Malý princ by byl nadšený

Při svých cestách po Africe jsem viděl desítky baobabů v různých vegetačních obdobích. Pokaždé mne pohled na ně fascinoval. A často jsem si vzpomněl na své první setkání s baobabem. Bylo to při čtení Malého prince. Musel jsem si jednu pasáž knihy vyhledat, protože mi vrtala hlavou:

„Upozornil jsem Malého prince, že baobaby nejsou keře, ale stromy veliké jako kostely, a že i kdyby vzal s sebou celé stádo slonů, nedokázali by sežrat jediný baobab… Ale [Malý princ] moudře poznamenal: ,Než baobaby vyrostou, jsou malé.‘“(Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ).

Já jsem ale nikdy žádný malý baobab neviděl. Snažil jsem se. Moc jsem chtěl malý baobab v divoké přírodě vidět, ale zatím jsem neměl to štěstí. Mám za to, že je tu prostě nějaký mimozemšťan vysadil už takhle veliké, jako dárek lidstvu.

Je baobab strom, nebo ne?

Baobab patří do čeledi slézovitých a jen těžko se dá vuěřit, že je příbuzný našeho slézu lesního. Ale je to tak, příroda je někdy mocná čarodějka, nebo jsou botanici někdy mocní čarodějové, ale faktem je, že v této čeledi najdete subtilní byliny, keře (ibišek čínský), ale i zástupce stromů.

Baobaby, baobaby, baobaby.

Baobaby, baobaby, baobaby

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Největší jsou cejba a baobab. Diskuse o tom, zda je, nebo není baobab strom, bude asi pokračovat, ale je to úplně jedno. Baobab je fascinující nádherná rostlina, a to jí nikdo nevezme.

Po západu slunce se vlády nad kempem ujímají masajští noční strážci.Tarangire Treetops.

Po západu slunce se vlády nad kempem ujímají masajští noční strážci. Tarangire Treetops

FOTO: archiv autora

Na území Masajů

Postavit ubytování v korunách baobabů přímo v národním parku není možné. Ochrana parku je striktní a baobaby jsou pokládány za vzácné koření parku. Majitelé Tarangire Treetops se dohodli s masajskou komunitou žijící těsně za hranicí parku a využili k výstavbě masajské území.

Mezi parkem a územím Masajů není žádný plot a zvířata mohou svobodně migrovat. Masajové jsou do projektu zapojeni velmi aktivně a na projekt je navázáno mnoho aktivit, které umožňují Masajům uplatnit vzdělání, získat hotovost a zvolna a přirozeně měnit život komunity.

Národní park Tarangire je rájem baobabů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pokud chcete navštívit Tarangire, musíte počítat s 30–40 minutami na přejezd a jste tak trochu odkázáni jen na severní část parku. Pokud chcete Tarangire poznat lépe, je určitě dobré kombinovat pobyt v Tarangire Treetops s jednou nebo dvěma nocemi v jižní části parku.

Přečtěte si víc o národním parku Tarangire

Trocha nostalgie nikoho nezabije

Jakmile se dostanete do kempu, vstoupíte tak trochu do „starých dobrých časů“. Usměvavý servis, úslužný personál, přírodní materiály, sklenička dobrého pití, respekt – a hlavně úplně jiné tempo.

Není kam chvátat. Přijeli jste si odpočinout, poznat divokou přírodu a zapomenout na svůj vlastní svět. S nostalgií se tu hraje hodně, ale s citem, takže to vůbec nevadí, naopak. Přistupte na tu hru a budete nadšeni. Není to žádná falešná komedie. Trocha nostalgie nikoho nezabije.

Západ slunce v koruně baobabu.Tarangire Treetops.

Západ slunce v koruně baobabu. Tarangire Treetops

FOTO: archiv autora

Za trest slouží lidem, zvířatům a ptákům

Legend o baobabech uslyšíte v Africe hodně. K Tarangire Treetops se asi nejvíc hodí ta, která vypráví o tom, že baobab patřil v ráji k nespokojencům. Brblal stále dokola o tom, že ho bůh stvořil nedokonale, že není dost hezký, nemá dost krásné květy, navíc moc nevoní, neroste dost vysoko a není tak krásně štíhlý jako některé jiné stromy. Bůh už to nemohl poslouchat, vyrval baobab ze země a hodil ho přes zeď.

„Do ráje nepatříš! A pokud přežiješ, budeš sloužit všem okolo tebe,“ křikl ještě za ním. Baobab letěl přes zeď ráje a nestačil se v překvapení ani otočit. Zapíchl se do země svou korunou a kořeny zůstaly trčet k nebi. Dalo se čekat, že nepřežije, udusí se nebo uschne. Jenže to by to nebyl baobab. Nějak to doklepal až do období dešťů. První kapky svlažily jeho kůru, prosákly zemí k větvím zasypané koruny a navlhčily oschlé kořínky vytrčené k obloze.

Výhled a pohodlí. Tarangire Treetops.

Výhled a pohodlí. Tarangire Treetops

FOTO: archiv autora

A stal se zázrak. Koruna se v podzemí proměnila v kořeny a začala sát živiny a blahodárnou vodu, kořeny se zazelenaly prvními lístky. Baobab ožil, otřepal se a začal sloužit svými květy a plody ptákům a zvěři.

Svou mohutnou korunou a dutinami plnými vody začal sloužit i lidem. A v Tarangire Treetops nabídl svou oporu pro pokoje postavené v rozsochách mohutných stromů. Inu, bůh má vždycky pravdu.

Přečtěte si článek o vztahu původních obyvatel Tanzanie k baobabům.

Hlavně nepoškodit přírodu

Zpackaných projektů, které měly nebo mají sloužit turistům, najdete po světě hodně. Některé dokonce nevratně poškodily lokalitu. Naštěstí takových projektů ubývá a Afrika může být příkladem celému světu.

Sounáležitost s přírodou je tu na prvním místě. Je jedno, zda je to z ohleduplnosti k přírodě, nebo proto, že se v současné době právě takové projekty dobře prodávají a že turisté slyší na ochranu přírody.

Detaily samozřejmě hrají velkou roli. Tarangire Treetops.

Detaily samozřejmě hrají velkou roli. Tarangire Treetops

FOTO: Tarangire Treetops

Důležité je, že ten, kdo by přírodě škodil, by neměl nárok na přežití. Tarangire Treetops je velmi dobrý projekt a hosté to vidí na každém kroku. Ctí lokalitu i baobaby. Máte vždy pocit, že jste v koruně statného stromu na návštěvě, že vás koruna laskavě objímá, a to je fajn pocit.

Respekt je základním prvkem

Tak, jak se Tarangire Treetops (resp. majitelé a provozovatelé) chová k přírodě, chová se podobně i k masajské komunitě. Díky hotelu mají ve vesnici pitnou vodu, zkvalitnily se podmínky ve škole a rozšířila se výuka o praktické věci, které mohou absolventi využít v zaměstnáních spojených s provozem hotelu.

Mladí lidé, kteří dosáhnou vzdělání, neutíkají z vesnice do města a zůstávají ve svých rodinách. To umožňuje udržení tradičního sociálního systému. Základem všeho je tu vzájemný respekt, a to je i vzkaz pro návštěvníky. Respekt si musíte přibalit do svých zavazadel, bez něj se v Tarangire Treetops nebudete cítit dobře.

Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

Sloni v Tarangire milují mokřady. Vracejí se do nich pravidelně i z velké dálky.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Termín: 9. 1. 2016 a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500 Kč za 11 nocí

V ceně není letenka do Nairobi (cca 18 000 Kč)

Více o zájezdu

EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA + TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti , kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i  „hlavní město“ safari v Tanzanii Arushu.

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín:  13. 1. 2016

Cena: 45 990 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

KOH HAI - THAJSKO

OBJEVOVÁNÍ PANENSKÉHO JIHU 

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Jedinečná příležitost, jak poznat jižní část Thajska, která ještě není zasažená masovou turistikou. Nabízí na svých malých ostrůvcích pocit objevování, jaký zažili turisté v 90. letech na Samui nebo Koh Changu. Zájezd doprovází majitel CK Marco Polo Jan Papež.
V programu je i zastávka v Bangkoku a zájezd se dá na požádání prodloužit o jiná místa, například o Samui, Krabi nebo Koh Lantu.