byla na prodej půda za velmi nízké ceny a já cítil, že to je ta životní příležitost, která se už nemusí opakovat. Naštěstí je na tom Alma se vztahem k divočině úplně stejně. Koupili jsme pozemek a začali budovat Mohlabetsi.

Zní to strašně jednoduše. Bylo to tak jednoduché?

Nebylo, ale to je teď už úplně jedno. Všechno, co jsme museli obětovat, za to stálo. Měli jsme štěstí, že naše koncepce se trefila do přicházejícího trendu ekoturistiky, a tak jsme od počátku měli dost klientů. Splnil se nám životní sen, narodila se Mohlabetsi Safari Lodge.

Když jsem k vám přijel poprvé, byl mezi vaším pozemkem a Krugerovým národním parkem plot. Pamatuji si na zamilovanou dvojici žiraf, kdy samice byla na vaší straně plotu a samec v Krugerově parku a hlavami se mazlili nad dráty s elektrickým proudem. Je to dnes jinak?

Byla to vzrušující doba, když jsme krok za krokem otevírali naše území vůči obrovskému Krugerovu národnímu parku a stávali se součástí jeho živého systému. Naše zvířata mohla zničehonic migrovat do neuvěřitelně rozsáhlého prostoru a zvířata z Krugerova parku mohla „dobývat“ naše území. Strašně jsme riskovali, protože mohla nastat situace, kdy by nám odešla naše zvířata a žádná jiná by se u nás neusadila. Ale člověk musí v životě riskovat, jinak si nemůže plnit sny.


Vítejte, jsem Tony, majitel, a budu vás provázet

Setkání s Tonym a jeho ženou Almou mi pokaždé dobije energii. Jsou přesnou ukázkou majitelů, kteří milují svou práci a berou ji za svou životní náplň, za svoje poslání. Patří mezi ty šťastlivce, kteří se ráno probudí, podívají se kolem sebe a mohou si říct: tak, tohle jsem vybudoval a zdá se, že to mělo smysl. Tonymu se naštěstí podařilo uhlídat ambice a udržel Mohlabetsi  v hranicích rodinného podniku. Na každém kroku cítíte, že majitel chodí po stejných pěšinách, jí stejné jídlo k obědu, ví dokonale o všem, co se kolem šustne. Navíc Tony i Alma mají dar komunikace, takže kolem sebe šíří dobrou náladu, pohostinnost a vlídnost. Jste prostě v dobrých rukou.


Při cestě do Mohlabetsi se určitě zastavte v Blyde River Canyon.

Při cestě do Mohlabetsi se určitě zastavte v Blyde River Canyon.

FOTO: archiv autora

Dorazte raději už na oběd

Při plánování své cesty na safari určitě plánujte všechno tak, abyste dorazili do Mohlabetsi na oběd. V klidu se ubytovat, dát si v restauraci oběd a po obědě relaxovat na terase a pozorovat nedaleké napajedlo je ten nejlepší způsob, jak zahájit své safari. Rozkoukáte se, zklidníte se, nastavíte si úplně jiný rytmus. Shon a starosti zůstanou někde za kopcem, daleko za panenskou buší, která vás od téhle chvíle obklopuje. Ve čtyři, v půl páté odpoledne, po odpolední kávě nebo čaji, můžete vyrazit na své safari. Tony a jeho tým připravují safari šité klientům na míru. Podle toho, jak dlouho v Mohlabetsi zůstáváte. Ideální je zůstat alespoň tři noci. Pak nemáte potřebu vidět všechno během jediného výjezdu. Zvířata nejsou herci, ale některá zvířata jsou teritoriální a dá se předpokládat, že je potkáte. Jiná (např. leopard) jsou nevyzpytatelná a je velké štěstí, když je potkáte. Když ale nikam nechvátáte, máte mnohem větší naději je spatřit.

V oblasti okolo Mohlabetsi najdete celou Velkou pětku, včetně leoparda.

V oblasti okolo Mohlabetsi najdete celou velkou pětku, včetně leoparda.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o safari
Na své nosorožce jsou v Karkloof velmi pyšní.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari
 
Vybírejte svůj poznávací zájezd pečlivě, ať nejste nakonec vykulení jako surikata v Kalahari.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Kalahari - ráj fotografů a samotářů
 
Keňa, Národní park Samburu. Totální sousnění s okolní přírodou a excelentní zázemí umocňuje zážitek z pobytu v kempu Saruni.

FOTO: Marco Polo Int. (archiv)

 Kouzelné kempování - glamping

Ranní safari

Na dveře vašeho bungalovu klepe ranger. Za chvilku začne svítat a váš dlouhý den začíná. V recepci vás čeká káva, čaj a ranní bábovka. Tělo musí dostat šanci se trochu probrat. Je docela chladno, ale až vyjde slunce, teplota vystřelí rychle nahoru. Nasedat a odjezd. Za svítání jsou predátoři ještě aktivní a s trochou štěstí uvidíte dravé kočky v akci. Výhoda lokalit, jako je Mohlabetsi, je i v tom, že se za zvířaty můžete vydat i pěšky. Když ranger usoudí, že je lepší zastavit auto a popojít, spočine vaše noha v divoké buši a začnete vnímat svět okolo sebe úplně jinak. Bude se vám zdát, že přibylo mnoho zvuků, uvědomíte si, jak málo stačí zvířatům, aby se ukryla vašim pohledům, jak snadnou kořistí byste se asi stali, pokud byste v buši zůstali sami. Po třech hodinách ranního safari se vrátíte do lodge na snídani.

Pěší safari je třešínka na dortu.

Pěší safari je třešínka na dortu.

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

Pět důvodů, proč se tu zastavit na safari:

  • Mohlabetsi může ubytovat maximálně 20 osob. Díky tomu máte šanci vnímat nerušeně divokou přírodu a užívat si atmosféru rodinného podniku.
  • Jste na privátním území a díky tomu můžete i mimo cesty a můžete se dostat ke zvířatům mnohem blíže a můžete vyrazit i na pěší safari.
  • Po celou dobu pobytu jste v rukách profesionálů, kteří mají rádi svou práci. Stopaři a rangeři, kteří mají na starosti vaše safari, jsou připraveni vám přiblížit africkou divočinu, včetně tzv. velké pětky.
  • Mohlabetsi je 4* lodge s komfortním, příjemným zázemím rodinného podniku, kde se budete cítit velmi dobře.
  • Bezbariérové hranice s Krugerovým národním parkem vám dávají možnost užívat si ekosystému parku za mnohem nižší peníze, než kdybyste ve stejné kvalitě chtěli bydlet v Krugerově národním parku.
Po obědě, kdy je čas na odpočinek, je příjemné si dát masáž.

Po obědě, kdy je čas na odpočinek, je příjemné si dát masáž.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Perfektní pro první safari v životě

Pohostinnost Tonyho, Almy a jejich týmu je naprosto ideálním startovacím prostředím pro vaše první safari v životě. Tady si nikdo nehraje na světáka, tady se nikdo nebojí zeptat, když něco neví nebo chce něco vědět, tady si všichni užívají to, že mají šanci být v buši. Safari v Mohlabetsi není jenom o tom, vidět divoká zvířata, ale i dozvědět se něco o celém ekosystému buše, přičichnout si ke stopování zvířat, pochopit buš jako místo, které stojí za to chránit.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Ubytování je v bungalovech bez plotů a bariér. Zvěř se prochází přímo pod okny.


Ubytování je v bungalovech bez plotů a bariér. Zvěř se prochází přímo pod okny.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o Mohlabetsi

Jihoafrická republika

Mohlabetsi Safari Lodge

Zažijte safari v rodinném safari kempu. Tony a Alma Williamsovi, majitelé, měli to štěstí, že se jim splnil jejich životní sen a mohou většinu svého času trávit v divoké buši. Oni a jejich personál udělají všechno, abyste si Afriku a buš zamilovali. Kemp přímo navazuje bez bariér na slavný Krugerův národní park a zvířata mohou volně migrovat. Za skvělé ceny máte možnost zažít výborné safari.

Cestovní kancelář Marco Polo vám na míru připraví balíček na 2, 3 nebo 4 noci v Mohlabetsi.
 

 

Hroší kůže trpí především vysoušením a neustálými souboji.

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana


Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma


Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu šest osob.

 

 

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 13.3. 2016

Cena: 61 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.