Portugalci tu asi byli první

Když Portugalci vpluli na konci 15. století jako první do Indického oceánu, byli šokováni jeho krásou. Po studeném a nevlídném Atlantiku to pro ně byla velmi vítaná změna. A stejné pocity máme my, Středoevropané, když se ocitneme na některém z mnoha krásných ostrůvků nebo u pobřeží s bílou nekonečnou pláží.  Ukažme si tři z nich, které patří k nejkrásnějším.

Bazaruto, Mosambik

O Mosambiku se ještě nedávno psalo jako o zemi, kde je pro turisty velmi nebezpečno. Dokonce i naše ministerstvo zahraničních věcí upozorňovalo na svých webových stránkách, že Mosambik patří k zemím, kam není radno cestovat. To je ale minulost a Mosambik se mění ve významnou turistickou lokalitu.

Především pobřeží a mnohá souostroví jsou dnes opravdovým rájem pro milovníky moře. Takovým je i souostroví Bazaruto, národní park, který pomalu otevírá svou náruč turistice. Souostroví tvoří šestice ostrovů – Benguerra, Margaruque, Santa Carolina (Paradise Island), Banque, Pansy Shell a Bazaruto.

Neobydlený malý ostrůvek Pansy Shell může být cílem vašeho výletu z obydlených ostrovů soustroví Bazaruto.

Neobydlený malý ostrůvek Pansy Shell může být cílem vašeho výletu z obydlených ostrovů souostroví Bazaruto.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kdy se na Bazaruto vydat?

Od konce listopadu do konce února je sice nejtepleji, ale zároveň jsou to nejdeštivější měsíce a riziko, že vám dovolená proprší, je opravdu příliš veliké.

Březen, duben a květen bude vyhovovat každému, kdo má rád teploty kolem 27 stupňů Celsia a nevadí mu, že sem tam krátce zaprší a některý den může být pod mrakem. Kolem je ale všechno krásně zelené a plné svěžích barev.

Od června do konce září si užijete azurového nebe, průzračného moře a teploty mezi 20 až 27 stupni. Skvělý čas na šnorchlováni a potápění. Říjen a listopad mohou být krásné, ale také nemusí. Je to období výborné na rybaření a odpočinek, ale může přibývat dešťových přeháněk. Teploty se začínají tlačit zpět ke 30 stupňům. Dá se tedy shrnout, že od března do konce září je nejlepší období k návštěvě.

 

Hosté hotelu Benguera Lodge se mohou toulat na dlouhé písčité pláži.

 Hosté hotelu Benguera Lodge se mohou toulat na dlouhé písčité pláži.

FOTO: Benguera Lodge, archiv CK Marco Polo

Co děti? Má smysl je vzít s sebou na Bazaruto?

Bazaruto je pro děti trochu nudné místo. Nenajdete tu žádnou speciální infrastrukturu pro dětskou dovolenou, je tu jen skvělé moře a trochu divoké přírody ve vnitrozemí. Domorodé vesničky jsou spíš zajímavé pro dospělé a fotografy. V Africe jsou určitě lepší místa pro rodinnou dovolenou u moře – Mauritius, Zanzibar, Seychely.

Všechny rezorty jsou postaveny s respektem k okolní přírodě. Platí to i o Marlin Lodge.

Všechny resorty jsou postaveny s respektem k okolní přírodě. Platí to i o Marlin Lodge.

FOTO: Archiv autora

Mnemba, Tanzanie

Na konci světa čeká ráj. Tak nějak by mohl znít slogan lákající návštěvníky na ostrůvek Mnemba. Vypadá jako vytržený z Malediv, ale na Maledivách ho nehledejte. Je mnohem blíž k africkým břehům, severně od Zanzibaru. Celá staletí jej míjeli námořníci bez povšimnutí, nikdy nebyl obydlený a má až neuvěřitelně zachovalou původní přírodu.

Bungalovy jsou postavené z přírodních materiálů s respektem k okolní přírodě.

Bungalovy jsou postavené z přírodních materiálů s respektem k okolní přírodě.

FOTO: andBeyond, archiv autora

Nádherná bílá pláž lemuje lagunu s mnoha odstíny modré barvy a nad hlavou je stejně modré nebe. Brutální kýč, který nenamaloval žádný zoufalý malíř. Tady je vám běžný shon světa úplně jedno.

Politika, ekonomika, tahanice a rvačky, náboženské roztržky a filozofické žvanění, to všechno je tam někde za obzorem. Tady si hodně často řeknete: „Ať si všichni trhnou nohou.“

Krkolomná cesta na ostrov

Cesta do ráje bývá poseta trny, tvrdívají klasici. I do ráje na ostrově Mnemba se musíte prokousat přes pár překážek. Sám let na Zanzibar není z Evropy úplně pohodlný, vyžaduje alespoň jeden přestup (spíš dva). Nepodlehněte zdání, že charter z Prahy na Zanzibar, který v zimních měsících nabízejí některé cestovní kanceláře jako tzv. přímý let, je nějaká výhra.

Přímý let neznamená let bez mezipřistání, znamená pouze, že vystoupíte v cíli ze stejného letadla, do kterého jste nastoupili. Přímý let z Prahy má nejméně dvě mezipřistání – v Egyptě a v Keni. Určitě se poptejte, kolik hodin takový let trvá.

A to není všechno. Když už přistanete na Zanzibaru, musíte se dostat do přístavu na severu ostrova. Ta cesta je hrbolatá a nepohodlná a po dlouhém letu je tak trochu trápením neviňátek. Pak ještě kousek lodí a jste v ráji. Stojí za to ty překážky překonat.

Plavba na staré lodi je opravdu pohoda a relax.

Plavba na staré lodi je opravdu pohoda a relax.

FOTO: archiv autora

Nehrozí na takovém ostrově nuda?

Workoholici mají na ostrově první dva tři dny problém. Základní vymožeností je na ostrově Mnemba totiž právo nedělat vůbec nic! Zastavit se, vypnout a odpočívat. A to dá mnoha lidem hrozně zabrat.

Trocha večerní romantiky nikoho nezabije.

Trocha večerní romantiky nikoho nezabije.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Vamizi, Mosambik

Prvním evropským mořeplavcem, který spatřil Vamizi, byl pravděpodobně sám Vasco de Gama, někdy v prosinci nebo lednu 1498. Jeho lodě se proplétaly sítí malých ostrůvků a námořníci se nemohli vynadívat na tu nádheru.

Tenhle ostrovní ráj je k dispozici pro pouhých 26 klientů.
 

Tenhle ostrovní ráj je k dispozici pro pouhých 26 klientů.

FOTO: Vamizi Island

Nádheru, která měla ale jednu velkou vadu na kráse. Nebyla tu pitná voda a útesy v lagunách nedovolily velkým lodím připlout blízko k pobřeží. Nakonec tu Portugalci nezakotvili, jen pojmenovali souostroví jménem svatého Lazara. Později bylo souostroví přejmenováno na Quirimbas.

Jak se na Vamizi dostat?

Doporučuji zařadit před pobytem na ostrově Vamizi alespoň krátké safari. Protože se na ostrov můžete dostat z Dar es Salaamu v Tanzanii nebo z mozambické Pemby, můžete si „naordinovat“ safari v Keni, Tanzanii nebo v Jihoafrické republice.

V Dar es Salaamu a Pembě si vás už převezmou lidé z Vamizi. Soukromé letadlo vás přenese do vašeho ráje. Sám let je zážitkem. Malé letadlo letí nízko nad ostrovy a vy si můžete vychutnávat pohled na odstíny modré barvy lagun a sytou zeleň lesů na ostrůvcích.


 Vamizi je dokonalou ukázkou stylu -Luxus naboso-.

Vamizi je dokonalou ukázkou stylu „luxus naboso”.

FOTO: Vamizi Island

Mořský život jako kdysi

Pro přírodu na Vamizi a pro podmořský život v jeho okolí je velkým štěstím, že se turistika dostala do Mosambiku až v posledních letech. Svět turistiky je dnes mnohem ohleduplnější, než býval, a zvlášť svět luxusní turistiky v Africe. Tomu se musel přizpůsobit i projekt na ostrově Vamizi. Vše, co se provozu resortu týká, je promyšleno s velikým respektem a úctou k přírodě.

Vždycky budete mít pocit, že jste si měli zajistit pobyt na Vamizi delší, než jste udělali.

Vždycky budete mít pocit, že jste si měli na Vamizi zajistit delší pobyt.

FOTO: Vamizi Island

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Domorodci musí na ostrov lodí, vás dopraví soukromé letadlo.

FOTO: Vamizi Island


Více informací zde


VAMIZI ISLAND LODGE

Představte si ostrov v tropickém ráji ve stylu Robinsona Crusoe. Tak to je Vamizi. Najdete jej na severu Mosambiku, je součástí Quirimbas Archipelago, kterému se někdy také říká "Nové Maledivy". Pokud si chcete vyzkoušet luxus naboso, jste na správném místě.
Dopraví vás sem z pevniny malé soukromé letadlo a již samotný nízký let nad ostrovy a korálovými útesy je jedinečným zážitkem.

 

 
 

Pláž na ostrově Mnemba

FOTO: andBeyond

 Více informací o hotelu

 

MNEMBA ISLAND LODGE

Přijměte pozvání na ostrov Mnemba, kde můžete zažít pocit soužití s panenskou přírodou.

 
 

Benguerra Lodge

FOTO: Benguera Lodge, archiv CK Marco Polo

Více informací zde

 

 BENGUERRA LODGE, BAZARUTO

Nádherná lokalita s nekonečnou písčitou pláží. Hotel si je vědom, že nejenom povalováním živ je člověk, a nabízí hodně aktivit – jízdu na koni, rybolov, plachtění, kánoe, šnorchlování a potápění.

 

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.
  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.