Uganda nejsou jen gorily

Turisté dnes míří do Ugandy především kvůli gorilám. Je to součást módy a mnozí z těch, kteří se za gorilami vydají, jsou jen snobi, kteří se chtějí pouze pochlubit tím, že patří mezi pár šťastných vyvolených. Je to škoda pro gorily, je to škoda pro ty, na které se nedostane místo v omezeném kontingentu návštěvníků, je to škoda pro Ugandu, ale bohužel je to i realita dnešní turistiky.  Věřme, že to gorily i Uganda ustojí, a až si snobové najdou jiné cíle (teď mají vyhlédnutou Antarktidu a některé „cesty kolem světa“), vše se dostane do normálu.

Speciálně upravný expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

Speciálně upravený expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

FOTO: CK Marco Polo International

 Vyrazte do Ugandy na korbě náklaďáku

Uganda ale nejsou jen gorily. Díky zázemí speciálně upraveného terénního náklaďáku se můžete dostat i do míst, která nejsou zatím vybavena potřebnou infrastrukturou. Máte tak jedinečnou možnost vidět místa, kde na turistu narazíte jen náhodou, místa, která žijí svým vlastním životem rovníkové Afriky. Tady snoby nepotkáte a vaše zážitky budou mnohem intenzivnější. A navíc, i vy budete mít šanci vidět gorily.

Britové přinesly do Ugandy nejenom vzdělávací systém, ale tradici pěstování čaje a kávy.

Britové přinesli do Ugandy nejenom vzdělávací systém, ale i tradici pěstování čaje a kávy.

FOTO: archiv autora

Uganda si ve své historii prošla těžkými údobími, ale který africký stát si takovými údobími neprošel. Snad jen Etiopie, jež se nenápadně schovávala v horách a nedopustila, aby se etnické problémy proměnily v krvavou lázeň. Navíc je psaní o historii afrických států limitováno tím, že písemné záznamy existují až z doby po příchodu Evropanů, nebo jde pouze o zmínky ve starých egyptských, etiopských a arabských záznamech. Dalo by se tedy s nadsázkou tvrdit, že období mezi královnou ze Sáby a příchodem prvních Evropanů můžeme nazývat obdobím „jedna paní povídala“. Jsou to složitě rekonstruované dějiny z legend a mýtů, příběhů tradovaných ve starých horských vesnicích a z vyprávění starých šamanů.

Před příchodem Evropanů a Arabů v polovině 19. století existovalo na území dnešní Ugandy množství malých království. Je třeba brát pojem „království“  trochu s nadhledem. Rozhodně to nebyla království v evropském slova smyslu. Základním stavebním kamenem společenského uspořádání byl (a mnohde ještě je) klan. Příslušnost ke klanu znamenala pro jeho člena  všechno. A vůdce klanu, náčelník, byl i jeho vládcem. Mnohá klanová království byla malá a zabírala třeba jen jediné údolí, ale některá byla silná a početná a zabírala stále větší a větší prostor. Takovým královstvím bylo i království Bugunda. Rozprostíralo se asi na jedné čtvrtině dnešní rozlohy Ugandy v její jihovýchodní části na břehu Viktoriina jezera.

Od roku 1888 až do roku 1962 byla Uganda v rukou Britů. Díky tomu je v Ugandě dnes vybudován základní vzdělávací systém a gramotnost v Ugandě je jedna z největších v rovníkové Africe. Angličtina je základním vzdělávacím jazykem a to je pro budoucnost Ugandy velmi významná věc. Ani období tvrdého a nelítostného režimu Idi Amina (1971–79) nezničilo přirozenou přátelskou povahu vesničanů. Dnešní Uganda je na začátku cesty k moderní africké zemi. Vzory jsou jí Botswana, Namibie a Jihoafrická republika.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

2000 km cestou necestou

Uganda je přibližně čtyřikrát větší než Česká republika a téměř celá se nachází v nadmořských výškách přes 900 m n. m.  Britové sice vybudovali základní síť silnic, ale od jejich časů už uplynulo v ugandských řekách příliš mnoho vody a silnice dnes vypadají velmi špatně. Kolem Kampaly a Entebbe, dvou největších měst, najdete silnice v lepším stavu, ale jakmile se dostanete na venkov, oceníte pohodlí náklaďáku. Za pouhých 12 dní, které má expedice k dispozici, se dá prohlédnout jen to nejpodstatnější. Zvlášť když je trasa připravována s ambicí neplout jen po povrchu. Je třeba brát tuto expedici jako pootevření dveří do země, která teprve svou náruč turistům otevírá.  Trasa protne rovník a přes vyhlášenou gorilí rezervaci Bwindi, kde je dost času vyrazit na treky nebo se vydat se speciálním povolením za gorilami, přes národní park Queen Elizabeth až do úchvatného pohoří Ruwenzori. Z hor se pak obrátí expedice zpět do nižších poloh, až k mytické řece Nil.

Přečtěte si podrobnosti o národních parcích v Ugandě

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Uganda – navštivte ji, než dorazí masová turistika

 

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na dohled třetí nejvyšší hoře Afriky

Expedice vás přivede i do pohoří s nejvyšší horou Ugandy Mt. Stanley v pohoří  Ruwenzori. Je hraničním pohořím mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Se svými 5110 m n. m. je Mt. Stanley třetí nejvyšší horou Afriky. Ruwenzori je pro většinu Evropanů neznámým pohořím. Všichni znají Kilimandžáro, někdo slyšel o Mt. Kenya, ale o Ruwenzori slyšeli patrně jen horolezci a vysokohorští turisté. Přitom si toto pohoří v ničem nezadá se svými slavnějšími africkými kolegy. Dnes se již organizují výstupy na Mt. Stanley (přesněji na  Margherita Peak, jeden ze skalních vrcholků Mt. Stanley s výškou 5109 m n. m.). Výstup trvá osm dnů a pro milovníky adrenalinu a vysokohorské turistiky je to životní zážitek.

Přečtěte si o dalších zajímavých afrických horách

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kilimandžáro – hora, na kterou může vylézt každý

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejkrásnější hory východní Afriky

FOTO: archiv autora

Přírodní atrakce na jihu Afriky: kaňon Blyde River
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Češi začínají objevovat krásu pohoří Mt. Kenya

Návštěva Ugandy jako teambuilding

Personální oddělení velkých společností si láme každý rok hlavu, jak stmelit tým zaměstnanců, tým vedoucích pracovníků, jak vystavit tým na zkoušku tlaku, aby se ukázalo, co je kdo zač a jakou sílu tým ve skutečnosti má, jak se kdo zachová, až přijde nějaká krize. Ještě nikoho v Čechách nenapadlo strčit 12–16 členů týmů do náklaďáku a vyslat je na cestu do Ugandy. Expedice v rovníkové Africe prověří soudržnost týmu, schopnost pracovat pro tým, být vůdcem nebo jen vozíčkem, který se veze. Tady není kam uhnout. Je tu sice parta průvodců a řidičů, kteří obstarají to nezbytné, ale stále je potřeba přiložit ruku k dílu. Je třeba postavit tábor, uvařit apod. A sám program je náročný. Afrika není kolonáda v Karlových Varech. Švýcaři, Němci, Britové a Číňani už to dávno pochopili. Žádná modelová situace v tělocvičně nenahradí realitu expedice.

Než se vydáte na safari, přečtěte si užitečné rady, jak si vybírat a vyvarovat se zklamání.

FOTO: archív CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari

FOTO: archív CK Marco Polo

Pět nejčastějších triků, které používají cestovní kanceláře při prodeji poznávacích zájezdů do Afriky
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Keňský národní park Tsavo East je u Čechů stále populárnější. Jak se nezklamat při výběru výletu do něj? Poradíme
Díky poloze mezi Viktoriiným jezerem, jezery Alberta a Edwarda a jezery Kyoga a Kwania je Uganda často nazývána Krajinou mezi jezery.

Díky poloze mezi Viktoriiným jezerem, jezery Alberta a Edwarda a jezery Kyoga a Kwania je Uganda často nazývána Krajinou mezi jezery.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21. 2., 28. 2.

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Termín: 12. 3., 19. 3.

Cena:  42 990 Kč za 7 nocí

Více o zájezdu

 GOLFOVÁ AKADEMIE NA KYPRU

 S PROFESIONÁLEM OTAKAREM MAREŠEM

 Ve spolupráci s profesionálním trenérem Otakarem Marešem si vás dovolujeme pozvat na intenzivní golfový trénink, který se bude konat v příjemném prostředí 5* hotelu Aphrodite Hills.
Zájezd je vhodný nejen pro pokročilé hráče, kteří chtějí využít zimy ke zlepšení švihu a upevnění svojí hry, ale také pro ty, kteří s golfem teprve začínají. Při takto intenzivním tréninku je možné svůj vstup do golfového světa zjednodušit. Trénink probíhá zábavnou formou a je na každém hráči, na jakou úroveň chce svoji hru posunout.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Speciálně upravený expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

FOTO: CK Marco Polo International


Termín: 6. 3. 2016 a pak každých 14 dnů až do konce roku 2016

Cena : 47 500 Kč za 12 nocí 

Nezahrnuje mezinárodní letenku

Více informací o nabídce zde 

Navštivte Facebook Marco Polo

EXPEDICE UGANDA

 VE SPCIÁLNĚ UPRAVENÉM NÁKLAĎÁKU

Uganda, „Perla Afriky”, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchil. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín: 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.