Splněný sen Riccarda Orizia a jeho přátel

V roce 2003 vymyslela projekt Saruni skupinka přátel – spisovatel a novinář Riccardo Orizio, obchodníci Paolo a David Barneris Cononico a lékař Pia-Sophie Wool. Milovali Afriku, pravidelně ji navštěvovali a snili o tom, že si někde ve východní Africe splní svůj vlastní africký sen. Spisovatel Riccardo Orizio se stal duší tohoto projektu a byl to právě on, kdo objevil Samburu a klan Kalama. Mezi zakladateli Saruni a místní komunitou byla nastavena jednoduchá, ale naprosto zásadní pravidla vycházející ze základního předpokladu: Afrika nepotřebuje jen charitu, ale laskavou, transparentní spolupráci, která bude respektovat pradávná pravidla lokálních komunit, a veškerá aktivita na území komunit směřuje nejen k tvorbě profitu, ale i k vytváření pracovních příležitostí, k profesionálnímu růstu a uplatnění členů místní komunity a ochraně a zachování lokality v co nejautentičtější podobě. Pro Riccarda a jeho přátele to nejsou žádné fráze, ale pravidla, která jsou základem pro každodenní aktivitu.

Obývací pokoje rodinných vil poskytují skvělé zázemí pro odpočinek.

Obývací pokoje rodinných vil poskytují skvělé zázemí pro odpočinek.

FOTO: archiv autora


Totální architektura

Saruni Samburu jedinečným způsobem využívá právě polohu lokality a přichází s originálním konceptem otevřených vil. Pouhých šest vil tvoří celé Saruni – z toho čtyři vily jsou určené pro rodinnou dovolenou, mají dvě oddělené ložnice a společný obývák. Design jednotlivých vil respektuje dokonale okolní krajinu a zároveň zajišťuje naprosto dokonalý komfort a bezpečné zázemí. Terasy jednotlivých vil jsou otevřené do krajiny a můžete z nich často pozorovat slony, žirafy, zebry a oryxe. Málokde máte takový pocit sounáležitosti s okolní krajinou.

Koncept otevřeného prostoru do krajiny je pro vily v Saruni charakteristický.

Koncept otevřeného prostoru s výhledem do krajiny je pro vily v Saruni charakteristický.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Samburové jsou pastevci a bojovníci

Ochrana stád před predátory a zloději dobytka je pro muže Samburu stále ještě hlavním, posvátným posláním. Kočovný způsob života spojený s pohybem stád za potravou neumožňuje výstavbu stálých vesnic s domy na pevných základech a z pevných stavebních materiálů. Mobilita, pohyb po magickém kruhu, souznění s okolní přírodou a s pradávnými pravidly, přenášenými z generace na generaci v ústním podání, to je ještě stále autentický způsob života Samburů. Vnější vliv sice mění drobnosti v jejich životním stylu, ale díky tomu, že jejich oblast byla dlouhá léta tabu pro všechny návštěvníky, a díky tomu, že současné turistické aktivity na jejich území jsou organizovány velmi obezřetně a ve velmi otevřeném dialogu se samotnými Sambury, nedochází k devastaci tradic, tak jako tomu bylo v minulosti v oblastech obývaných Masaji.

Ženy Samburů zdobí své krky mnohem pestřeji, než ženy Masajů.

Ženy Samburů zdobí své krky mnohem pestřeji než ženy Masajů.

FOTO: archiv autora

Klan Kalama

Jsou komunity Samburů, které odmítají otevřít své území turistice, a jsou komunity, které našly způsob, jak zachovat veškerá svá pravidla daná pradávnými předky a zároveň využít turistiku ve svůj prospěch a pro ochranu svého území. Jednou takovou komunitou je klan Kalama, který povolil výstavbu lodge Saruni na svém území, aktivně se podílí na jejím provozu a využívá výhod z její existence.

Hrdí bojovníci Samburu jsou stále ještě pány na svém území.

Hrdí bojovníci Samburu jsou stále ještě pány na svém území.

FOTO: archiv autora

Posvátná hora je středem světa

Samburové z klanu Kalama se pohybují se svými stády v oblasti v okolí hory Kalama (1896 m  n. m.) a horský ráz krajiny umocňuje dojem, který návštěvník tohoto území má. Celé území leží těsně za hranicí národního parku Samburu a není od parku odděleno žádným oplocením nebo jinou překážkou. Díky tomu je celé území v podstatě nedělitelnou součástí divoké přírody národního parku, ale nemá tak přísná pravidla k pohybu jako národní park. To zaručuje jedinečné safari a další aktivity.

Přečtěte si zajímavé články o ubytování v Africe.
I pro děti je návštěva Saruni neopakovatelným zážikem.

I pro děti je návštěva Saruni neopakovatelným zážitkem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Zaměstnat kočovníky je řehole

Samburové jsou spolumajitelé Saruni a podílejí se na jeho provozu. Přednost ovšem mají jejich vlastní povinnosti v rámci kmene a nic nesmí omezovat jejich kočovný způsob života. Přesto je zachován dokonalý a nenarušený servis, který Saruni svým návštěvníkům poskytuje. I to je kouzlo osobnosti spisovatele Riccarda Orizia, který dokáže skloubit zdánlivě nepropojitelné. „Je to řehole zaměstnat kočovníky. Ale když myslíš víc na ně než na sebe, najdeš pohodlný a funkční model. Jen nesmíš myslet jako Evropan, ale jako Samburu,“ vysvětlil mi Riccardo. Dokonalý komfort, exkluzivita a přitom naprosto neokázalá a nefalšovaná autenticita, vzájemný respekt místní komunity a ostatních zaměstnanců Saruni vede i k vzájemnému respektu návštěvníků a místní komunity. Tady si přirozeně uvědomujete, že jste tu na návštěvě, a díky tomu můžete zažít safari v jiné podobě.

V národním parku Samburu není tolik návštěvníků jako v Masai Mara. Safari je tu pohodovější a klidnější.

V národním parku Samburu není tolik návštěvníků jako v Masai Mara. Safari je tu pohodovější a klidnější.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 18. 10. a pak každý týden

Více informací o zájezdu zde 

UNIKÁTNÍ SVĚT PROJEKTU SARUNI

Samburu a Masai Mara: stylově a autenticky

Lodge Saruni jsou jedinečné v mnoha ohledech: leží na území soukromých rezervací, takže je zde možné provozovat aktivity, které nemůžete dělat v národních parcích, jako třeba pěší nebo noční safari. Jedná se o malé exkluzivní lodge, kde je kladen důraz na osobní přístup ke klientům. Kdy vyrazíte na safari, jak dlouho se zdržíte, zda budete obědvat v lodži nebo si uděláte piknik … to vše s vámi personál Saruni konzultuje a snaží se maximálně přizpůsobit program vašemu přání. Pokud jste měli Keňu spojenou s masovou turistikou, tady na to okamžitě zapomenete.
  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Peru

FOTO: archiv autora

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 21. 2. 2016

Cena: 70 990 za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Pomníky minulých časů. Namibie

FOTO: archiv autora

Termín: 27. 10.

Cena: 39 990 Kč za 11 nocí

(v ceně není letenka do Namibie)

Více informací o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Expedice v náklaďáku

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte to „nej“ ze střední i severní části země a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 22. 11. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.