Bez peněz a dostatku času to nejde

Kdo má dobrodružnou krev v žilách a našetřeno dost peněz, může se vydat na několikadenní cestu po Kalahari na čtyřkolkách.

Jedna návštěva určitě nestačí

Vydat se do pouště Kalahari a myslet si, že si ji prohlédnete během jediné návštěvy, je trochu pošetilé. Území velké jako Německo a Francie dohromady si prostě za pár dnů, dokonce ani za pár týdnů, prohlédnout nemůžete.

Musíte se rozhodnout, kam se v Kalahari chcete vydat, co chcete zažít, co vidět. Navíc návštěvu Kalahari můžete spojit s návštěvou dalších míst v Botswaně, v Jihoafrické republice, v Namibii, Zimbabwe, Zambii nebo ve stále populárnějším Malawi.

Dalším ze symbolů Kalahari je surikata.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Kubu Island - pupek Kalahari

Jednou z výborných variant je vydat se ke Kubu Island, malému ostrůvku v moři soli. V Africe můžete vidět opravdu impozantní hory. Hory, o kterých většina lidí ani neví a před kterými se Sněžka musí cítit jako trpaslík.

Dračí hory v Jihoafrické republice, Mt. Kenya v Keni, pohoří Simien v Etiopii a Ruwenzori v Ugandě. Když pak vidíte, kolik povyku se nadělá kolem skalního uskupení Kubu Island v Botswaně, kroutíte nevěřícně hlavou. Je to dokonce národní monument!

Trochu to vypadá, jako by Bůh, když vytvářel ta krásná pohoří Velké příkopové propadliny, nevěděl, co s malým zbytkem žuly, tak ho hodil jen tak za sebe a on dopadl doprostřed jezera uprostřed Kalahari. Jezero pak vyschlo a ta malá hromádka kamení připomíná ostrov.

Tak by to opravdu na první pohled mohlo vypadat. Jenže když si sednete na balvan na okraji Kubu Island a nad pouští začne zapadat slunce, pochopíte, že na velikosti nezáleží. Tohle místo má svého ducha a pozornost si zaslouží.

To je pohled. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

To je pohled. Kubu Island, Kalahari, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jih Afriky patřil Křovákům

Před lety jsem seděl v malé soukromé jihoafrické rezervaci Bongani u ohně a povídal si se Stewemem. Byl to první Křovák, se kterým jsem si mohl popovídat z oka do oka. Slovo Křovák by se mu asi nelíbilo, ale komu z nás řekne něco San? Jak se blížila půlnoc, přibývalo ticha. Oba jsme se stále více nořili do svých vlastních myšlenek.

„Afrika byla naše,“ prohlásil z ničeho nic Stewem. „Dřív než sem dorazili černoši a po nich běloši, byli jsme tu jen my.“ Mlčel jsem. Nikdy předtím mne nenapadlo, že i černoši jsou na jihu Afriky naplaveninou, že vlastně sebrali zemi někomu jinému.

„Už nemáme kudy chodit. Víš, nemůžeme být šťastní, když nechodíme.“ „Můžeš přece chodit, jak chceš. Pláně, hory, pobřeží, všude můžeš chodit.“ „Ne, to je jiné. Nerozumíš tomu. Nikdo tomu nerozumí. Nemůžu chodit, můžu obcházet! Nemůžeš se sebrat a jít a jít. Všude narazíš na plot, na někoho, kdo tě někam nepustí. Už nemáme svoje cesty. A pro nás není nic důležitějšího než cesta.“ Dopil pivo, vstal a šel.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana

FOTO: archiv autora

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

FOTO: archiv autora

Nic není důležitějšího než cesta

A platí to i o cestě ke Kubu Island, k té malé hromádce kamení. Cesta je to, proč se sem vydat. Musíte překonat rozsáhlou solnou pánev. Záleží na tom, z které strany pojedete. Buď to bude solná pánev Sua, nebo solná pánev Makgadikgadi.

Sanové tu cestu chodili pěšky. Po rozpálené solné pánvi. A tam někde v dálce je čekaly nádherné baobaby, stín a obrovské balvany, které už po staletí byly součástí jejich legend.

Vystupte z auta a zkuste si ujít kus cesty pěšky. Pošlete auto pryč, aby vás nerušil hluk motoru a zůstaňte uvězněni solnou pánví, tak jako staří Sanové. Jen málokde můžete slyšet takové ticho. Ticho, které bude rušit jen bušení vašeho srdce.

Solná pánev Sua a solná pánev Makgadikgadi vás dovedou až ke Kubu Island. Botswana.

Solná pánev Sua a solná pánev Makgadikgadi vás dovedou až ke Kubu Island. Botswana

FOTO: archiv autora

Vypněte motor a poslouchejte to ticho. Kubu Island. Botswana.

Vypněte motor a poslouchejte to ticho. Kubu Island, Botswana

FOTO: archiv autora

Sedm sester na vás čeká s otevřenou náručí

Kromě balvanů jsou dominantou ostrůvku Kubu rozměrné baobaby. Sedm baobabů, sedm sester. Někdo dokonce tvrdí, že je to vlastně jen jeden jediný baobab a že je tedy největším baobabem na světě. Jsou nádherné a je úplně jedno, zda jsou to samostatné rostliny, nebo silné větve rostliny jediné.

Sedm sester. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

Sedm sester. Kubu Island, Kalahari, Botswana

FOTO: archiv autora

Baobaby v Kudu Island jsou opravdu veliké. Kalahari. Botswana.

Baobaby v Kubu Island jsou opravdu veliké. Kalahari. Botswana

FOTO: Ralph Bousfield, archiv CK Marco Polo

Hvězdné nebe nad hlavou

Plánujte svou cestu tak, abyste zůstali přes noc a spěte pod širákem. Pokud se ke Kubu Island vydáte v období od června do října, určitě nebude pršet a hluboké africké nebe plné hvězd bude tím nejkrásnějším stropem, na který se můžete při usínání dívat.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana

FOTO: Ralph Bousfield, archiv CK Marco Polo

Čtyřkolka dá zabrat, ale je to krása

Sedněte si na čtyřkolku, dejte si šátek přes ústa a nos a vyražte. Bude vám úplně jedno, co si o tom myslí účastníci pravého Dakaru. Adrenalin vám vlítne do každého kousku těla, a když navíc pojedete s rodinou nebo s partou kamarádů, nemá to chybu. Prach a vedro, na solných pláních navíc sůl. Budete se chtít vrátit.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21. 2. - 28. 2.

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Termín: 12. 3. - 19. 3.

Cena:  42 990 Kč za 7 nocí

Více o zájezdu

 GOLFOVÁ AKADEMIE NA KYPRU

 S PROFESIONÁLEM OTAKAREM MAREŠEM

 Ve spolupráci s profesionálním trenérem Otakarem Marešem si vás dovolujeme pozvat na intenzivní golfový trénink, který se bude konat v příjemném prostředí 5* hotelu Aphrodite Hills.
Zájezd je vhodný nejen pro pokročilé hráče, kteří chtějí využít zimy ke zlepšení švihu a upevnění svojí hry, ale také pro ty, kteří s golfem teprve začínají. Při takto intenzivním tréninku je možné svůj vstup do golfového světa zjednodušit. Trénink probíhá zábavnou formou a je na každém hráči, na jakou úroveň chce svoji hru posunout.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu šest osob.