1.       Velká skupina

Safari není Pražský hrad. Pokud pojedete na safari ve větší skupině než šest osob, riskujete, že si safari neužijete. Safari je intimní setkání s divočinou, nepotřebujete poslouchat hlasité hloupé vtipy ve chvíli, kdy jste na dosah zvěře. A ve velké skupině se téměř vždy najde nějaký světák, pro kterého nic není dechberoucím zážitkem.

Přecpané auto je na safari skutečné neštěstí. Lidé si překážejí při fotografování. Nemají kam si položit věci. Auto se nikdy neuklidní tak, aby se dalo fotit.

Pokud chcete na safari fotografovat, musíte mít prostor. Na to je třeba myslet při výběru auta.

Pokud chcete na safari fotografovat, musíte mít prostor. Na to je třeba myslet při výběru auta.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Otevírací střecha u některých aut není nad všemi sedačkami. Pokud si lidé nevyhoví a nefunguje férové střídání, nastává obrovská frustrace těch, kteří se do volné střechy nedostanou. Místo zvěře vidí po většinu času jen pozadí svých spolucestujících. Čím více cestujících v autě, tím horší rozhodování o prioritách. Někdo by nejraději zůstal u sloní rodiny a pozoroval, jak taková rodina funguje, a někdo další by nejraději fotografoval ptáky. Ti ovšem nezajímají nikoho dalšího. Každou chvíli někdo prohrává a stoupá napětí v autě.

Cestující na zadních sedadlech nemají šanci využít otevřené střechy. Pokud bude mikrobus plný, jejich šance něco vidět je téměř nulová.

Cestující na zadních sedadlech nemají šanci využít otevřené střechy. Pokud bude mikrobus plný, jejich šance něco vidět je téměř nulová.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Neustále se na někoho čeká. Když je skupina velká, je velmi složité udržet časový plán. Vždy se najde někdo, kdo nerespektuje ostatní a má pocit, že celý svět musí fungovat podle jeho pravidel. Nemáte šanci utéct. Protože většina safari putuje mezi různými parky, je jen velmi malá naděje nenechat se převálcovat velkou skupinou.

2.       Podcenění ceny

Nestaňte se obětí tzv. „skimpingu“ (skrblictví). Některé nabídky na trhu a na internetu jsou vybudovány s velmi pečlivě promyšleným cílem zasáhnout vás právě v citlivém místě, v centru vašeho skrblictví. Nabídnou přesně takovou cenu, které nemůžete odolat. Pak se ovšem na místě nestačíte divit. Je třeba mít reálnou představu o tom, co takové safari může stát. Například vstup do rezervace Masai Mara stojí na jeden den 115 USD, pokud máte být v parku čtyři dny, je to už 460 USD. Ještě jste do parku nedojeli, nebydlíte, nejíte a už vás to stojí téměř 10 000 Kč. Když vám někdo nabídne čtyřdenní safari v Masai Mara za 15 000 Kč a vy na to nadšeně kývnete, jste obětí skimpingu.

Přečtěte si další užitečné rady před cestou do Afriky na safari

Většina cestovatelů, když plánuje svou první cestu na safari, přemýšlí o své cestě jako o jediné za život. To, že to nakonec dopadne jinak a vracejí se do Afriky znovu a znovu, je jiná věc. Když to má být jednou za život, tak proč si nedat práci a nezjistit si, jaká je reálná cenová relace. Je třeba si nevybírat jen podle ceny, ale i podle obsahu a obsah je potřeba podrobit velmi dobré analýze.

Při nejskromnější verzi safari počítejte v Masai Mara s denními náklady od 150 do 200 USD. Pro safari střední kvality počítejte s náklady od 250 do 400 USD. Při safari vysoké kvality od 450 do 750 USD na den. Pokud chcete vše připravit individuálně, můžete počítat s cca 30% navýšením ceny. Podobně je možné připravit si reálné hladiny ceny pro všechny parky.

Přečtěte si zajímavé články o některý národních parcích

Samozřejmě je nutné se velmi přesně informovat o tom, co je v ceně – vstupné do parku, druh dopravy, ubytování, stravování a nápoje a další služby. Velký pozor je také třeba dát na náklady se spropitným – často se v něm skrývá profit!

Kempoviště není kemp. Je to většinou pouze vymezený prostor pro váš stan. Když je kempoviště lépe vybavené, má společné toalety a sprchu. Ale není to pravidlem.

Kempoviště není kemp. Je to většinou pouze vymezený prostor pro váš stan. Když je kempoviště lépe vybavené, má společné toalety a sprchu. Ale není to pravidlem.

FOTO: archiv autora

3.       Nezájem o polohu ubytování

Velmi pečlivě studujte, kde budete bydlet. Safari je pro ranní ptáčata. Vyrážet na safari před polednem je velká chyba. Pokud vám ale ubytování nedovolí vyrážet na ranní a večerní safari, bude vaše safari o ničem, alespoň v porovnání s těmi, kteří mohou vyrazit na safari hned za svítání a mohou se vrátit dlouho po setmění. Trvejte na přesných informacích a ještě si je prověřte. Možná zaplatíte o pár desítek dolarů víc, když budete bydlet uvnitř parku, ale váš zážitek bude mnohem lepší.

Luxusní kempy mají stany podobného typu a vybavení. To se opravdu s kempovištěm nedá srovnávat.

Luxusní kempy mají stany podobného typu a vybavení. To se opravdu s kempovištěm nedá srovnávat.

FOTO: archiv autora

Existují ale i velmi dobré lodge mimo parky, postavené na hranicích parků. Využívají toho, že většina velkých národních parků není oplocena a zvířata migrují mimo hranice parku. Takové lodge jsou skvělé. Ale jejich provozovatelé jsou si toho vědomi a cena je většinou velmi podobná těm v parku. Když vám někdo slíbí velmi nízkou cenu, je třeba být na pozoru a vše velmi pečlivě prověřit.

Pozor na české slovo „kemp“. Velmi často se používá i k označení kempoviště, tedy velmi prostého prostoru pro kempování.

Kvalitní kemp nemusí mít tak okázale luxusní stany. Tady je stejný stan jako v kempovišti, ale úplně odlišné prostředí a zázemí. Dobrodružnější povahy preferují právě takový typ kempu.

Kvalitní kemp nemusí mít tak okázale luxusní stany. Tady je stejný stan jako v kempovišti, ale úplně odlišné prostředí a zázemí. Dobrodružnější povahy preferují právě takový typ kempu.

FOTO: CK Marco Polo International

Dobrý průvodce nebo stopař vám dokáže přiblížit divokou buš úplně jinak než tištěné bedekry.

FOTO: archiv autora

4.       Průvodce není důležitý, stačí dobrý bedekr

Jsme národ kutilů a to se projevuje i v cestování. Nakoupíme si bedekry, pročteme je, porovnáme s internetem, hned všemu rozumíme, všechno známe a můžeme vyrazit. Jasně, můžete vyrazit. Zažijete si své safari. Setkáte se zvířaty a budete na to vzpomínat.

Pokud ale bude vaše safari pod „pedagogickým dozorem“ kvalitního průvodce, můžete se dozvědět o divoké africké přírodě mnohem víc informací, dostat se do míst, kam se sami nedostanete, a vidět zvířata, která byste sami přehlédli. Kutilství je ve vztahu k safari určitě na škodu.

Pokud se chystáte na safari s dětmi, je dobrý průvodce k nezaplacení.

FOTO: archiv autora

5.       Během jedné cesty musíme vidět co nejvíce parků

Velmi častá chyba, zvlášť při první cestě na safari. Afrika je plná národních parků. Vyrazit do Afriky s ambicí, že všechny navštívíte během jedné cesty, je zoufalý nápad. Dokonce není dobrým nápadem ani představa, že uvidíte všechny parky třeba jen v jedné zemi. Vaše cesta se pak stane dlouhou a unavující a většinu svého času promrháte neplodným potácením se mezi jednotlivými parky. Platí jednoznačně: méně je více! Pokud jedete na čtyři dny, navštivte maximálně dva parky, lepší by dokonce bylo zůstat v jenom velkém parku a vystřídat dvě různé lokality. Plánujte svou cestu s rozvahou a nenechte se zlákat ke štvanici. Chtějte vědět, kolik kilometrů vás denně čeká, a uvědomte si, že se nemůžete pohybovat rychleji než 40 km za hodinu. Dejte safari čas, který potřebuje, vždyť kvůli tomu do Afriky cestujete.

Pouštět se bez průvodce do některých domorodých vesnic může být i riskantní. Je třeba znát místní zvyky a tradice a nedopustit se nevědomky někého prohřešku.

Pouštět se bez průvodce do některých domorodých vesnic může být i riskantní. Je třeba znát místní zvyky a tradice a nedopustit se nevědomky nějakého prohřešku.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21. 2., 28. 2.

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Termín: 12. 3., 19. 3.

Cena:  42 990 Kč za 7 nocí

Více o zájezdu

 GOLFOVÁ AKADEMIE NA KYPRU

 S PROFESIONÁLEM OTAKAREM MAREŠEM

 Ve spolupráci s profesionálním trenérem Otakarem Marešem si vás dovolujeme pozvat na intenzivní golfový trénink, který se bude konat v příjemném prostředí 5* hotelu Aphrodite Hills.
Zájezd je vhodný nejen pro pokročilé hráče, kteří chtějí využít zimy ke zlepšení švihu a upevnění svojí hry, ale také pro ty, kteří s golfem teprve začínají. Při takto intenzivním tréninku je možné svůj vstup do golfového světa zjednodušit. Trénink probíhá zábavnou formou a je na každém hráči, na jakou úroveň chce svoji hru posunout.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

  

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Termín: 12. 3. 2016

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

 

POD KŘÍDLY KONDORA

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem

Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Machu Picchu a další místa. O staré andské kultury se zajímám více než 20 let a pootevřu vám dveře do nesmírně zajímavého světa pradávných království. (Jan Papež, majitel CK Marco Polo, váš průvodce po Peru). Odlet 12. 3. 2016

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu šest osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.