Životadárná prohlubeň

V afrikánštině znamená „vlei“ něco jako mokřina nebo prohlubeň naplněná vodou. V souvislosti s vyprahlou pouští zní tedy slovo „vlei“ tak trochu jako výsměch. Jenže v období krátkých vydatných dešťů se prohlubně „vlei“ velmi rychle naplní a po nějaký čas se stávají zásobárnou vody pro vše živé ze širokého okolí. „Vlei“ rozeznáte od okolní pouště velice snadno. Dno prohlubně (pánve) tvoří velice pevná krusta, která je větrem vyhlazená a je mnohem světlejší barvy než okolní písek. Některé pánve dokážou zadržet vodu i na několik týdnů.

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora

 Srdce pouště

Sossusvlei je pulzující srdce namibijské pouště (Namib-Naukluft Park o rozloze 50 tisíc km2). 300 slunečných dní v roce zaručuje téměř 100%, že budete mít při návštěvě dobré počasí. Přesto doporučuji období jara a podzimu (březen–květen a srpen–říjen), kdy noční chlad vyčistí nebe a podmínky pro fotografování jsou mnohem lepší než po zbytek roku. Pokud se rozhodnete pro konec srpna nebo září (místní jaro), některé části pouště mohou kvést nebo můžete navštívit unikátní oblast Namaqualand v nedalekém Západním Kapsku. Neopakujte chybu mnoha návštěvníků, kteří se rozhodli věnovat této oblasti jen jedno dopoledne. Všichni svého rozhodnutí litovali. Dejte Sossusvlei čas, vrátí vám ho silným zážitkem.

Některé stromy v Deadvlei mohou podle odborníků být staré až 800 let.

Některé stromy v Deadvlei mohou podle odborníků být staré až 800 let.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé články o této oblasti.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Když rozkvete polopoušť, je to zázrak

.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Spitzkoppe - tahle krása musí být boží dílo

Nejvyšší duna v Africe - Big Mama

Vrcholek vyhlášené duny Big Mama se na první pohled zdá blízko. Až se ale začnou vaše boty bořit do písku a každým dalším krokem budou těžknout nohy, už vám tak blízko připadat nebude. Vezměte si s sebou dostatek tekutin, protože stín na Big Mama rozhodně nečekejte. Výstup vás bude stát hodně potu a námahy, ale rozhodně stojí za to. Až se na vrcholu duny vydýcháte a zklidníte vaše rozechvělé ruce, uděláte určitě krásné snímky. Ať jste se na vrchol vydali brzo ráno nebo pozdě odpoledne, pohled z Big Mama je úchvatný vždy. Otevírá se vám pohled do Naravlei, kam často přichází zvěř za potravou, a horní pohled na Deadvlei, kam určitě vyrazíte fotografovat suché kmeny stromů. Právě odtud pochází hodně nádherných fotografií.

Vyšplhat se dunu Big Mama dá zabrat, ale stojí to za to. Snažte se být zde hned ráno mezi prvními.

Vyšplhat se na dunu Big Mama dá zabrat, ale stojí to za to. Snažte se být zde ráno mezi prvními.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Vyhněte se ostatním turistům

Nečekejte, že v jedné z nejkrásnějších pouštních oblastí budete sami. Navíc pořídit opravdu dobré snímky můžete ve velmi omezeném čase, brzy ráno nebo pozdě večer. Určitě si přivstaňte, ať jste u vstupní brány do oblasti při rozbřesku. Pokud jedete s průvodcem, máte ulehčenou práci s hledáním těch správným míst pro vaše nejlepší snímky. Pokud se spolehnete pouze na své vlastní orientační schopnosti, moc se nezdržujte. Vystoupat na Big Mama (někdy nazývanou také duna č. 45) chce každý z návštěvníků, a pokud nejste mezi prvními, není to ono. Raději si nechte Big Mama na později a vydejte se rovnou do Deadvlei, ať máte klid na focení suchých stromů. Každá minuta hraje roli.

Pokud se chystáte do Afriky na safari, určitě si přečtěte :

FOTO: Jan Papež

Jak se nenechat napálit při výběru safari

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pět nejčastějších triků, které používají cestovní kanceláře při prodeji poznávacích zájezdů do Afriky
V červnu a červenci můžete zažít v poušti i bouřky. Lovci blesků se mohou tetelit blahem.

V červnu a červenci můžete zažít v poušti i bouřky. Lovci blesků se mohou tetelit blahem.

FOTO: archiv autora

Poušť není bez života

Je snadné nabýt dojmu, že nic nemůže trvale přežívat v teplotách přes 40 °C během dne, které na noc padnou často až k bodu mrazu. Navíc v lokalitě, kde je voda tak vzácná. Ale život si dokáže najít způsob jak existovat i v království pouště a písku. Když budete pozorní, nebo když budete mít dobrého průvodce, narazíte na dunách velmi často na drobné stopy po pohybu skarabea, jednoho z více než 200 druhů brouků, obývajících poušť. Můžete narazit i na různé druhy plazů, kteří jsou dokonale přizpůsobeni k životu v extrémních podmínkách namibijské pouště. Pokud chcete drobné živočichy v poušti pozorovat, musíte se obrnit trpělivostí a „splynout“ s terénem. Většina z nich má neuvěřitelně vyvinutou citlivost na chvění půdy, přiblížit se k nim tedy není nic jednoduchého.

Odpolední projížďky na čtyřkolkách vás dostanou do míst, kam se podívá jen málo lidí.

Odpolední projížďky na čtyřkolkách vás dostanou do míst, kam se podívá jen málo lidí.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

 Když na to máte, můžete si dovolit víc

Peníze sice nejsou všechno, ale jsou chvíle, kdy je fajn jich mít dost. Pokud si můžete dovolit služby Sossusvlei Desert Lodge, budete mít oproti jiným návštěvníkům několik podstatných výhod. Nejde jen o skvělé a komfortní zázemí, to si mnoho cestovatelů klidně odpustí, jde o možnosti pohybu v poušti a možnost získat čas jen pro sebe i v místech, kde se obyčejně pohybuje hodně lidí. Velmi zkušení průvodci, kteří pro Sossusvlei Desert Lodge pracují, se vyznají dokonale v terénu a dovedou vás na osvědčená místa pro focení. Je to, jako by vás zkušený houbař vzal na své tajné místo, kde zaručeně rostou.

Doba mezi snídaní a obědem je časem na odpočinek a krátké procházky. Dotkněte se Namibijské pouště bosou nohou.

Doba mezi snídaní a obědem je časem na odpočinek a krátké procházky. Dotkněte se Namibijské pouště bosou nohou.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Chcete se projít pěšky? Chcete se projet na čtyřkolce? Chcete jet v terénním voze? Je jen na vás, co si vyberete. A v neposlední řadě zůstáváte mezi dunami i v době, kdy ostatní museli odjet. Večery a noci jsou jen pro vás a další hosty Sossusvlei Desert Lodge. Najednou se zastaví čas a vy máte ten totální pocit soužití s přírodou. Zázrak. A vy jste jeho součástí.

 Přečtěte si nejčtenější články z měsíce srpna 2015

FOTO: archiv autora

Jezero Malawi. Kráska, kterou Češi a Moravané zatím neobjevili

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Češi nenápadně zapouštějí kořeny na Zanzibaru

Plánujte svou návštěvu na dobu úplňku. Hluboké noční nebe bere dech.

Plánujte svou návštěvu na dobu úplňku. Hluboké noční nebe bere dech.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500  za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 13. 11. 2015

Cena: 61 990 za 9 nocí

Více informací o Saruni

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Pomníky minulých časů. Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 29.9., 27.10.

Cena : 39.990,- za 11 nocí

(v ceně není letenka do Namibie)

Více informací o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Expedice v náklaďáku

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte to „nej“ ze střední i severní části země a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů. Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte to „nej“ ze střední i severní části země a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.

 

Jan Papež, CK Marco Polo