Splněný klukovský sen

Klukovské sny jsou skvělé v tom, že nemají limity. Je jedno, jestli jste malý nebo velký, silný nebo slabý, talentovaný nebo bez talentu, pracovitý nebo líný. Ve svých klukovských snech zvládnete všechno. Všechno má řešení, není problém, který byste nezvládli, není překážka, která by vás zastavila. Realita bývá ovšem trochu jiná. V mém klukovském snu jsme já a můj kůň byli jedno tělo, jedna duše. Kůň dělal, co bylo třeba, a já vnímal každý jeho dech, každý záchvěv jeho kůže, každý pohled jeho očí.

Vyrazit na koni za divokými zvířaty vyžaduje vzájemnou důvěru mezi koněm a jezdcem.

Vyrazit na koni za divokými zvířaty vyžaduje vzájemnou důvěru mezi koněm a jezdcem.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Při mém prvním safari na koni bylo ovšem všechno jinak. Postavili mne před obrovské zvíře, kterému jsem rozhodně nehleděl do očí. Ono na mne opovržlivě shlíželo shůry a bylo jasné, že tady o jednom tělu a jedné duši nemůže být řeč. Ve svém snu jsem naskakoval na koně v běhu, tady bych se bez pomoci dvou černošských podkoních do sedla rozhodně nedostal. Měl jsem pocit, že mě posadili na Petřínskou rozhlednu. Utáhl jsem si řemínek na helmě a hrozně se mi chtělo odplivnout a počítat vteřiny, abych se dozvěděl, jak dlouho budu padat….

Delta Okavango, Botswana

FOTO: AHBS

Nakonec to byl jeden z nejkrásnějších dnů v Africe, a kdykoliv mám šanci, usedám opětovně do sedla. Jsem špatný jezdec, ale ten zážitek stojí za překonání strachu a za trošku fyzické bolesti.

 

 Koně a Afrika


V severní (berberské) Africe byl kůň znám jako domácí zvíře daleko před naším letopočtem, snad už v 9. stol. př. n. l.  Berberské plemeno menšího vzrůstu, s kulatým krkem a nesmírně odolnou povahou, je dodnes nedílnou součástí kulturního dědictví v Maroku, Alžírsku a Tunisku. V 7. stol. našeho letopočtu se s hordami následovníků proroka Mohameda dostal do severní Afriky i kůň arabský. S robustnější postavou, hrdě vztyčenou hlavou, pyšnou povahou. Krásný, ale zdaleka ne tak odolný a pracovitý. Proto se obě plemena udržela dodnes odděleně.

Nil je magická řeka. V mnoha ohledech je i řekou hraniční. Od pramene Nilu na sever, jako by byla úplně jiná Afrika, než od pramene na jih. A pramen Nilu byl i limitem, za který se nedostal kůň. Trvalo dlouhá staletí, než bílý muž oklikou přes moře přivedl koně do východní a jižní Afriky. Snad za to mohla moucha tse-tse, snad povaha a tradice černošských národů, kůň se na jih od pramene Nilu přirozenou cestou nedostal.

Přiblížit se slonům až na dosah.

Zkušení a dobře trénovaní koně se nebojí přiblížit slonům až na dosah.

FOTO: archiv autora

Holandští, portugalští a britští kolonizátoři koně při správě zabraných území používali. Nejen na práci, ale i při zotročování původního obyvatelstva. Kůň se stal symbolem pro bílého muže a černošské obyvatelstvo se koňů vždycky bálo. A bojí se jich dodnes. Pokud na koni projíždíte vesnicí, všichni bázlivě ustupují. Když jedete autem, neuhne vám téměř nikdo. Především na jihu Afriky se kůň prosadil a dodnes jsou stáda koní na zvlněných pastvinách farem naprosto přirozenou součástí obrazu krajiny.

Stát se součástí velkého stáda a vnímat jeho pohyb krajinou, lze jen na koňském hřbetě.

Stát se součástí velkého stáda a vnímat jeho pohyb krajinou lze jen na koňském hřbetě.

FOTO: AHBS

Obliba safari na koni prudce roste

Dobyvatelé východní a jižní Afriky se přirozeně pohybovali rozsáhlými územími na koních. Tato území byla divokou přírodou plnou divoké zvěře, včetně predátorů. Koně se na takové podmínky postupně adaptovali a jejich přirozené instinkty pomáhaly často člověku přežít. Právě na takových tradicích staví celá renesance safari na koních. S rozvojem soukromých rezervací, které nemusí kopírovat pravidla národních parků, došlo k rozvoji mnoha druhů safari. Pěší, na čtyřkolkách, na kolech a i na koních. Zážitky z takových safari jsou úplně odlišné.

Do Botswany je nejvhodnější vyrazit od srpna do října. Vody je tak akorát.

Do Botswany je nejvhodnější vyrazit od srpna do října. Vody je tak akorát.

FOTO: AHBS

Hlavním lákadlem koňských safari je určitě jízda krajinou. Z koňského hřbetu je pohled na krajinu pohledem plným překvapení. Jste výš, nad křovinami, nad vysokou suchou trávou. Na většinu zvířat se díváte úplně z jiného úhlu pohledu. Dostanete se k antilopám, pakoňům, zebrám a žirafám mnohem blíž. Dokonce i ptáci vás vnímají jinak než terénní vůz. Někdy jdete volným krokem a jindy uháníte savanou.

Divoká zvířata vnímají koně jen jako další zvíře.

Divoká zvířata vnímají koně jen jako další zvíře.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Další zajímavé druhy safari

Safari na korbě náklaďáku má své kouzlo.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na safari v náklaďáku?

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Renezance pěšího safari

I pro děti je safari neopakovatelným zážikem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Safari může být ideální rodinnou dovolenou

Kam na safari na koních vyrazit?

Z Jihoafrické republiky se safari na koni šíří pomalu na sever. Dnes jej najdete v Zimbabwe, Zambii, Botswaně, ale i v Keni a připravuje se několik projektů v Tanzanii, Malawi a v Mosambiku. Můžete vyrazit na jedno odpoledne nebo na několikadenní putování. Nikdy se nejedná o masovou turistiku. Malé skupinky zaručují intimitu setkání s divokou přírodou, pohodu a velký důraz na servis. Přesto je nutné dobře vybírat provozovatele a vědět dopředu všechno podstatné. Jsou safari na koních, kde se nestaráte prakticky o nic, a jsou safari, kde na sebe berete i starost o koně, podíl na vaření, přípravě tábora apod. Stejně jako vždy, když se chystáte do Afriky – čím více toho víte, tím víc si svou cestu užijete.

Nejste „koňák” a přesto si chcete safari na koních vyzkoušet?

Jsou místa, kde se dá na koních vyrazit i jen na jedno odpoledne. Dokonce nemusíte mít ani velkou jezdeckou zkušenost. Většinou se jedná o soukromé rezervace, kde je pro návštěvníky mnohem volnější režim než v národních parcích.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Poptávkový formulář zde

 SAFARI NA KONÍCH NA MÍRU

Chcete vyzkoušet safari na koních poprvé ve svém životě? Jste zkušení „koňáci” a rádi byste vyrazili na několikadenní safari na koních?

Poradíme Vám a nabídneme pro Vás nejlepší variantu.  Zájezdy do Afriky pořádáme víc než 15 let  a většina našich klientů odjíždí s programem šitým na míru.

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 3.

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ !

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 23. 3. 2015

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.