Pobřežní vody okolo Skeleton Coast jsou plné vraků. Pro mnohé námořníky se stalo ztroskotání osudným.

Pobřežní vody okolo Skeleton Coast jsou plné vraků. Pro mnohé námořníky se stalo ztroskotání osudným.

FOTO: archiv autora

Bartolomeo Diaz stavěl své kamenné kříže na mnoha místech podél své cesty kolem Afriky. Některé z nich i na pobřeží Namibie.

FOTO: archiv autora

Námořníci se Pobřeží koster děsili

Branou do pekel nazval severní pobřeží Namibie Bartolomeo Diaz. Vztyčil tu sice své kamenné kříže, kterými zabíral území pro portugalskou korunu, ale vyprahlá a nepřátelská krajina mu neposkytla nic užitečného. Nenarazil na pitnou vodu, na obdělaná pole ani na domorodce, se kterými by mohl obchodovat. Mělké pobřežní vody a velmi bouřlivé počasí znamenaly pro mnoho lodí past, ve které uvízly navždy. Jméno Pobřeží koster použil poprvé spisovatel John Henry Marsh. Pojmenoval tak svou knihu o ztroskotání lodi The Dunedin Star. Skončila svou cestu Atlantikem 29.  listopadu 1942.

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv autora

Národní park

V roce 1971 vznikl národní park Skeleton Coast National Park. Bylo mu určeno území o rozloze téměř 17 000 km2, rozloha Jihočeského kraje doplněného o Vysočinu. Na první pohled se může zdát, že je to jen taková hra. Chrání se tu nehostinná krajina, která sama o sobě nahání každému hrůzu. Krajina plná skal a písku a neobydlená. Jenže pravda je trochu jiná. Návštěvníky velmi často překvapí, jak husté mlhy se válejí na pobřeží a v roklinách a jak chladné větry se mohou valit z Atlantiku. A ještě víc jsou návštěvníci překvapeni množstvím divokých zvířat, která mohou potkat.

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

FOTO: archiv autora

Chladné vody si oblíbili lachtani. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na jih jedině s terénním vozem a na sever ani s ním, jen letadlem

Park je rozdělený na dvě sekce. Jižní sekce je přístupná jen terénním vozem, jiným vám nedovolí na území parku vjet. Zároveň je nutné mít svou vlastní zásobu pohonných hmot, pitné vody a jídla. Kdo není připraven, musí prokázat, že má zajištěné ubytování. Jsou to logické požadavky, vjíždíte na rozsáhlé území, kde se jen těžko dovoláte pomoci a kde vás může překvapit navátý písek na cestě, prasklá pneumatika, náhlá nevolnost a další nečekaná překvapení. Autem můžete až k řece Ugab, pak už jen letadlem. Krajina je neprůjezdná i pro terénní vozy.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

FOTO: archiv autora

V tomhle kostele asi návštěvu papeže Františka čekat nemohou. Skeleton Coast, Namibie.

V tomhle kostele asi návštěvu papeže Františka čekat nemohou. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o Namibii

 Země bez lidí, plná zvířat

Nikdy jsem úplně nepochopil, jak je možné, že v tak nehostinné krajině může žít tolik zvířat. Překvapuje mne to znovu a znovu. Když potkáte slona na naprosto vyprahlé planině a víte, kolik musí denně vypít vody a kolik si musí opatřit potravy, aby přežil, jste v šoku. Navíc když si ho prohlédnete pořádně a vidíte, že netrpí žádným nedostatkem, jeho tělo je zdravé, silné a budí respekt. Poslechnete si vysvětlení moudrých a zkušených lidí, ale stejně jen kroutíte hlavou. Pokud porovnáte životní podmínky slonů v Tarangire v Tanzanii, v deltě Okavango v Botswaně a slonů v Skeleton Coast, tak uznáte, že sloni tady si zaslouží velkou úctu. A podobné je to i s dalšími divokými zvířaty, která tu můžete potkat – žirafami, černými nosorožci, zebrami, lvy nebo gepardy.

Kde najdou sloni v této pouštní krajině dostatek potravy a pitné vody, je mi trvalou záhadou. Skeleton Coast, Namibie.

Kde najdou sloni v této pouštní krajině dostatek potravy a pitné vody, je záhadou. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv autora

Hoanib Skeleton Coast Camp

Jihoafrická společnost Wilderness za posledních 15 let překvapila mnohokrát. Svým soustředěním na místa, která zdaleka nezaručují komerční úspěch, svou komunikací s místními komunitami, svou snahou o záchranu nosorožců i svým tlakem na to, aby každý, kdo se pustí do vzdělávání chudých, zaručil, že pro ně zajistí práci v místě, kde žijí. Wilderness rozvíjí další aktivity, které kultivují jih Afriky a tvoří mosty mezi mnoha totálně odlišnými skupinami lidí. Ne vždy to mají lidé z Wilderness jednoduché. Jsou komerčně úspěšní a to se neodpouští. Zvlášť ne v černobílém světě. Ale jako buldozer jedou dál a Hoanib Skeleton Coast Camp je toho důkazem.

Auta v národním parku Skeleton Coast mohou i mimo cesty. Díky tomu se dostanete velmi blízko ke zvířatům.

Auta v národním parku Skeleton Coast mohou i mimo cesty. Díky tomu se dostanete velmi blízko ke zvířatům.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Skeleton Coast Camp otevře v srpnu 2014,  vzniká na území, do kterého téměř nikdo nejezdil. Jeho vznik je velmi úzce spojený se zanedbávanými místními kmeny a vše, co se kolem kempu děje, je velmi citlivě zahrnuto do okolní přírody a do života místní komunity. Jen těžko se popisuje, proč by se sem člověk měl vydat. Je to asi ta zvláštní atmosféra konce světa, kterou je kemp obklopený. Ten zvláštní pocit, že se čas zastavil a že vlastně nevíte, v jakém věku se nacházíte. Jasně, máte kolem sebe moderní a pohodlné zázemí, ale když si odmyslíte terénní vůz, pohodlnou postel, sprchu a záchod a budete se věnovat přírodě, můžete si být jisti, že tak to tu vypadalo i v době, kdy Bartolomeo Diaz prozkoumával námořní cestu kolem Afriky.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

FOTO: archiv Wilderness Safaris

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Skeleton Coast National Park, Namibie

FOTO: archiv autora

Více o kempu a rezervace zde

HOANIB  SKELETON COAST CAMP

Tento úchvatný kemp leží v jedné z nejodlehlejších oblastí Kaokveldu – země hor, rozlehlých plání a vyprahlých koryt, kde se nachází neuvěřitelné množství volně žijící zvěře.

Tuto dechberoucí krajinu můžete prozkoumat pěšky, vozidlem 4x4 nebo soukromým letadlem. Vzhledem k nedotčené přírodě této oblasti je mnoho částí přístupných pouze pěšky, neboť stopy vozidla by mohly poškodit životní prostředí. I přes vyprahlé okolí se zde vyskytují velká stáda slonů a antilop. Spatřit zde můžete také žirafy, lvy, leopardy, gepardy ad.

  

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 23. 3. 2015

Cena: 99 590  Kč za 10 nocí

Více informací zde

MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.