„Největší nebo nejkrásnější vodopád“ – pojem, který může být trochu zavádějící. Vždy záleží na tom, podle jakého kritéria vodopády porovnáváme. Nejčastěji se porovnává výška a mohutnost průtoku.

Obojí je samozřejmě velmi významně ovlivněno tím, zda se jedná o období dešťů, nebo období sucha, ale nemá smysl si příliš komplikovat život. Pojďme si dnes ukázat pět nejvyšších vodopádů v Africe.

1. místo - Tugela Falls (Jihoafrická republika) - 948 metrů

 Bezmála kilometr výšky

Nejvyšší africký vodopád Tugela je obklopený úchvatnými Dračími horami.

Nejvyšší africký vodopád Tugela je obklopený úchvatnými Dračími horami.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Být druhý nejvyšší vodopád na světě, být součástí nádherné stolové hory Amphiteatre vyčnívající v úchvatných Dračích horách, být posvátným místem kmene Zulu a obklopený tak panenskou přírodou, chtěl bych být jednou z největších atrakcí své země.

Tugela takovou atrakcí zatím není. Je to neprávem a je to možná dobře, protože pokud se k ní vydáte, poznáte nádherný kout světa, kam se budete chtít vracet.

Cesta k vodopádu Tugela vede panenským údolím.

Cesta k vodopádu Tugela vede panenským údolím. V pozadí stolová hora Amphiteatre.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vodopád Tugela je vytvářený tokem stejnojmenné řeky a padá z výšky 948 metrů na téměř kolmé čedičové stěně. Je to ohromující pohled, zvlášť když je vrcholek lemován útržky mraků. Tam někde přece musí žít bohové.

Příslušníci kmene Zulu vnímali tohle místo jako hranici svého území, místo, kde vše začíná, hranici, za kterou žijí démoni a vše už pouze děsí.

Cesta k vodopádu Tugela vede krásnou oblastí stolové hory Amphiteatre.

Před příchodem k vodopádu se dostanete na dotek od stolové hory Amphiteatre.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Na vodopád se můžete podívat z náhorní plošiny Mont Aux Sources (vrcholku čedičové stolové hory Amphiteatre), ze které padá do údolí. Cesta je dlouhá asi 7 kilometrů s převýšením necelých 600 metrů. Druhá možnost je podle mého názoru hezčí. Můžete projít údolím podél řeky Tugely a podívat se na vodopád zespodu. Cesta je přibližně stejně dlouhá, ale nemá takové převýšení. Jdete divokou krajinou, plnou skalisek a velmi klimaticky proměnlivou.

2. místo - Mutarazi Falls - 762 metrů

 Zimbabwské překvapení

Vodopád Mutarazi, tak trochu opomíjený klenot Zimbabwe.

Vodopád Mutarazi, tak trochu opomíjený klenot Zimbabwe.

FOTO: archiv autora

Vydat se do údolí Honde ve Východní vysočině v Zimbabwe jen kvůli vodopádu Mutarazi by byla škoda. Je sice s výškou 762 metrů druhým nejvyšším vodopádem v Africe (umí ale v období sucha v říjnu klesnout až na páté místo –  se 479 metry), ale podniknout kvůli němu 250 kilometrů dlouhou cestu z Harare by nestálo za to. Když se však rozhodnete zůstat v téhle oblasti pár dní, jistě nebudete litovat.

Doplňte svou návštěvu vodopádu Mutarazi raftingem na řece Pungwe.

Doplňte svou návštěvu vodopádu Mutarazi raftingem na řece Pungwe.

FOTO: archiv autora

Od ledna do dubna je nejlepší doba pro rafting na řece Pungwe. Jedná se o rafting alpského typu, na řece obklopené krásnými horami, chvílemi velmi divoký, chvílemi poklidný až vyhlídkový. K vodopádům je několik dobrých trekových tras vedoucích neporušenou panenskou přírodou.

V současné době, při strachu lidí cestovat do Zimbabwe, je krajina téměř opuštěná. Přesto tu funguje výborně infrastruktura a je tu naprosto bezpečno. Trek prochází národním parkem Naynga a neustále se pohybujete v nadmořské výšce nad 1800 metrů.

Je zde velmi příjemné „neafrické“ klima bez rizika malárie a jiných nemocí. Do hor se dá vyrazit i na kolech a na vodu místo raftu na kajacích. I když tu zůstanete týden, budete mít stále co dělat a okolní hory si zamilujete. Oblast vodopádu Mutarazi vás velmi příjemně překvapí.

3. místo - Trou de Fer (Reunion) - 725 metrů

Pěšky, nebo helikoptérou

 

Trou de Fer je třetí nejvyšší vodopád Afriky. Vyznavači slaňování jej pokládají za jednu z nejtěžších a nejzajímavějších výzev.

FOTO: archiv autora

Tady bydlí bůh deště. Kdyby se dělalo pořadí podle srážek spadlých nad územím vodopádů, byl by tento třetí nejvyšší vodopád Afriky (725 m) určitě na prvním místě. Vodopád padá do hluboké propasti, vytvořené sopečnou činností a vodní erozí trvající tisíce let.

Trou de Fer znamená v překladu „Železná díra“ a je ukázkou zvláštního fenoménu, tzv. kruhového vodopádu, kdy několik ramen vodopádu v podstatě tvoří kruh kolem propasti a padající voda se dole v hlubině slévá do jednoho toku, který odtéká hlubokým údolím.

Vodopád je Mekkou slaňování na Reunionu a vyhledávači adrenalinu z celého světa testují svou odvahu při slézání do útrob Železné díry. Je to stupeň obtížnosti, který zvládají jen ti nejlepší, a rozhodně to není žádná turistická záležitost. Ani pro nás turisty ovšem není vodopád Trou de Fer tabu. Můžeme vyrazit na trek na jeden vrcholek nad vodopádem. Potřebujeme k tomu při normálním tempu celkem asi 5 hodin. Dva tři úseky jsou náročnější, ale jinak je vše na pohodu.

Málokde je let helikoptérou takovým zážitkem, jako na Reunionu.

Málokde je let helikoptérou takovým zážitkem jako na Reunionu.

FOTO: archiv autora

Co rozhodně stojí za zážitek, je výlet helikoptérou k Trou de Fer. Proletíte úzkým hlubokým kaňonem až do centra Železné díry a podíváte se na vodopády z výšky. Teprve tady si uvědomíte 725 metrů hloubky, kam padá voda z nejvyššího bodu, a bere to skutečně dech.

4. místo - Blanche Cascades (Reunion) - 640 metrů

 Ztracený v lesích

Vodopád Blanche Cascades padá do údolí z výšky 640 metrů přes skalní terasovité kaskády.

Vodopád Blanche Cascades padá do údolí z výšky 640 metrů přes skalní terasovité kaskády.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Řeka Bras de Caverne se v jednu chvíli spustí 4stupňovou kaskádou do hloubky 640 metrů do tzv. Bílé díry. To zařazuje tento vodopád na 4. místo v žebříčku nejvyšších afrických vodopádů. Krása reunionské krajiny se projevuje i v okolí tohoto vodopádu.

Vysoké skalnaté stěny porostlé tropickou vegetací prakticky neustále smáčenou dešti, přeháňkami a mlžnými opary, lemují úzký kaňon, kterým se prodírá koryto řeky. Zařezává se stále hlouběji a hlouběji a v některých místech by se mohlo zdát, že úplně mizí.

Při hledání cesty k vodopádu dejte přednost cestě s průvodcem, protože trasa není dobře značená a můžete zabloudit v okolních lesích. Pokud se rozhodnete investovat do letu helikoptérou, doporučuji zvolit dlouhou variantu téměř hodinového letu, kdy uvidíte nejen Blanche, ale i Trou de Fer a další vodopády a vulkány i kus pobřeží.

5. místo - Jinbar (Etiopie) - 500 metrů

Klenot pohoří Simien

Jinbar přitahuje pozornost návštěvníků pohoří Simien v Etiopii.

Jinbar přitahuje pozornost návštěvníků pohoří Simien v Etiopii.

FOTO: archiv autora

Na pátém místě v přehledu nejvyšších vodopádů Afriky je pěkná tlačenice. Dá se za něj pokládat třeba vodopád Ndedema (Didima) v Jihoafrické republice, který má v době dešťů až 640 metrů v kaskádě 8 teras, nebo Vivienne Falls v Keni.

Vybral jsem Jinbar v Etiopii, je 500 metrů vysoký a voda je v něm po celý rok. Navíc jej najdete v dramatickém pohoří Simien, které určitě stojí za návštěvu, stejně tak jako celá Etiopie.

Při cestě do oblasti národního parku Simien navštivte Lalibelu, místo skalních chrámů a motliteben.

Při cestě do oblasti národního parku Simien navštivte Lalibelu, místo skalních chrámů a modliteben.

FOTO: archiv autora

Zajímavé je, že všechny tři vodopády spojuje to, že ačkoliv jsou stovky a tisíce kilometrů vzdálené, jsou součástí Velké příkopové propadliny, vznikly ve stejnou dobu a mají velmi podobný charakter – padají úzkou úžlabinou do hlubokého sevřeného údolního koryta. Nejsou impozantní mohutností vodního toku ale především výškou, ze které padají dolů, a umístěním do horské panenské krajiny.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ !

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 15.12. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 23. 3. 2016

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.