Člověk – největší ochránce i největší nepřítel

Dospělý slon nemá v přírodě příliš mnoho nepřátel. Největším nepřítelem slona je člověk. Jsou místa, kde slonů ubývá takovým tempem, že hrozí nebezpečí, že jejich počet klesne až na kritickou hladinu. I přes velmi tvrdé tresty se stále nepodařilo vypořádat se s pytláctvím a stále častěji vznikají konflikty mezi slony a místními obyvateli. Zejména v obdobích sucha, kdy sloni vyhledávají pole zemědělců a devastují úrodu.

Slonů je méně, než se na první pohled může zdát

I v nejchudších částech Afriky stoupá tlak na životní úroveň. V mnoha lokalitách se mění způsob života. Místní komunity opouštějí tradiční uspořádání. Komunity, které ještě donedávna pouze pásly svá stáda, začínají obdělávat půdu. V tradičních zemědělských krajích se začínají objevovat továrny. Přibývají silnice, železnice, ploty. Prostor pro divokou zvěř se stále více zmenšuje. Ubývá i tradičních migračních tras. Slon, který prakticky neustále putuje za potravou, se stále častěji dostává do střetu se zájmy místních komunit.  Někdy jen prostě uhne jinam, ale velmi často takový střet končí pro slony tragicky. V okolí obydlených míst přibývá mrtvých slonů a přibývá míst, která jsou uzavřena, a slonům začíná chybět potrava a voda. V některých lokalitách dochází k samovolným potratům a mláďat se rodí stále méně.

Celá stáda slonů neustále putuje za vodou a potravou, denně urazí až 35 km.

Celá stáda slonů neustále putují za vodou a potravou, denně urazí až 35 km.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Safari bez slonů? To by nebylo ono

Slon ujde víc než 30 km denně a potřebuje více než 250 kg potravy a více než 200 litrů vody. Za běžných podmínek putuje sloní stádo přírodou tak, aby se na stejné místo vrátilo v době, kdy se příroda už stačila vzpamatovat z jejich poslední návštěvy. Potřebuje tedy velký prostor. Mnoho soukromých rezervací není dostatečně velkých a mají problém umístit na svém území stádo slonů nebo nechat slony volně migrovat. Jenže safari bez slonů, to není prostě ono. Pokud tedy chcete vidět slony v jejich přirozeném prostředí, určitě se zajímejte o to, zda rezervace, kam se chystáte, slony na svém území má, kolik jich má a zda mohou volně migrovat.

Opravdovými vládci Krugerova národního parku jsou sloni. Je jich v parku víc než 13 000 kusů.

Opravdovými vládci Krugerova národního parku jsou sloni. Je jich v parku víc než 13 tisíc.

FOTO: archiv autora

Krugerův národní park v Jihoafrické republice

Přesně spočítat sloní populaci ve velkých parcích není jednoduchá věc. Berme tedy uváděná čísla s určitou rezervou. Největší park na jihu Afriky, Krugerův národní park, má více než 19 000 km2, což je zhruba jako Středočeský a Plzeňský kraj dohromady. Vypusťte na takové území 13 000 slonů a pak je zkuste spočítat. Právě Krugerův národní park je pokládán za území s největším výskytem slonů. Zvláště jeho severní část. Území parku se úspěšně zvětšuje díky spolupráci Jihoafrické republiky a Mosambiku a zdá se, že právě tady by se slonům mohlo v budoucnu dařit moc dobře. Pokud se ale podaří vyřešit stále se opakující problém s pytláky a ilegálními lovci. Bohatí Rusové, Arabové a Američané si rádi ilegálně zaloví, a jak v Jihoafrické republice, tak především v Mosambiku najdou dost snadno někoho, kdo jim v tom za peníze pomůže. Pokud chcete mít jistotu, že při svém safari slony uvidíte, je Krugerův národní park tutovkou.

Přečtěte si více o Krugerově národním parku.
Národní park Tsavo East je nazýván Parkem červených slonů. Sloni milují bahenní lázeň a červeným blátem si pokrývají celé tělo.

Národní park Tsavo East je nazýván parkem červených slonů. Sloni milují bahenní lázeň a červeným blátem si pokrývají celé tělo.

FOTO: archiv autora

Tsavo v Keni

Někdy se Tsavo pokládá za jedničku. Rozlohou je Tsavo téměř stejně velké jako Krugerův národní park a některé zdroje uvádějí, že je v něm až 20 tisíc slonů. Jiné zdroje jsou mnohem realističtější a přiznávají, že v uváděném čísle jsou zahrnuti i sloni z Amboseli, kteří v době sucha dříve do Tsavo migrovali. Jenže v posledních letech migraci brání komunity Masajů a sloni z Amboseli začínají být závislí jen na malé rozloze svého parku a v období sucha hrozí ekologická katastrofa. Navíc Tsavo jsou prakticky dva parky – Tsavo West a Tsavo East. Je tedy poctivější uvádět Tsavo jako dvojku v pomyslném žebříčku počtu slonů.  Pokud se vydáte na dovolenou na keňské pobřeží a budete chtít potkat slony, určitě se vydejte do Tsavo East. Jen si dejte velký pozor při výběru svého výletu.

Přečtěte si více o národním parku Tsavo
Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

Sloni milují mokřady. Vracejí se do nich pravidelně i z velké dálky.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Tarangire v Tanzanii

Tarangire je zvláštní park. Na někoho může působit trochu rozpačitě. Má složitou pozici. Většina cestovních kanceláří se k Tarangire chová jako k dodatku, který přilepují klientům, kteří navštívili Ngorongoro a Serengeti. Často dokonce posílají klienty do Tarangire až na konci cesty a to je opravdu chyba. Je to stejné, jako by vám dal někdo předkrm po hlavním jídle a dezertu. To, co by vám na začátku večeře chutnalo, vám na konci už moc nejede. Vaše chuťové buňky jsou unavené a žaludek plný, nechápete, proč do vás chce někdo ještě něco nacpat. Když si ale dáte Tarangire na začátek cesty a víte, proč do něj chcete jet a do které jeho části chcete jet, zachutná vám. Naladí vaše chuťové buňky a připraví vás dokonale na další chody. A sloni jsou tím hlavním důvodem, proč se do Tarangire vydat.

Přečtěte si více o národním parku Tarangire.
Oliver´s camp. Pěší safari.

Oliver´s camp. Pěší safari.

FOTO: Oliver´s camp

Když se budete chystat na safari, určitě si v klidu rozmyslete, co vlastně chcete vidět, jaké safari chcete zažít, a podle toho si zvolte místa, kam se na safari vydáte.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Peru

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 13. 11. 2015

Cena: 61 990 za 9 nocí

Více informací o Saruni

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Pomníky minulých časů. Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 29. 9., 27. 10.

Cena: 39 990 Kč za 11 nocí

(v ceně není letenka do Namibie)

Více informací o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Expedice v náklaďáku

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte to „nej“ ze střední i severní části země a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.