Máloco je tak krásné jako sedět u ohně uprostřed buše, zaklonit hlavu a sledovat hluboké africké nebe a poslouchat noční zvuky divoké přírody.

Vypadá to logicky. Jste na dovolené v Keni u moře a chcete se podívat i na safari. Nechcete dávat příliš mnoho peněz a zaplatit si letecký výlet do vzdálených parků, jako je Masai Mara nebo Samburu. Když se podíváte na mapu, nejbližší park je Tsavo East a cestovní kanceláře nabízejí výlety, tak proč se tam nevydat. Opticky je to nedaleko, park je velký a starý a je v něm mnoho zvěře. 20 000 slonů, 1000 buvolů a na 500 druhů ptáků. To by byl pech, abyste něco krásného a vzrušujícího nezažili. Obezřetnost je ale na místě.

Pro svůj pobyt vybírejte místo u řeky nebo v kopcích.

Pro svůj pobyt vybírejte místo u řeky nebo v kopcích.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Není Tsavo jako Tsavo

Národní park Tsavo je velmi rozlehlé území (přes 20 000 km²). Pro lepší představu, je to rozloha Jihočeského a Středočeského kraje dohromady. Park je rozdělen silnicí mezi Mombasou a Nairobi na Tsavo West (asi 8500 km²) a Tsavo East (zhruba 11 500 km²). Turisté z pobřeží míří především do Tsavo East, protože brány do parku jsou blíž a jih parku je zaměřený na masovou turistiku. V tom je ale právě ukryté nebezpečí zklamání. Safari je intimní věc. Setkání s divokou zvěří by nemělo ztrácet osobní rozměr a kouzlo jedinečnosti. Proto je nesmírně důležité vědět, kam se vlastně chystáte vydat. Jsou chvíle, kdy není dobré podlehnout kráse slov a nízké ceně. Zvlášť když plánujete jedno safari za život. Proto je důležité si uvědomit, že není Tsavo jako Tsavo a je třeba vědět mnohem víc.

Tsavo East, oblíbený park českých turistů.

Tsavo East, oblíbený park českých turistů.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Jednodenní výlet na safari je nesmysl

Na jednodenní safari se nenechte zlákat nikdy. Predátoři jsou aktivní především v noci, za svítání a před setměním. Jen gepardi loví rádi během dne, kdy mohou využít předností – své rychlosti a dokonalého zraku. I ostatní zvěř během poledního horka raději vyhledá stín a omezí svou aktivitu. Pobřežní hotely jsou od parku vzdálené několik hodin. Navíc většina cestovních kanceláří neodjíždí s klienty z jednoho hotelu, ale sbírá klienty z více hotelů. Tím se cesta do parku ještě protahuje. Nemůžete tedy dorazit do parku dříve než před polednem. A pokud musíte při jednodenním safari opustit park před setměním, vaše naděje na pozorování zvířat je opravdu velmi malá. Prosedíte mnoho hodin v autě a zážitek vás zklame. Jsou to vyhozené peníze a čas. Ani výlet do rezervace Shimba Hills, který je tak často nabízen právě na jednodenní výlet, není řešením. Je sice blíž, ale ranní safari nestihnete ani tam. Pokud chcete na safari, na jednodenní výlet raději zapomeňte.

Predátoři jsou aktviní hlavně v noci. Během dne hlavně tehdy, když učí lovit mláďata.

Predátoři jsou aktivní hlavně v noci. Během dne hlavně tehdy, když učí lovit mláďata.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé články o safari

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Schyluje se v Amboseli k ekologické katastrofě?

FOTO: archiv CK Marco Polo

Samburu - téměř neznámá perla Keni
 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Vydejte se do Afriky za dobrodružstvím

 Když na dva dny, tak kam?

Chtějte znát jméno kempu (lodge), ve kterém budete bydlet. To je klíčová věc. Odtud totiž budete vyrážet na safari, tím směrem pojedete od vstupu do parku a odtud pojedete ven z parku. Poloha kempu (lodge) tedy určí lokalitu, ve které budete své safari prožívat. Ptejte se, kolik může váš kemp ubytovat lidí, kolik má stanů nebo bungalovů a kolik podobných zařízení je v bezprostředním okolí. Každé dva tři pokoje znamenají jedno auto, jednoho konkurenta při hledání a pozorování zvěře. Je obrovský rozdíl, když po zvěři pátrá 6 aut, nebo 36 aut.

Nenechte se odbýt obecnými prohlášeními. Každá cestovní kancelář musí vědět, kde vás chce ubytovat, když vám výlet prodává. Pokud to neví, je něco špatně, a pak je lepší si výlet koupit jinde.

Snažte se najít co nejvíc informací o vašem kempu (lodge) a porovnejte je s informacemi od cestovní kanceláře. Udělejte to ještě před tím, než si výlet (nebo zájezd) koupíte. Snažte se najít výlet s ubytováním blízko řeky, ve skalách, u mokřadů. Velkých plání si užijete dost během cesty do kempu a ubytování jinde než na pláních vám nabídne i jiný druh safari. Když to půjde, najděte výlet s ubytováním, kde bude možnost absolvovat i pěší safari.

V Tsavo je více než 1 000 buvolů.

V Tsavo je více než 1000 buvolů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Český průvodce

Služby česky mluvícího průvodce bývají často jedním z hlavních argumentů, kterým cestovní kanceláře lákají své klienty. I tady doporučuji velikou obezřetnost. Jsou cestovní kanceláře, které poctivě napíší, za jakých podmínek jsou takové služby poskytovány. Jsou ale i takové, které si nechávají zadní vrátka pro možnost slíbenou službu nakonec neposkytnout. Absurdním řešením je (a věřte, že takovou nabídku na trhu najdete) český delegát na telefonu. Nějak si nedovedu představit, jak klient konzultuje po telefonu, zda vidí antilopu losí nebo kudu. Takovou nabídku určitě odmítněte.

Podobné je to s nabídkou českého průvodce s podmínkou minimálního počtu klientů většího než 6 osob. Safari auta totiž mohou být obsazena maximálně 7 osobami (6 klientů + 1 průvodce). Když je např. minimální počet účastníků pro službu českého průvodce 15 osob, potřebuje cestovní kancelář pro jejich safari dvě až tři auta. Jeden průvodce tedy nemůže sedět ve všech autech. Dejte si tedy pozor, jak slib českého průvodce ve skutečnosti vypadá. A trvejte na tom, že takový závazek budete mít v cestovní smlouvě.

Nejvznešenější zvíře v buši.

FOTO: archiv autora

Užitečné rady pro ty, kteří se chystají s cestovní kanceláří do Afriky (a nejen pro ně)

 Na výlet určitě vyrazte

Nedejte se výše uvedenými radami odradit od svého plánu vydat se na safari do Tsavo East. Je to nádherný park plný zvěře a můžete v něm zažít skvělé safari. Jen si to musíte zasloužit dobrou přípravou, nejen tím, že si slepě koupíte to, co se vám zdá jako dobrá nabídka. Letět do Keni a nevidět safari by byla škoda. Nespoléhejte se na nákup výletu až na místě. Hůř budete prověřovat, zda slíbené je pravda, a navíc uhradíte např. ubytování dvakrát. Hotel na pobřeží vám určitě nic nevrátí za noc, kterou budete trávit na safari. Je tedy lepší si vše v klidu připravit doma.

Stále ohroženější divocí psi.

Stále ohroženější divocí psi.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ !

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 13. 1. 2015 za 45 990 Kč

Více informací o nabídce zde 

Navštivte Facebook Marco Polo

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

KOH HAI - OBJEVOVÁNÍ PANENSKÉHO JIHU THAJSKA

s českým průvodcem Janem Papežem

Jedinečná příležitost, jak poznat jižní část Thajska, která ještě není zasažená masovou turistikou. Nabízí na svých malých ostrůvcích pocit objevování, jaký zažili turisté v 90. letech na Samui nebo Koh Changu.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.