Eunuch není sprosté slovo

V historii Číny sehráli eunuši velmi důležitou roli. Stejně důležitou jako v historii starého Říma, Egypta, Persie, Turecka anebo řeckých městských států. Provázeli čínské císaře od dob daleko před Kristem až do pádu dynastie Čching v roce 1911.

Obecná představa o tom, že se kastrátem stával válečný zajatec, otrok nebo člověk za trest, za to, že provedl něco hrozného, v Číně neplatí. Kastrace byla podmínkou k získání významné úřednické pozice u dvora. Uchazeči o pozice tak dokazovali svou neochvějnou touhu sloužit císaři.

Muzeum eunuchů, Peking

Muzeum eunuchů, Peking

FOTO: archiv autora

Postupem času se kastráti začali objevovat i v armádě a justici. Eunuch tedy rozhodně nebylo v Číně žádné sprosté slovo. Přistupovat k postavení a úloze kastrátů v čínských dějinách s opovržením a předsudky by byl obrovský omyl.

Pár bloků za konečnou metra

Stanice metra Pinggouyan je konečná trasy 1, přibližně 15 km z centra. Pokud obejdete šest sedm bloků, dostanete se do středu Moshikou street. Najdete tu Muzeum eunuchů. V 17. století to bývalo klidné místo, vhodné pro výstavbu hrobky a pietního místa. Právě tady nechal císař Wan-li pochovat svého nejoblíbenějšího eunucha (Tian Yi), nejspolehlivějšího tajemníka, šedou eminenci tří císařů.

Po smrti císaře se na jeho oblíbeného eunucha zapomnělo a pietní místo zpustlo, aby ho po více než 100 letech obnovili a využili k výstavbě dalších hrobek vysoce postavených eunuchů. Po pádu císařství ztratili svou moc a slávu i kastráti a pietní místo se znovu ponořilo v zapomnění.

Muzeum eunuchů, Peking

Muzeum eunuchů, Peking

FOTO: archiv autora

Záchrana díky mateřské školce

Když Mao vymyslel svou hrůznou „kulturní revoluci“, byly ohroženy všechny památky. Hrobky eunuchů přežily jen díky náhodě. V jejich okolí totiž vyrostla mateřská školka a pozemek kolem hrobek byl určen jako školní zahrada. Aby děti nespadly do některé z hrobek, všechny je přikryli bedněním a zahrnuli hlínou.

Psal se rok 1950 a kastráti byli pokládáni za symbol minulosti a feudalismu. Rozhodně to nebyla doba, kdy by se někdo staral o ochranu jejich pietního místa. Až v roce 1998 bylo místo obnoveno a otevřeno muzeum. Určitý odstup a negativní postoj k eunuchům ovšem ve společnosti zůstal a muzeum určitě nepatří k místům, která by oficiální místa příliš propagovala.

Zakázané město. V době dynastie Ming mu vládla skupina eunuchů.

Zakázané město. V době dynastie Ming mu vládla skupina eunuchů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tajemník tří císařů

Nejslavnějším eunuchem v Číně byl bezesporu Tian Yi (První den – 1534–1605). Být státním úředníkem a podstoupit kastraci nebyla jeho svobodná volba. Rozhodli za něj jeho rodiče, když mu bylo devět let. Připravili pro něj dráhu kariérního úředníka. Prodělal brutální operaci a část jeho genitálií skončila ve sklenici s konzervačním roztokem, aby mohly být pohřbeny po jeho smrti spolu s tělem a do nebe tak Tian Yi mohl vstoupit jako kompletní muž.

Do služeb císařského paláce vstoupil hned po kastraci a postupem času se vypracoval až do pozice jakéhosi „státního tajemníka“. Ve službě byl skoro 63 let a sloužil třem císařům (Tia-čching, Lung-čching, Wan-li). Byl symbolem loajality vůči císaři. Nikdy se nenechal vtáhnout do špinavých intrik v zákulisí trůnu a jeho postavení bylo natolik silné, že ani žádná intrika proti němu neměla šanci. Císař svému Prvnímu dni absolutně důvěřoval a on nikdy jeho důvěru nezklamal.

Svět eunuchů

Muzeum ukazuje svět eunuchů na čínském císařském dvoře. Je to svět nesmírně zajímavý a pro historii Číny mnohem důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21. 2., 28. 2.

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Termín: 12. 3., 19. 3.

Cena:  42 990 Kč za 7 nocí

Více o zájezdu

 GOLFOVÁ AKADEMIE NA KYPRU

 S PROFESIONÁLEM OTAKAREM MAREŠEM

 Ve spolupráci s profesionálním trenérem Otakarem Marešem si vás dovolujeme pozvat na intenzivní golfový trénink, který se bude konat v příjemném prostředí 5* hotelu Aphrodite Hills.
Zájezd je vhodný nejen pro pokročilé hráče, kteří chtějí využít zimy ke zlepšení švihu a upevnění svojí hry, ale také pro ty, kteří s golfem teprve začínají. Při takto intenzivním tréninku je možné svůj vstup do golfového světa zjednodušit. Trénink probíhá zábavnou formou a je na každém hráči, na jakou úroveň chce svoji hru posunout.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

  
 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Termín: 12.3. 2016

Cena: 99.980.--

Více informací o zájezdu

 

POD KŘÍDLY KONDORA

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem

Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Machu Picchu a další místa. O staré andské kultury se zajímám více než 20 let a pootevřu vám dveře do nesmírně zajímavého světa pradávných království. (Jan Papež, majitel CK Marco Polo, váš průvodce po Peru). Odlet 12.3. 2016

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu šest osob.

 

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín:5.8. 2016

Cena: 28.900,-

Více informací o zájezdu

NÁDHERNÁ LETNÍ MADEIRA

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantického oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara".