Přejete si jeden západ slunce?

Poprvé jsem byl v Baganu v roce 1994. Ubytoval jsem se a šel na schůzku se Shinem. Moc jsem toho tehdy nevěděl ani o Barmě, ani o Baganu a už vůbec nic o Barmáncích. Shin seděl v recepci a čekal. Už jen tím, jak seděl, mě rozesmál. Zabíral jen nejužší možný proužek křesla. Za ním by mohli klidně sedět ještě dva další místní chlápci. Když mě uviděl přicházet, vyskočil, sepjal ruce před obličejem a hluboce se uklonil. Povídali jsme si asi hodinu a po celou dobu seděl na krajíčku křesla. Měl jsem občas strach, že sjede a posadí se na podlahu. Naplánovali jsme můj program na další den a chystali se k loučení. Shin najednou znovu vyskočil, uklonil se a položil mi záludnou otázku: „Přejete si západ slunce?“

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív autora

„A co když řeknu: Ne! Slunce nezapadne? Nepřijde noc a bude den 24 hodin?“ Shin se s velkou pokorou a úctou díval do mých očí, pak uhnul pohledem na moje rameno a tam zůstal. Byl potichu. Ani se nepohoršil, ani se neusmál. Po chvilce pouze zopakoval: „Přejete si západ slunce? Mezi pagodami.“ Přál jsem si. Shin mne odvezl k naprosto opuštěné pagodě a vyvedl mne na horní terasu. Z batůžku vyndal dvě malé otlučené porcelánové mističky a termosku. Nalil čaj, usedl na zem a usmál se. „Tady máte západ slunce.“

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Chrámové moře

Více než čtyři tisíce chrámů tvořících Bagan vzniklo v období od poloviny jedenáctého století do vpádu Kublajchánových vojsk v roce 1287. Chrámy jsou postaveny na rovině na ploše 42 km2, východně od řeky Ayeyarwady. Chrámy začal stavět král Anawratha, který ke stavbě využil na 30 000 monských válečných zajatců. Některé z největších baganských staveb pocházejí právě z období jeho vlády. Jeho následníci ve stavbě chrámů pokračovali, Bagan se stal centrem théravádského buddhismu, ke kterému Barmánci v tomto období přecházeli.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Jedním z nejkrásnějších chrámů v Baganu je Ananda Pahto, který je 51 metrů vysoký a je zakončený tzv. sikharou – věží, která má tvar kukuřičného klasu. Chrám pochází ze středního období (nechal ho postavit král Kyanzittha v letech 1090–1105), má čtvercovou základnu, kterou zdobí glazované dlaždice. Podél stran stojí čtyři sochy Buddhy vysoké 9,5 metru. Všechny sochy jsou z týku. V roce 1990 byly věže chrámu při příležitosti 900. výročí založení pozlaceny.

Bagan, Myanmar (Barma)

Bagan, Myanmar (Barma)

FOTO: archív CK Marco Polo

Některé chrámy mají přístupnou i horní terasu, ze které se naskýtá nádherný pohled na okolí. Často sem chodí návštěvníci pozorovat východ či západ slunce. Mezi takovéto chrámy patří např. Pahtothamya, Buledi nebo Pyathada Paya.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Na 400 let úplně opuštěný

Na konci 13. století však bylo město opuštěno, buď ho vydrancovali mongolští nájezdníci, anebo ho obyvatelé včetně krále prostě opustili ze strachu před Kublajchánovým vojskem. Ať tak, či tak, v období mezi 14. a 18. stoletím byl Bagan opuštěný a obyvatelé se báli do této oblasti vstoupit, místo bylo považované za strašidelné území ovládané bandity a duchy (naty). Teprve až když do oblasti přišli Britové, začali se Barmánci vracet do Baganu zpět.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Pulzující turistické centrum

Je poměrně těžké udělat si představu, jak Bagan v dobách své největší slávy vypadal. Do nynější doby se zachovaly pouze kamenné stavby, ale královské paláce, kláštery nebo obytné domy byly stavěny hlavně ze dřeva a z těch se nezachovalo nic. Navíc v roce 1975 zasáhlo tuto oblast velmi silné zemětřesení (o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice) a stavby byly silně poškozeny. Opravy však začaly téměř okamžitě. V 70. letech minulého století uprostřed Baganu (nyní je toto místo nazývané Starý Bagan) vyrostla vesnice, která byla v roce 1990 během týdne přemístěna do polí o několik kilometrů dál. Nová vesnice se dnes nazývá Nový Bagan. Velká část chrámů stojí na rozlehlé pláni mezi městy Nyaung U, Starý Bagan a Nový Bagan.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Naštěstí je Bagan tak rozsáhlý a pagod je tu tolik, že i při rychle rostoucím zájmu turistů budete mít vždycky šanci najít si svou vlastní pagodu a zažít ten zvláštní klid a duševní očištění, které z této památky na vás dýchne.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archiv autora


 Poptávkový formulář zde

PUTOVÁNÍ BARMOU NA MÍRU

Kromě tradičních zájezdů do Barmy, doporučujeme nechat si připravit zájezd na míru. Pokud mluvíte anglicky a máte čas, je to pro vás vhodný způsob cesty.

Poradíme vám a nabídneme pro vás nejlepší variantu.  Zájezdy do Barmy (Myanmaru)  pořádáme víc než 15 let  a většina našich klientů odjíždí s programem šitým na míru.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3.

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ !

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 23. 3. 2015

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu šest osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.