Dědictví ománských tesařů

Dovolím si tvrdit, že první loď typu dhow postavili na Zanzibaru Ománci. Vedou se o tom sice spory odnepaměti a povedou se určitě ještě hodně dlouho. Jemenci tvrdí, že to byli oni, Indové z oblasti Goa tvrdí, že jsou autory, a stejně tak to o sobě tvrdí Ománci. Já fandím Ománcům.

Výroba lodí, Zanzibar.

Výroba lodí, Zanzibar.

FOTO: Petr Nevečeřal

Byli to totiž právě oni, kdo byl nejaktivnější ve zkoumání nekonečných mořských dálav dotýkajících se jejich pobřeží. Od 6. do 8. století postupně pronikali směrem k Indii i směrem k Africe a budovali obchodní síť, která začala konkurovat klasické Hedvábné stezce a která zásobovala především Egypt. Odtud se pak zboží dostávalo do Evropy. Ománci rozšiřovali oblast svých zájmů po moři a na lodích typu dhow. Dá se tedy uvěřit představě, že právě jejich lodě ovlivnily jak Jemen, tak Indii.

Pro stabilnější plavbu v pobřežních vodách Zanzibaru používají rybáři postranní plováky.

Pro stabilnější plavbu v pobřežních vodách Zanzibaru používají rybáři postranní plováky.

FOTO: CK Marco Polo International


Nečekaně bohatý rajský ostrov – Zandž Barr

V 8. století dopluli Ománci poprvé i k Zanzibaru. V té době žili na ostrově pouze bantuské černošské kmeny (Zanzibar = Zandž Barr = ostrov černých lidí). Ománci byli překvapeni, jak vyspělé zemědělství na ostrově objevili a jak skvělé podmínky tu byly pro pěstování tolik žádaného koření. Především hřebíčku, muškátového oříšku a později i vanilky. Navíc na ostrově rostly stromy týku a palisandru, jejichž dřevo se skvěle hodilo na opravy ománských lodí. Netrvalo dlouho a ze Zanzibaru se stala nejen zásobárna koření, ale i logistické centrum pro plavby Ománců k pobřeží východní Afriky. Pravidelná produkce dhow na Zanzibaru začala.


Výroba lodí, Zanzibar.

FOTO: Petr Nevečeřal

 

Na Zanzibaru se v poslední době objevuje výrazná aktivita Čechů. Přečtěte si článek o projektu hotelu Tulia, za kterým stojí čeští investoři.
Tulia Zanzibar, Unique Beach Resort

Tulia Zanzibar, Unique Beach Resort

FOTO: Petr Nevečeřal

 

Univerzální loď

Při pohledu na běžnou rybářskou dhow si jen těžko dokážeme představit, jak univerzální tento typ lodí je. Ve své největší podobě byla loď schopná pojmout posádku až třiceti námořníků, měla až tři trojúhelníkové plachty a velmi dobré manévrovací schopnosti. Tyto velké verze sloužily především obchodníkům. Malé verze dhow používají především rybáři a nevyměnili by je za žádnou moderní loď.

Rybáři na pláži Nungwe se chystají na noční rybolov. Až se setmí bude ze břehu vidět jen rozsvícená petrolejka na přídi nebo na stěžni.

Rybáři na pláži Nungwe se chystají na noční rybolov. Až se setmí, bude ze břehu vidět jen rozsvícená petrolejka na přídi nebo stěžni.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé články o ostrově Zanzibar

Originál je bez jediného hřebíku

Stavitelé dhow byli (a dodnes jsou) velmi hrdí na to, že jejich lodě nejsou nějakou krabicí stlučenou pomocí hřebíků. Lodě se dodnes stavějí ručně, stejnou technologií jako před staletími. Dřevo se spojuje pomocí vrbových kolíčků nebo šlach zvířat. Takový způsob výroby popsali už portugalští mořeplavci v 15. století. Ti dali dhow přezdívku „šité lodě“. I cestovatel Marco Polo, který se v Orientu setkal se stavbou dhow, byl velmi překvapený stabilitou a pevností těchto lodí. Někteří historici dokonce tvrdí, že portugalští stavitelé lodí využívali při stavbě svých lodí některé prvky, se kterými se při plavbách kolem pobřeží Afriky a Arábie setkali.

Výroba lodí, Zanzibar.

Výroba lodí, Zanzibar.

FOTO: Petr Nevečeřal

Tradiční větší dhow využívaná pro turisty v Doha, Quatar.

Tradiční větší dhow využívaná pro turisty v Dauhá, Katar.

FOTO: archiv autora

Stavba lodí funguje na Zanzibaru i dnes

Je nesmírně zajímavé pozorovat tesaře, který staví loď. Na první pohled se to zdá velmi jednoduché. Vždyť o co jde? Pár prken se přitluče ke konstrukci (žebrům) lodi, připevní se stožár, napne plachta, a hurá na moře. Postavit malou rybářskou loď trvá zkušenému tesaři přibližně 4 týdny. Malá loděnice v městečku Mtoni i dnes přijímá objednávky z celého světa na stavbu tradiční dhow. Ten, kdo by se zajímal o stavbu do větší hloubky a podrobností, si může zajet na pláž Nungwi, kde je přímo na pláži manufaktura. Můžete si dokonce zaplatit dvouhodinovou výuku (test) stavby. Je to zajímavá zkušenost.

Výroba lodí, Zanzibar.

Výroba lodí, Zanzibar.

FOTO: Petr Nevečeřal

Přečtěte si zajímavé články o Tanzanii

 Řemeslo má na Zanzibaru stále ještě zlaté dno

Práce se dřevem je na Zanzibaru natolik zakořeněná, že se řemeslo drží stále při životě, i když jsou mnohem jednodušší způsoby obživy ve službách turistům. Ale v hloubi duše je každý muž na Zanzibaru rybářem a tesařem. Vzít do ruky tesařskou sekyru nebo vyrazit před rozbřeskem na moře patří k životu a ten, kdo nezvládá alespoň jedno, nemůže očekávat respekt od lokální komunity.

Zanzibaské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

Zanzibarské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

FOTO: CK Marco Polo International

.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec listopadu  2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 Kč za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Pomníky minulých časů. Namibie

FOTO: archiv autora

Termín: 27. 10.

Cena: 39 990 Kč za 11 nocí

(v ceně není letenka do Namibie)

Více informací o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Expedice v náklaďáku

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte to „nej“ ze střední i severní části země a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.