Historie je plná paradoxů. V době největší slávy, ve 13. století, bylo město Timbuktu centrem islámské vzdělanosti. Místní knihovna soustředila vědecké svazky z celého islámského světa a studenti, kteří dokončili místní univerzitu, se podíleli na vzdělávání muslimů ve velmi vzdálených zemích od Španělska po Indii. Dnes jsou však právě radikální islamisté největším nebezpečím pro památky. Některé památky už dokonce poničili a hrozí, že v ničení mohou pokračovat.

Budovy v Timbuktu jsou postave stejnou technikou - hlína a dřevo se propojují ve velice promyšleném systému.

Budovy v Timbuktu jsou postavené stejnou technikou – hlína a dřevo se propojují ve velice promyšleném systému.

FOTO: archiv autora

Bájné město v poušti

Když Portugalci začali na konci 15. století objevovat pro Evropany západní břehy Afriky a dostávali se do kontaktu s pobřežními národy, slyšeli velmi často o bájném městě ve vnitrozemí, které je křižovatkou všech cest a které nabízí zboží nevídané na evropském trhu. Legendu o bájném městě vozili námořníci ze svých cest a čas od času přiváželi i ukázky zboží, které pobřežní národy získaly od obchodníků přicházejících z Timbuktu. Portugalci však nikdy nedostali odvahu vydat se do vnitrozemí a raději pokračovali v dobývání africké cesty do Indie. Ta byla jejich zemí zaslíbenou. Legenda o bájném městě uprostřed Afriky však putovala Evropou.

Mnoho vzácných tisků muselo být z Timbuktu evakuováno. Přispěl k tomu Prince Claus Found.

Mnoho vzácných tisků muselo být z Timbuktu evakuováno. Přispěl k tomu Prince Claus Found.

FOTO: Prince Claus Found

Od studny v poušti k velkoměstu

Studní s životodárnou vodou je v oblasti Sahary mnoho. Všechny jsou pokládány za dar boží a jsou ceněny víc než cokoli jiného. Studna v Timbuktu měla navíc jedinečnou polohu a stala se křižovatkou obchodních cest mezi jihem a severem a východem a západem. Vládci pouště Tuaregové si této polohy byli vědomi a význam Timbuktu rostl spolu s bohatstvím, které přinášel obchod. V době své největší slávy mohlo mít město i přes 100 000 obyvatel. Dnes je ale chudým městem, typickou ukázkou města v tzv. „třetím světě“.  Dávná sláva je jen mlhavou vzpomínkou a možností, jak si přivydělat na turistice. Ovšem v dnešních dnech bezpečnostní situace rozhodně turistice nenahrává. Tuaregové a jejich spojenci z radikálních islamistických skupin nemají turisty zrovna v lásce. Úpadek města bude pokračovat.

Chrám v Saba. Celý je postavený z hliněných cihel, propojených s dřevěnými prvky.

Chrám v Saba. Celý je postavený z hliněných cihel, propojených s dřevěnými prvky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články

FOTO: Jan Papež pro Creator Lodge

Styl Safari vás okouzlí a nadchne

FOTO: archiv CK Marco Polo

Země, kde Bůh má stále ještě duši – Etiopie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Zanzibar – místo iluzí, kde nic nemusí být tak, jak se zdá

 Hliněná architektura jako z jiného světa

Základním architektonickým prvkem rovníkové Afriky, východní a jižní Afriky byl tzv. „rondoval“, kruhová hliněná stavba, která nahradila nomádský stan. Proutěná nebo dřevěná konstrukce se vyplnila blátivou směsí, která po uschnutí ztvrdla a vytvořila pevné stěny. Jednoduchá a zároveň velmi praktická stavba dominovala architektuře celá staletí.  V Mali došlo ale k výrazné změně. Kruhový rondoval byl nahrazen stavbami s kolmými, popř. šikmými rohovými stěnami. K výstavbě byla použita hliněná cihla a byla doplněna dřevěnými prvky pro zpevnění konstrukce a vytvoření patrových budov. Vznikly tak nádherné hliněné stavby, které najdete nejen v Timbuktu, ale i na jiných místech v Mali. Jsou to unikátní díla a věřme, že budou zachována pro budoucí generace a že je i turisté budou brzy zase moci navštívit.

Vesnice Songo.

Vesnice Songo.

FOTO: archiv autora

V centrální části a na jihu Mali je klid

Do centrální a jižní části Mali se můžete vydat i v současné době. Neuvidíte sice Timbuktu, ale i místa jako Djenné, Segou a Mopti jsou hodně zajímavá. Djenné je místo tajemných obchůdků s amulety starých marabůtských kouzelníků a maskami, které vám doma budou nahánět hrůzu ještě spoustu let. Město islámských studií a poutní místo, kam přicházejí návštěvníci z celé západní a střední Afriky. Postavte se k hliněné stěně některé z budov u tržiště, zavřete oči a zaposlouchejte se do zvuků kolem. Je to jedinečná kompozice, kterou pak poznáte neomylně vždy, když ji uslyšíte. Djenné vám naprosto nahradí zážitek z Timbuktu.

Při slavnostech tančí bojovníci kmene Dogon ve speciálních maskách.

Při slavnostech tančí bojovníci kmene Dogon ve speciálních maskách.

FOTO: archiv autora

Křižovatka etnik

Na území Mali můžete potkat etnika, která jsou velmi osobitá a drží se stále ještě autentických společenských a kulturních tradic. Historicky je to dáno tím, že se všechna tato etnika snažila držet v blízkosti obchodní cesty, která zaručovala obživu, a bojovní Tuaregové jim zaručovali relativní bezpečí. Nomádští Tuaregové nevytvářeli tradiční státní útvar. Díky tomu šance malých národů na zachování své autenticity byla veliká. Ani Marokánci, ani Francouzi, kteří si území podrobili, nezničili základy starých kultur. Modří lidé pouště – Tuaregové, zemědělský národ – Dogon, pastevecký národ – Fulani a celá rodina malých etnik Mande. Všichni jsou nesmírně zajímaví a stojí za návštěvu.

Dřevění strážci hlídají budovy.

Dřevění strážci hlídají budovy.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 


Hliněné domy etnika Dogon jsou doplněny výraznými prvky. Vše souvisí s rozsáhlou mytologií kmene.

Hliněné domy etnika Dogon jsou doplněny výraznými prvky. Vše souvisí s rozsáhlou mytologií kmene.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ !

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

Navštivte náš Facebook

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 26. 12. 2015

Více informací o nabídce zde 

Navštivte Facebook Tulia Zanzibar

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

Navštivte náš Facebook

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.