Trocha historie

Slovo safari pochází z arabského slova safariya, znamenalo původně dlouhou cestu nebo putování. S příchodem Arabů do východní Afriky proniklo slovo safariya do svahilštiny a význam slova se lehce posunul. Safari začalo znamenat cestu za lovem, lovecké putování. V 19. století se slova safari zmocnili britští cestovatelé, lovci a misionáři a safari bylo stále více spojováno s putováním v divoké africké přírodě. Se vznikem národních parků a postupným zákazem pěšího pohybu po parcích se safari stalo synonymem pro pozorování zvěře z terénních vozů.

Historie se ale obloukem vrací zpět a jsme svědky renesance pěšího putování divokou africkou přírodou, jsme svědky velkého návratu pěšího safari. Ne ve všech parcích, ne ve všech zemích, ale trend je patrný a velmi výrazný. Především pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci africké divočiny využívají nabídky pěšího safari stále častěji. Jde totiž o naprosto unikátní zážitek.

Při pěším safari čas běží úplně jinak něž při safari v autě. Operujete sice na mnohem menším prostoru, ale máte na všechno mnohem víc času.

Při pěším safari čas běží úplně jinak něž při safari v autě. Operujete sice na mnohem menším prostoru, ale máte na všechno mnohem víc času.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Zvířata v národních parcích si už dávno zvykla na auta s návštěvníky. Berou je jako neutrální zvíře, které jim neublíží ani nekonkuruje. Pouze v okrajových částech některých parků, kde stále ještě operují pytláci, nebo mimo parky, kde je povolený lov, mají zvířata k autům respekt a chovají se plaše. Situace se ale radikálně mění v okamžiku, kdy spočinete na horké africké půdě vlastní nohou. Jediným krokem vstupujete do úplně jiného světa, stáváte se součástí divoké přírody. Perspektiva se úplně mění. S velkou nadsázkou by se dalo říct, že se stáváte součástí potravinového řetězce.

Cílem pěšího safari je vrátit vám pocit původních cestovatelů, přimět vás k mnohem intenzivnějšímu vnímání detailů, zvuků, vůní a proporcí. Samozřejmě že se pěší safari pořádá na místech, kde je z velké míry eliminováno nebezpečí náhlých překvapení, ale nesmí se zapomínat, že mnoho reakcí divokých zvířat i nás lidí může být nevyzpytatelných. Při pěším safari potkáváte pravidelně i příslušníky tzv. velké pětky – lva, leoparda, nosorožce, buvola a slona. Podél vodních toků se přiblížíte velmi blízko i krokodýlům a hrochům.

Při pěším putování se můžete dostat blízko i k větším stádům a dívat se zvířatům tzv. z oka do oka.

Při pěším putování se můžete dostat blízko i k větším stádům a dívat se zvířatům tzv. z oka do oka.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Kouzlo pěšího safari ale není skryto pouze v tom, že zvířata, která jste mohli pozorovat z auta, pozorujete na vlastních nohách. Pěší safari vám umožňuje pozorovat svět malých zvířat, který obyčejně z auta není příliš vnímán. Najednou zjistíte, že jste míjeli mnoho zajímavého – například svět vačnatců, hadů, drobných predátorů apod.

Pěší safari se organizuje ve čtyřech základních formách:

1.       Denní vycházka ze safari lodge nebo kempu. Obyčejně vycházka trvá 2–3 hodiny a je to spíše bližší seznámení s buší a základními principy života v ní. Určitě je to skvělý doplňkový zážitek k běžnému safari. Zvlášť pokud se nacházíte blízko napajedla, můžete zažít skvělé pěší safari i na tak malém časovém prostoru.

Při pěším putování se můžete dostat do blízkosti i příslušníků velké pětky – lvů, leopardů, buvolů, nosorožců nebo slonů.

FOTO: Pufari Camp, archiv ck Marco Polo

2.       Pěší safari mezi jednotlivými stálými kempy. Takové safari může trvat 4–6 hodin a vyžaduje už trochu fyzičku. Většinou se jedná o dvou- až čtyřdenní putování, kdy vaše zavazadla obstarává personál a vy si nesete pouze to, co bezprostředně potřebujete. Z hlediska setkání se zvířaty je to trochu o náhodě, ale zkušení vůdci znají denní rytmus jednotlivých zvířat a vědí velmi dobře, kudy vás směřovat, abyste zvířata potkali.

Je podstatné nikam nespěchat, nejste tu pro zdolávání rekordu v ušlých kilometrech, ale jste tu proto, abyste zažili divokou buš. Skvělá věc u tohoto typu pěšího safari je, že je relativně pohodlné a zároveň neustále poznáváte novou krajinu. Nádherné jsou i večery a noci v otevřených bezbariérových kempech. Mnoho z nich je velmi luxusních.

I při pěším safari můžete bydlet velmi kvalitně, s veškerým zázemým. Vrátíte se do starých dobrých koloniálních časů.

I při pěším safari můžete bydlet velmi kvalitně, s veškerým zázemím. Vrátíte se do starých dobrých koloniálních časů.

FOTO: andBeyond

3.       Mobilní kemp. Zdánlivě podobný typ pěšího safari jako v předchozím případě. Podobně putujete divokou přírodou, podobně se o vaše zavazadla stará personál a podobně putujete z bodu A do bodu B. Rozdíl je ale v tom, že váš kemp je mobilní.

Po vašem odchodu personál celý kemp sbalí a převeze na jiné místo, kam vy dorazíte odpoledne nebo večer. Na novém místě personál kemp postaví, abyste měli dokonalé zázemí. Výhodou takového putování je, že se kempy stavějí na opravdu zajímavých místech a putujete krajinou bohatou na zvěř a rozmanitost terénu. Doporučuji vybírat takové putování, kde se jde alespoň čtyři dny.

Při mobilních pěších safari staví personál kemp v době, kdy putujete divokou přírodou.

FOTO: Pufari Camp, archiv ck Marco Polo

4.       Primitivní pěší safari. Slovo „primitivní“ vypadá divně, ale není třeba se ničeho obávat. Vyjadřuje pouze rozdíl v zázemí, které máte při tomto pěším safari k dispozici. V tomto případě si všechno nesete s sebou. Střechu nad hlavou, jídlo, pitnou vodu atd. atd. Na druhou stranu je to jedno z nejsvobodnějších safari, které znám. Nemá v podstatě žádný lokální cíl. Cílem je samo safari. Tady jste skutečně nejblíž přírodě.

Pozorování zvířat a divoké přírody, to je hlavní důvod, proč absolvovat pěší safari.

FOTO: archiv autora

V každém případě je pěší safari úžasnou příležitostí pro fotografy. Nikam se nechvátá, můžete si najít to nejlepší světlo, zvolit si úhel pohledu apod. To u safari z auta často dělá problém. Navíc, kdo rád fotografuje rostliny a ptáky, může si se svým focením opravdu pohrát.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21. 2., 28. 2.

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Termín: 12. 3., 19. 3.

Cena:  42 990 Kč za 7 nocí

Více o zájezdu

 GOLFOVÁ AKADEMIE NA KYPRU

 S PROFESIONÁLEM OTAKAREM MAREŠEM

 Ve spolupráci s profesionálním trenérem Otakarem Marešem si vás dovolujeme pozvat na intenzivní golfový trénink, který se bude konat v příjemném prostředí 5* hotelu Aphrodite Hills.
Zájezd je vhodný nejen pro pokročilé hráče, kteří chtějí využít zimy ke zlepšení švihu a upevnění svojí hry, ale také pro ty, kteří s golfem teprve začínají. Při takto intenzivním tréninku je možné svůj vstup do golfového světa zjednodušit. Trénink probíhá zábavnou formou a je na každém hráči, na jakou úroveň chce svoji hru posunout.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 13. 1. 2015 za 45 990 Kč

Více informací o nabídce zde 

Navštivte Facebook Marco Polo

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

KOH HAI – OBJEVOVÁNÍ PANENSKÉHO JIHU THAJSKA

s českým průvodcem Janem Papežem

Jedinečná příležitost, jak poznat jižní část Thajska, která ještě není zasažena masovou turistikou. Nabízí na svých malých ostrůvcích pocit objevování, jaký zažili turisté v 90. letech na Samui nebo Koh Changu.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu šest osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.