Království Ašantů a Dahome

Guinejský záliv patří k největším zálivům světa a ústí do něj tři velké africké řeky: Niger, Volta a Kongo. Západoafrické země u Guinejského zálivu mají za sebou dramatickou minulost. Po staletí tu dominovala království Ašantů a království Dahome (která se zdatně na obchodu s otroky podílela a evropským otrokářům „zboží" dodávala). Nakonec se i ona dostala do koloniálního područí, stejně jako celá Afrika, s výjimkou Etiopie (a také Libérie, která vznikla z osvobozených otroků).

Cape Coast je přesnou ukázkou současného života v Ghaně.

Cape Coast je přesnou ukázkou současného života v Ghaně.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Země vzniklé podle pravítka koloniálního úředníka

Jednotlivé úseky pobřeží Guinejského zálivu a k nim přilehlé vnitrozemské partie dostaly nové územní názvy poté, co si je evropské koloniální mocnosti rozparcelovaly jako koláč: Pobřeží slonoviny, Otročí pobřeží a Zlatonosné pobřeží. Pobřeží slonoviny si tento název ponechalo i po získání nezávislosti. Na místě bývalého převážně francouzského Otročího pobřeží se dnes nacházejí státy Togo a Benin.

Co se v mládí naučíš....Ghana

Co se v mládí naučíš... Ghana

FOTO: CK Marco Polo International

 Zlatonosné pobřeží = dnešní Ghana

Na místě bývalé britské kolonie Zlatonosné pobřeží leží dnešní Ghana. Název převzala po stejnojmenné Velké africké říši, která existovala od 4. století na části území dnešního státu Mali, protože část obyvatel migrovala po zániku říše do míst dnešní Ghany. Ghana se v roce 1957 stala prvním státem v Africe, který se zbavil koloniální nadvlády.

Do tradiční látky Kente je oblečený při slavnostech i představitel krále v Ashanti. Ghana

Do tradiční látky kente je oblečený při slavnostech i představitel krále v Ašanti. Ghana

FOTO: archiv autora

Britové byli nad síly království Ašanti

Mezi 17. a začátkem 19. století vybudovali Ašanti, historicky nejvýznamnější a nejpočetnější etnikum v Ghaně, mocný feudální stát Ašantskou říši, která velmi dlouho odolávala evropským kolonizačním snahám. Nakonec i ona podlehla. Ašantská společnost byla velice militaristická – jen proti druhému nejvýznamnějšímu etniku Fantů svedli Ašanti deset válek.

Do rivality mezi Ašanty a Fanty vstoupili zásadním způsobem Britové, kterým se nakonec podařilo roku 1901 začlenit Ašantsko do britské korunní kolonie Zlaté (Zlatonosné) pobřeží. Tato kolonie existovala již od roku 1874, kdy Britům podlehla Fantská konfederace.

Cestou z Akkry, hlavního města Ghany, k pobřežním pevnostem jsme si prohlédli jeden z „posubanů", jak se říká podivuhodným svatyním tradičních vojenských jednotek zvaných Asafo, tvořených muži pobřežního etnika Fantů, kteří se v posubanech duševně připravovali na boj.

Pevnost v Cape Coast. Ghana

Pevnost v Cape Coast. Ghana

FOTO: archiv autora

 Každý tu chtěl mít pevnost

Na ghanském pobřeží leží unikátní řetěz pevností, které byly vybudovány řadou evropských koloniálních mocností (Portugalsko, Británie, Dánsko, Holandsko, Francie, Německo a Švédsko), většinou v 17. století. Jako celek (11 pevností) byly zapsány na seznam Světového kulturního dědictví lidstva UNESCO. Kdysi jich bylo skoro 40.

Původně vznikly jako obchodní stanice pro úschovu zboží, se kterým se obchodovalo – zlato, slonovina a koření. Během otrokářské éry se však změnily na vězení a „čekárnu“ otroků na odjezd lodí. Otroci zde strávili v otřesných podmínkách někdy i týdny až měsíce (s vypáleným cejchem a spoutaní v okovech). Když loď, která je měla odvézt za oceán, konečně dorazila – prošli „branou bez návratu“.

Pevnost v Cape Coast. Ghana

Pevnost v Cape Coast. Ghana

FOTO: archiv autora

Nejznámějšími z těchto pevností jsou dvě. Jednak je to Cape Coast, vybudovaná Švédy v roce 1653.

Pobřežní černošská království bohatla na obchodě s otroky

Druhou je Portugalci v roce 1482 postavená pevnost Elmina, nejstarší a největší evropská památka v Ghaně. Je na ni při příjezdu podél moře půvabný pohled, jako by ani v sobě neskrývala tolik kdysi prožité bolesti.

Historii ostrova jako velkého trhu s otroky připomíná památník v anglikánské katedrále ve Stone Townu.

FOTO: archiv autora

Následky obchodu s otroky, který trval celkem 300 let, byly pro tropickou Afriku strašné. Afrika přišla o své největší bohatství, o své lidi. Mezi 16. a 19. stoletím ztratila neproduktivnější vrstvu společnosti, zůstali v ní jen slabí a staří lidé. Odvezeni byli ti nejsilnější a nejzdatnější. Zanikly celé kmeny a etnika. Africké národy zaplatily nejtěžší daň evropské touze po expanzi, moci a bohatství. Jestliže Amerika a Evropa dosáhly právě v těchto staletích tak vysokého technického a civilizačního pokroku, mají na tom velkou zásluhu a podíl Afričané. Nezapomínejme na to.

Přečtěte si další zajímavé články od cestovatelky Dany Trávníčkové
Tržiště v Kumasi. Ghana

Tržiště v Kumasi. Ghana

FOTO: Dana Trávníčková

Kumasi

Hlavním městem velikého a mocného Ašantského království bylo Kumasi. Dnes je to město proslulé výrobou ghanských tkanin zvaných kente. To je ručně tkaná barevná látka (tká se do pruhů a ty se pak sešívají), která se používá při slavnostních příležitostech. Vzory jsou tradiční a každý je pojmenovaný.

Ručně tkaná a barvená látka kente je velmi tradiční materiál. Kumasi. Ghana.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kente má také variantu s černým potiskem pomocí razítek – a také vzory černého potisku jsou tradičně dané.

Některé způsoby zpracování kente využívají k potisku i dřevěná razítka. Kumasi. Ghana.

FOTO: Dana Trávníčková

Tržiště v Kumasi se prolíná s autobusovým nádražím. Ghana

Tržiště v Kumasi se prolíná s autobusovým nádražím. Ghana

FOTO: Dana Trávníčková

V Kumasi mají ohromné autobusové, resp. mikrobusové nádraží, které přechází do jednoho z největších trhů pod širým nebem v západní Africe. Ruch, který na obou místech panuje, je neuvěřitelný a davy lidí, na které našinec s nadšením kouká, nekonečné.

Má smysl se do Ghany vydat?

Do Ghany se vydá ročně jen pár desítek Čechů. Není to jednoduchá destinace, ale má své autentické kouzlo. Kdo chce vidět západní Afriku v její originální podobě, měl by o Ghaně uvažovat. Její dnešní podoba nemusí  mít dlouhé trvání.

 

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

FOTO: Dana Trávníčková

 Autorka této reportáže Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité jako odvaha a otevřené srdce.
 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
  
 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3.

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ !

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 23. 3. 2015

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.