Panenská divočina o rozloze jako Čechy

Přes 50 000 km2 nepoškozené divoké africké krajiny je pro Středoevropana neuvěřitelná rozloha. Samotný národní park, který je srdcem celého území, má rozlohu přes 20 000 km2 a je druhým největším národním parkem v Tanzanii a jedním z největších v celé Africe. Krásný, velmi členitý terén je ideální pro život šelem. Většina parku je ve vyšší nadmořské výšce než 1000 m n. m. a to napomáhá zdravému klimatu. V této nadmořské výšce se nešíří některé tropické nemoci a ani pověstná malárie tu nehrozí tak dramaticky jako v parcích v nižších polohách.

 

Vypadá jako vládce buše, ale ve skutečnosti vládnou lvice.

FOTO: CK Marco Polo International


3350 lvů

To číslo vypadá neuvěřitelně, ale tak to je, v národním parku Ruaha žije druhá největší populace lvů v Africe, téměř 10 % ze všech žijících afrických lvů – 3350 lvů. Žijí tu i další predátoři. Okolo 500 psů hyenovitých, 200 gepardů a velké množství leopardů. Na rozdíl od Serengeti a Masai Mara lvi v Ruaha neputují po tak rozsáhlých teritoriích. Je to dáno tím, že velká migrace pakoňů a zeber nemá v Ruaha žádnou obdobu. Místní pakoně, zebry a především buvoli nemigrují na takové vzdálenosti. K pohybu stád samozřejmě dochází, je to naprosto přirozená záležitost spojená s obnovováním pastvin. Ale jde spíše o desítky kilometrů než o stovky. Stabilní stav potravy významně přispívá k stabilizaci rodinných klanů lvů.

Pakoňů není v parku Ruaha tolik, jako v Serengeti, ale i tak zpestřují jídelníček lvů.

Pakoňů není v parku Ruaha tolik jako v Serengeti, ale i tak zpestřují jídelníček lvů.

FOTO: archiv autora

Národní park bez bariér

V Africe můžete vidět několik variant ochrany území. Jsou národní parky, které jsou kompletně oplocené (Krugerův národní park, Lake Nakuru apod.), kde zvířata mohou migrovat pouze uvnitř parku. Jsou parky, které mají přirozenou bariéru (Ngorongoro), kde část zvířat nemigruje a část park opouští, aby se do něj zase vracela. A jsou parky bez bariér. Ruaha patří mezi parky bez bariér. Proto je pro ochranu zvěře naprosto zásadní, aby i oblasti v okolí parku byly pro zvěř přátelské a bezpečné. Když jste zemědělec a vaše pole v noci zdevastuje nájezd sloního stáda, je jen velmi těžké vás přesvědčit, abyste vůči slonům zachovával přátelský postoj. Když vaše dítě chodí do školy přes území, na kterém žije početná lví rodina, jen těžko budete žít bez obav o život a zdraví svého dítěte. Přesto se daří park zachovat bez bariér a díky společným projektům s místními komunitami zlepšovat vzájemné soužití s divočinou. Náklady na oplocení by byly obrovské a navíc by se musely redukovat počty zvířat tak, aby odpovídaly 20 000 km2, ne 50 000 km2. Je lepší vyplácet vesnickým komunitám odškodnění a pomalu je zapojovat do rozvíjejícího se cestovního ruchu.

Nebývá běžné, že by lvice ulovily hrocha. Ale čas od času i k takovému souboji dojde.

Nebývá běžné, že by lvice ulovily hrocha. Ale čas od času i k takovému souboji dojde.

Zabitý hroch nasytí i velký klan.

FOTO: archiv autora

Z obětí jsou strážci

Když jsem o tom slyšel poprvé, říkal jsem si, že to musel vymyslet Čech. Udělat z kozla zahradníka, to přece umíme dobře. Před pěti lety začali strážci parku najímat mladé vesničany jako strážce lvů. Pravidelně probíhají školení dospívajících mladíků, při kterých získávají vědomosti o životě lvích klanů. Rozšiřují si tak vědomosti, které získávají v denním životě v divoké přírodě. Rodina a místní komunita je spíš učila, jak se bránit lvu a jak lvy držet daleko od stád a vesnice. Tady se učí, jak lvy chránit.

Baobab

FOTO: CK Marco Polo International

Malý princ by měl radost            

Kromě lvů se v oblasti Ruaha daří i baobabům. Mohutné kmeny a majestátní koruny baobabů vypadají v krajině jako strážci. Díky členitému terénu se vám často otevírají pohledy na celá „hnízda“ baobabů. Tenhle přerostlý sukulent je krásný v každou roční dobu. V období sucha jako by vztahoval prsty k obloze a přivolával blahodárný déšť. V období dešťů jeho listy porostlé větve vytvářejí široké deštníky a zvou každého, ať se bez obav jde schovat. Po deštích nádherně rozkvete a v prohlubních svých kmenů zadržuje vodu. Baobab je zázrak a v Ruaha je takových zázraků hodně.

Přečtěte si další zajímavé články o Tanzanii
Buvoli bývají pro lvy vítanou kořistí.

Buvoli bývají pro lvy vítanou kořistí.

FOTO: archiv autora

Sloni a buvoli

3350 lvů má neustále hlad. To vyžaduje po přírodě, aby se postarala o neustálý přísun čerstvého masa. Tam, kde žijí lvi v malých rodinách nebo dokonce jsou jen dvě tři lvice pohromadě, jsou hlavním přísunem potravy především stáda antilop. V Jihoafrické republice se dokonce impalám přezdívá „bushburger“. To by ale v národním parku Ruaha nestačilo. Tady žijí klany, které mohou mít i několik desítek členů a jedna antilopa byla jenom takovým drobným předkrmem. Tady se musí lovit něco většího. Co takhle si dát buvola, říkají si asi často lvice. A je to dobrá volba. Buvolí stáda v oblasti řeky Ruaha jsou dostatečně početná a mají dostatečný počet mláďat, aby ty tisíce lvů uživila. Nedají se jen tak. Lvice musí dost tvrdě bojovat, aby se k potravě dostaly, ale to je naprosto v pořádku. Zdravý genofond může být zachován, jenom když budou lvice pod tlakem.

30 000 slonů putuje parkem Ruaha za potravou a vodou.

FOTO: archiv autora

V parku je i přes 30 000 slonů a čas od času se lvi pokusí zabít i některého z nich. Není to hlavní zdroj potravy, ale i tady plní lvi regulační úlohu celkem dobře.

Setkat se slonem není v Ruaha nic výjimečného.

Setkat se se slonem není v Ruaha nic výjimečného.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21. 2., 28. 2.

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Termín: 12. 3., 19. 3.

Cena:  42 990 Kč za 7 nocí

Více o zájezdu

 GOLFOVÁ AKADEMIE NA KYPRU

 S PROFESIONÁLEM OTAKAREM MAREŠEM

 Ve spolupráci s profesionálním trenérem Otakarem Marešem si vás dovolujeme pozvat na intenzivní golfový trénink, který se bude konat v příjemném prostředí 5* hotelu Aphrodite Hills.
Zájezd je vhodný nejen pro pokročilé hráče, kteří chtějí využít zimy ke zlepšení švihu a upevnění svojí hry, ale také pro ty, kteří s golfem teprve začínají. Při takto intenzivním tréninku je možné svůj vstup do golfového světa zjednodušit. Trénink probíhá zábavnou formou a je na každém hráči, na jakou úroveň chce svoji hru posunout.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Ruaha, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Poptávkový formulář zde

Navštivte Facebook Marco Polo

NÁVŠTĚVA NÁRODNÍHO PARKU RUAHA

SAFARI NA MÍRU

Rádi byste navštívili národní park Ruaha? Připravíme vám vaši cestu na míru. Ruaha není běžnou destinací pro masovou turistiku a každý, kdo se do parku Ruaha vydává, má trochu jiné pořadavky na délku pobytu, kombinaci s dalšími místy nebo službami. Je proto nejvhodnější připravovat každý zájezd individuálně po dohodě s klientem.
  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.