Hrdina starých legend

Stará legenda Masajů vypráví o tom, že jeden z klanů, který nebyl ochotný dodržovat pradávná pravidla života Masajů, byl potrestán tím, že jej bohové proměnili v klan buvolce topi. A zároveň mu nařídili, aby dodržoval všechna pravidla Masajů.

Sociální uspořádání klanu buvolce topi tak trochu připomíná i sociální uspořádání domorodých kmenů, na jejichž území žije. Muži bez majetku (stáda krav nebo koz) nemají naději na manželství. Mladí muži žijí ve skupinách, dokud jim není povoleno se oženit apod.

Buvolec topi je velká antilopa, může vážit až 170 kg a v kohoutku měřit až 125 cm. Pokud byste buvolce topi chtěli pozorovat ve volné přírodě, musíte do východní Afriky, do Keni, Tanzanie, Ugandy nebo Rwandy.

Samec topi si chrání své teritorium.

Samec topi si chrání své teritorium.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tady jsem králem já aneb V multikáře holku nesbalíš

Snad žádná jiná antilopa není tak teritoriální jako buvolec topi. Dospělý samec je hnán touhou po majetku, po svém teritoriu. To není nijak malé. Běžně je okolo 3 km², ale jsou známy i případy, že jeden samec zabral území 4 km². Území je velmi pečlivě vybráno, protože bude rozhodovat o tom, jaké a kolik samic se mu do jeho území podaří přilákat.

Jeden můj kamarád si vždy vybíral nápadná drahá auta a svůj výběr zdůvodňoval slovy: „V multikáře holku nesbalíš.“ Samec topi se musí chovat podobně, na suchopár natlačený mezi dvě skály holku nesbalíš.

Samec označuje své území močí a trusem. Z trusu tvoří hraniční hromádky a podobně jako nosorožec do nich dupe, aby na nohách roznášel pach svého trusu po svém teritoriu. Často můžete samce vidět, jak předníma nohama stojí na hromádce svého trusu a sleduje okolí.


Nejslavnější příbuzný buvolce topi

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Nejslavnějším příbuzným buvolce topi je pakůň, a to především díky tzv. velké migraci. Jen těžko byste hledali podobnou antilopu. Pakůň je opravdu naprostý originál. Musíte pakoně nějakou dobu velmi pečlivě pozorovat, abyste si všimli, že má skutečně některé společné rysy s ostatními příslušníky své podčeledi – buvolci. Zadek trochu níž než hřbet, tenké nohy, zvláštní držení hlavy a podobně tvarované rohy. Dosahuje i podobné velikosti kolem 2 metrů a váhy až 250 kg. Podobné jsou i některé prvky chování – když se rozbíhá, dělá první krok vždycky trochu do strany a vytváří tím pocit splašenosti. Je to ovšem docela dobrý obranný prvek. Útočící predátoři díky tomu často při svém skoku minou kořist.

Tady jde o život – překonání řeky Mara.

FOTO: Olonana Lodge, Masai Mara

 Přečtěte si článek o velké migraci

 Největší migrace suchozemských zvířat na světě

Udělám cokoliv, abych tě udržel doma

Mít ve svém harému krásné a zdatné samice je pro samce topi důležitá věc. Páření ho baví a podléhá touze často a rád. Jenže na rozdíl od některých jiných antilop není jeho harém v jeho vlastnictví. Samice mohou volně migrovat od jednoho samce ke druhému, nejsou vázány slibem věrnosti. Samec tedy musí dělat všechno pro to, aby si samice udržel. Nejenže musí sehnat skvělé místo s dobrou trávou, hlídat své území před jinými samci a predátory, být sám zdatný a výkonný milenec, ale někdy ani tohle všechno nestačí. Pak nastupují různé triky, jak udržet harém pohromadě.

Švéd J. B. Jørgensen, který pozoroval topi v rezervaci Masai Mara několik let, zjistil, že když samec vidí, že mu utíká z harému samice, na které mu záleží, začne varovně frkat signál, že je v blízkosti predátor. Samice se ve strachu stáhne zpět. Samec k ní rychle běží a snaží se ji přesvědčit, aby zůstala. Přitom stále frká varování před predátory.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím.

FOTO: archiv autora

Pro predátory není topi snadná kořist

Topi je jedna z nejrychlejších antilop. Dokáže běžet rychlostí až 170 km v hodině a v boji o život dokáže přeskočit překážky až do výšky 2,5 metru. Při jeho velké obezřetnosti a systému hlídek není pro predátory jednoduché topi ulovit. Lvi se o to pokoušejí jen v krajní nouzi a v období vysoké trávy, kdy se mohou nepozorovaně přiblížit a pak nečekaně zaútočit. Leopardi využívají své schopnosti lovit v noci, ale ani oni nejsou vždy úspěšní. Nejnebezpečnějším predátorem je tedy pro topi gepard. Zvlášť pro mláďata.

Ale jako by to buvolci topi věděli. Přivádějí mláďata na svět v období října až prosince, na území čerstvé šťavnaté nízké trávy, kam namigrovala obrovská stáda pakoňů a zeber. Pakoně a zebry a jejich mláďata jsou pro predátory mnohem snazší kořist, a topi tak chrání svá mláďata.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je udržel.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je udržel.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Jsi kluk, tak se starej

Samice buvolce topi porodí jedno mládě o váze až 11 kg. To je v podstatě okamžitě schopné postavit se na nohy a následovat svou matku. Pokud je mládě samička, bude matku doprovázet až do svého prvního zabřeznutí – obvykle ve dvou letech věku. Po celou dobu ji bude matka učit všemu, co k životu potřebuje, včetně výběru partnera, kontroly jeho teritoria a často dokonce matky asistují při prvních pokusech o páření.

Ovšem, když se narodí sameček, matka jej po 10 až 11 měsících od sebe odežene. Jsi kluk, tak se starej. Mladíkovi do dospělosti chybí ještě více než dva roky. Nikdo ho nic nenaučil, ví o životě hrozně málo a kouká na svět jako tele. Ostatně teletem ještě je. Nezbude mu nic jiného, než se dát do party s jinými stejně odstrčenými telaty a přidat se k nějakému gangu mladých samců, kteří ještě nemají své teritorium a potulují se nadivoko savanou. Samečky tedy neučí matka, ale ulice.

Buvolec topi je ozdobou rezervace Samburu.

Buvolec topi je ozdobou rezervace Samburu.

FOTO: archiv autora

Zastavte se a pozorujte

Až se ocitnete ve východní Africe na safari, dohodněte se s průvodcem a zastavte se u stáda buvolce topi na delší dobu. Stojí to za to. Je to nádherná antilopa, se složitým společenským uspořádáním a vždycky se kolem něco semele. Afrika není jenom velká pětka.

 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 13.3. 2016

Cena: 99.900,--

Více informací o zájezdu

PŘÍRODNÍ KRÁSY KOSTARIKY 

S POBYTEM U MOŘE

ČESKÝ PRŮVODCE

Příroda, její barvy, odstíny a zvuky – to je Kostarika. Představíme vám to nejkrásnější z této země od deštného pralesa, přes vulkány až po pobřeží. Pojedeme po zemi, na koních i lodí. Budeme kráčet džunglí i se proplétat krkolomnými silničkami v horách. Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. 

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3.

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ !

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 23. 3. 2015

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.