Ztichlý Luxor, Théby, Karnak

Když někam jezdíte pravidelně víc než 20 let, vycítíte i drobné změny. Tahle změna je ale tak radikální, že by musela probrat z letargie i naprostého ignoranta. Když se teď postavíte ráno na břeh Nilu a zavřete oči, uslyšíte úplně jiný zvuk než za dob největší slávy. V Luxoru je za rozbřesku ticho. Ne totální jako v katastrofickém filmu, ale v porovnání s běžným Luxorem je to rozdíl jako třída plná žáků o velké přestávce, kam krátce po zvonění vstoupil ředitel. Tak to je Egypt úplně v háji, napadne vás v tu chvíli a sevře vás smutek a nostalgie. Přístavy ucpané parníky, které se zlehka pohupují na vlnách.  Na horních palubách židle poskládané do komínů, stoly otočené nohami vzhůru a slunečníky stažené. Hospoda po zavíračce. Tradiční kočáry postávají na břehu bez oslíků. Asi skončili v hrncích svých hladových majitelů, protože pro ně už několik let nebyla pořádná práce.

Luxor je největším muzeem pod otevřeným nebem na světě.

Luxor je největším muzeem pod otevřeným nebem na světě.

FOTO: autor

Stará píseň zazní už jen občas

Starou píseň luxorského nábřeží uslyšíte jen zřídka, a to ještě úplně neladí, někteří  hudebníci pokašlávají a nestačí s dechem. To když cestovní kanceláře z celého světa poskládají alespoň tolik turistů, aby některý z parníků mohl vyplout. Otevřená restaurace na zádi ožije ranním cinkáním příborů a kuřáci začnou tvořit hloučky na horní palubě. Kdo ví, kdy vypluje další parník. Za týden, za dva, za tři roky? Co jsou tři roky ve srovnání s tisíciletími, o kterých je v Horním Egyptě řeč. Egypt je pokládán za třetí největší památkovou zónu na světě, přičemž Luxor je vůbec největší muzeum pod otevřeným nebem. V Egyptě máte možnost setkat se s pozůstatky kultur starých více než 5000 let.

Loď Sanctuary Zein Nile Chateau patří mezi pět nejlepších lodí na Horním Nilu.

FOTO: Sancturary Retreats

Vydat se na plavbu na Nilu, nebo ne?

Kdo touží uvidět slavné památky Horního Egypta na vlastní oči, má možná jednu z posledních příležitostí. V tuto chvíli drží moc v Egyptě armáda. Má podporu většiny obyvatel. Jak dlouho ale bude odolávat otevřenému i skrytému tlaku islamistů, se nedá snadno odhadnout. Vše záleží i na pomoci západních velmocí a mocných států z Perského zálivu. A na tom, zda turisté budou dál Egypt navštěvovat a udržovat tak zaměstnanost.

Když už byste se na plavbu po Nilu rozhodli vydat, raději volte vyšší kvalitu lodi, protože budete mít mnohem větší jistotu, že opravdu odplujete a služby budou takové, jaké si zaplatíte.

V dacii, nebo v bentley

Jedna z mála lodí, které vyplouvají pravidelně, je nádherná Sanctuary Zein Nile Chateau. Dokonalá replika staré tradiční plachetnice slouží maximálně 12 klientům v šesti luxusních kabinách, nabízí i v téhle dramatické době jedinečný způsob poznávání Egypta.

Zázemí na lodích té nejvyšší kategorie otevírá úplně nové dimenze poznávací turistiky. V této kategorii služeb se projeví naplno legendární pohostinnost a servis Egypťanů, především egyptské křesťanské populace. Nikdo nedokáže předjímat, jak dlouho ještě budou všechny egyptské památky pro turisty otevřené, hrozí, že mohou být v budoucnosti uzavřeny.

Po Nilu mezi Asuánem a Luxorem pluly desítky lodí s turisty. Zastavovaly na stejných místech, u stejných památek, pluly téměř stejnou dobu a na první pohled by se zdálo, že jsou si všechny tak trochu podobné. Ale zdání klame a v tomto případě klame hodně.

Kajuta lodi Sanctuary Zein Nile Chateau je nejen velmi prostorná, ale i stylová a nadchne každého milovníka designu.

Kajuta lodi Sanctuary Zein Nile Chateau je nejen velmi prostorná, ale i stylová a nadchne každého milovníka designu.

FOTO: Sancturary Retreats

Ty nejlepší lodě se od těch běžných, používaných masovou turistikou, liší asi tak jako dacia od bentley. Pokud chcete zažít opravdu romantickou a nezapomenutelnou plavbu po Nilu, musíte na některou z nejlepších lodí. Nejde jen o luxus, ale i celkovou atmosféru a kvalitu služeb.

Sun Boat IV. má na horní palubě bazén, který zpříjemní plavbu.

Sun Boat IV. má na horní palubě bazén, který zpříjemní plavbu.

FOTO: Sancturary Retreats

Mezi Luxorem a Asuánem

Po proudu nebo proti proudu. Z Luxoru do Asuánu pět dnů a čtyři noci, z Asuánu do Luxoru čtyři dny a tři noci. Trasa proti proudu je klidnější a máte mnohem víc času na některé památky. Luxor a Karnak na pravém břehu Nilu a pověstné Údolí králů na levém břehu řeky jsou úchvatnými místy, kudy kráčela historie starého Egypta. Je štěstí, že se tyto památky dochovaly až do dnešní doby a můžeme tak obdivovat neuvěřitelnou řemeslnou zručnost dávných Egypťanů. Luxor je bezesporu nejlepším místem pro vstup do oblasti Horního Nilu a všechna ostatní místa navštívená během plavby budete vnímat mnohem lépe a do větší hloubky, když si „odbudete“ úvod do historie právě v Luxoru.

Edfu

Edfu

FOTO: archiv CK Marco Polo

Edfu (původní název Behdet) bylo kdysi hlavním městem tzv. „Kraje Horova trůnu“. Chrám je tedy prakticky zasvěcen Slunci a slunce si při návštěvě chrámu opravdu užijete. Dodržovat pitný režim je v tomto místě naprosto nezbytná věc, a kdo tuto radu podcení, může mít následně velké problémy. Bůh Hor je představován jako obrovský pták, který svými křídly vytváří nebe. Nebem chrání zemi před příchodem chaosu. Slunce a Měsíc jsou považovány za jeho oči. Chrám v Edfu patří k nejmladším chrámům, a proto je velmi zachovalý. Pokud jej navštívíte s dobrým průvodcem, můžete se tu setkat s odkazy na mnoho starých egyptských legend a mýtů.

Chrám v Kóm Ombo byl zasvěcený pánu Nilu bohu s krokodýlí hlavou Sobkovi.

Chrám v Kóm Ombo byl zasvěcený pánu Nilu, bohu s krokodýlí hlavou Sobkovi.

FOTO: Jan Papež

Kóm Ombo navštivte raději v pozdním odpoledni, nebo dokonce ve večerních hodinách za umělého osvětlení. V chrámu v té době už nepanuje takové horko a reliéfy na sloupech a stěnách jsou nízkým světlem krásně zvýrazněny. Chrám je zasvěcen krokodýlímu bohu. Bůh Sobek s lidským tělem a krokodýlí hlavou byl pánem Nilu v oblasti Horního Egypta, i když patří k mladším bohům uznávaným dokonce až po nástupu křesťanství.

Asuán, kde končí plavba proti proudu Nilu, není sám příliš bohatý na památky, i když jsou tu vykopávky města Abú na ostrově Elefantina a chrám bohyně Eset na ostrově Philae. Asuán je spíše pokládán za výchozí bod k výletu k Abú Simbelu a pro návrat do Káhiry.

Kajuta Sanctuary Sun Boat IV. potěší hlavně náročného konzervativního klienta, který požaduje dokonalé zázemí.

Kajuta Sanctuary Sun Boat IV. potěší hlavně náročného konzervativního klienta, který požaduje dokonalé zázemí.

FOTO: Sancturary Retreats

Tak jako za starých dobrých časů

Zázemí kvalitní lodi oceníte především v době plavby. Prostorné kajuty mají prosklené stěny a balkóny a pohled na ubíhající břeh Nilu přímo z pohodlného křesla nebo z postele je velmi příjemná věc. Na horní palubě najdete bazén a zastínění s možností odpočinku. K dispozici jsou kavárny a restaurace. Kvalitní jídlo a velmi široký výběr nápojů jsou samozřejmostí.

Plavba po Nilu na kvalitní luxusní lodi je opravdu veliký zážitek a mělo by být ambicí každého moderního člověka se alespoň jednou za život do Egypta vydat a dotknout se tak vzdálené historie a pokusit se něco si z tohoto setkání odnést do svého vlastního každodenního života. Dokud to jde.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Peru

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 13. 11. 2015

Cena: 61 990 za 9 nocí

Více informací o Saruni

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Pomníky minulých časů. Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 29. 9., 27. 10.

Cena: 39 990 Kč za 11 nocí

(v ceně není letenka do Namibie)

Více informací o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Expedice v náklaďáku

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte to „nej“ ze střední i severní části země a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.