Senegal leží na nížinatém pobřeží Atlantského oceánu. Do jeho území je vklíněn stát Gambie, který Senegal rozděluje na severní křovinatou polopoušť a na jižní část, zvanou Casamance, se savanou, tropickými lesy a pobřežními mangrovy.

Dakar

Na nejzápadnějším mysu Afriky, na špičce rozeklaného Zeleného poloostrova, se rozkládá senegalské hlavní město Dakar. Je to velmi příjemné vzdušné město, ve kterém je odevšad blízko k moři. Město s kosmopolitní atmosférou a směsicí africké, francouzské koloniální a moderní architektury a kultury.

Brána třetího tisíciletí. Senegal

Brána třetího tisíciletí. Senegal.

FOTO: Dana Trávníčková

Dakarské národní muzeum, které by žádný návštěvník města neměl vynechat, má vynikající etnografickou expozici, bohužel bez možnosti si pořídit nějaký snímek.

Pevnost Le Castel.Ostrov Goree. Senegal

Pevnost Le Castel. Ostrov Gorée. Senegal

FOTO: archiv CK Marco Polo

„Mezisklad” otroků 

Historie Senegalu dýchá z mnoha míst dodnes. Platí to zejména o ostrově Gorée, krásném ostrově se smutnou minulostí, položce na seznamu kulturního dědictví lidstva UNESCO, kam se z Dakaru lze dostat za hodinu lodí. Ostrov Gorée se zapsal do nejtemnějších stránek lidských dějin, kterými je obchod s lidmi. Dnes je Gorée velice milé ostrovní městečko s úzkými uličkami domů v koloniálním stylu.

Ostrov Goree. Senegal

Historické uličky na ostrově Gorée. Senegal

FOTO: Dana Trávníčková

A tak je těžké si představit, že toto půvabné ostrovní městečko sloužilo jako „mezisklad“ otroků ze západní Afriky, odvážených do Nového světa na druhé straně Atlantiku. Kousek od přístavu, kde jsme vystoupili, stojí na náměstí jakýsi hudební pavilonek, původně to ale bylo místo, kde se dražili otroci. Ti čekali někdy i dlouhé měsíce ve strašných podmínkách přeplněných cel na příjezd lodi v přízemí „Domu otroků“ na břehu moře. V prvním patře tohoto domu, kde je dnes muzeum, žili naopak poměrně příjemně s vyhlídkou na moře otrokáři.

Dům otroků.Ostrov Goree. Senegal

Dům otroků. Ostrov Gorée. Senegal

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vedle Domu otroků je zahrada s pomníkem osvobozeným otrokům – muž a žena lámou své okovy. Pomník je darem karibského ostrova Guadeloupe, kam také byli lidé ze západní Afriky odváženi.

Pomník osovobozeným otrokům. Senegal

Pomník osvobozeným otrokům. Senegal

FOTO: Dana Trávníčková

Pomník osovobozeným otrokům. Senegal

Pomník osvobozeným otrokům. Senegal

FOTO: archiv autora

Růžové jezero – pamatuje zlaté časy závodu Paříž–Dakar

Na vyrovnání dojmů z výletů poblíž Dakaru zase z jiného soudku: asi 30 km na sever od Dakaru je místo spojené s vrcholnou sportovní událostí – se závodem Paříž–Dakar. Ten je zajímavý už jen tím, že po léta ani nezačínal v Paříži, ani nekončil v Dakaru a že dnes se navíc ani nejezdí v Africe, nýbrž v Jižní Americe.

Senegal proslavil především závod Paříž-Dakar. Često se jej účastnila i značka Tatra. (záběr je z Portugalska)

Senegal proslavil především závod Paříž–Dakar. Často se jej účastnila i značka Tatra. (Záběr je z Portugalska)

FOTO: archiv autora

Cílem závodu na konci písečné pouště každoročního velmi sledovaného závodu off-road vozidel a motocyklů bylo pozoruhodné jezero Retba neboli Růžové jezero (Lac Rosé) s desetinásobnou koncentrací soli proti mořské vodě (téměř jako Mrtvé moře), která je důvodem jeho růžové barvy.

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

FOTO: Dana Trávníčková

Kolem jezera se vrší haldy s vytěženou solí. Kopání soli ze dna jezera a nakládáni do loďky je práce velice náročná a hlavně ohrožující zdraví. Dělníci nemohou pracovat celý den, ale musí v práci dělat pauzy, na začátku kterých se hlavně musí umýt sladkou vodou.

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

FOTO: archiv CK Marco Polo

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

FOTO: archiv autora

Málokdo odolá možnosti projet se terénním vozidlem místy poslední trasy závodu, která vedla písečnými dunami, chvilku pak překvapivě i po široké pláži podél moře a končila na břehu Růžového jezera.

Kromě toho, že se v Růžovém jezeru těží sůl, je možné se v něm koupat, stejně jako v Mrtvém moři. A stejně tak jediným možným stylem, kterým je ležení na vodě. Také tomu málokdo z návštěvníků odolá a může si přitom třeba představovat, že se tu do růžové vody naložili také závodníci, kterým se podařilo šťastně dojet až do cíle extrémně těžkého závodu.

Vlajka Senegalu.

Vlajka Senegalu.

FOTO: archiv autora

 

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

FOTO: Dana Trávníčková

 Autorka této reportáže Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité jako odvaha a otevřené srdce.
 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Hyena díky svým čelistem dokáže rozdrtit i velmi tvrdé kosti a poradí si i s kůží zeber.

FOTO: archiv CK Marco Polo

poptávkový formulář

 ZÁJEZD NA SAFARI NA MÍRU

Rádi byste se vydali na safari? Připravíme vám cestu na míru. Safari není běžnou dovolenou pro masovou turistiku a každý, kdo se na safari vydává, má trochu jiné požadavky na délku pobytu, kombinaci s dalšími místy nebo službami. Je proto nejvhodnější připravovat každý zájezd individuálně po dohodě s klientem.

 

 

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21. 2., 28. 2.

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Termín: 12. 3., 19. 3.

Cena:  42 990,- za 7 nocí

Více o zájezdu

 GOLFOVÁ AKADEMIE NA KYPRU

 S PROFESIONÁLEM OTAKAREM MAREŠEM

 Ve spolupráci s profesionálním trenérem Otakarem Marešem si vás dovolujeme pozvat na intenzivní golfový trénink, který se bude konat v příjemném prostředí 5* hotelu Aphrodite Hills.
Zájezd je vhodný nejen pro pokročilé hráče, kteří chtějí využít zimy ke zlepšení švihu a upevnění svojí hry, ale také pro ty, kteří s golfem teprve začínají. Při takto intenzivním tréninku je možné svůj vstup do golfového světa zjednodušit. Trénink probíhá zábavnou formou a je na každém hráči, na jakou úroveň chce svoji hru posunout.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  
 

Peru

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín: 12. 3. 2016

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

 

POD KŘÍDLY KONDORA

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem

Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Machu Picchu a další místa. O staré andské kultury se zajímám více než 20 let a pootevřu vám dveře do nesmírně zajímavého světa pradávných království. (Jan Papež, majitel CK Marco Polo, váš průvodce po Peru.) Odlet 12. 3. 2016

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Východní pobřeží Srí Lanky.

FOTO: archiv autora


Termín: 19. 3., 11. 4., 9. 5., 6 .6.

Cena: 53 990 Kč Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Na základě pozitivních ohlasů na tento program v uplynulé sezóně jsme pro vás opět připravili výpravu za nádhernou Passikudah na východě ostrova Cejlon, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní.