Ve stínu dýmajícího vulkánu

Jezero Natron je na velmi odlehlém a donedávna ne příliš bezpečném místě. Vyprahlá krajina bez příliš velké šance na kultivaci, s půdou extrémně zásadité povahy se rozkládá na úpatí aktivního vulkánu Ol Doinyo, který každých dvacet až čtyřicet let vychrlí při velké explozi hromadu popílku a otřese okolní krajinou. Tady se opravdu nedá pohodlně žít. Ovšem milovníci bizarních krajin v okolí jezera propadají záchvatům radosti a euforie. Zvlášť v období sucha, kdy je jezero pokryto silnou popraskanou červenou krustou.

Alkalické jezero Natron je významně ovlivňováno nedalekou činnou sopkou Ol Doinyo Lengai.

Alkalické jezero Natron je významně ovlivňováno nedalekou činnou sopkou Ol Doinyo Lengai.

FOTO: archiv autora

Jako na jiné planetě

Pokaždé, když pozoruji plameňáky, napadá mne, že ten neuvěřitelně elegantní pták snad ani nepochází ze země. Musel se tu zastavit na své pouti vesmírem a z nějakého neznámého důvodu byl donucen tu zůstat. Jinak si totiž nejsem schopný zdůvodnit, proč ke svému životu potřebuje tak příšerné životní podmínky. Afrika je plná nádherných sladkovodních jezer, tisíců kilometrů mořského pobřeží a rozsáhlých planin plných zeleně.

Plameňák je ale nejšťastnější v horkých, agresivních vodách alkalických jezer, kam od rána do večera praží slunce, kde neroste téměř žádná vegetace a kromě několika málo druhů sinic nežije téměř nic. Říkám si pokaždé, že to není normální, a čekám, kdy se obrovská kolonie zvedne z hladiny, zakrouží nad mojí hlavou na rozloučenou a vylétne ven ke své další cestě.

Není to mimozemské stvoření?

Není to mimozemské stvoření?

FOTO: archiv autora

Východní Afrika má celou soustavu alkalických jezer

Jezero Natron má mezi alkalickými jezery východní Afriky výsadní postavení. Sem létají plameňáci hnízdit. Na plameňáky narazíte ve východní Africe na mnoha místech. Známé je jezero Nakuru v Keni nebo jezero Magadi na dně fascinujícího kráteru Ngorongoro. Na všech místech se plameňáci zdržují kvůli potravě. Ale když chtějí hnízdit, přelétají na jezero Natron.

Musí k tomu ovšem být vhodné podmínky. Jezero musí mít dostatek vody, která vytvoří ochranu před predátory a znamená i zajištění dostatečného množství potravy. Jezero nemá žádný odtok, ale ani ho nepotřebuje. Z jezera se odpaří osmkrát více vody, než do něj naprší! Pokud by do jezera neteklo několik sezónních potoků a pokud by nebylo napájeno vulkanickými prameny z nedaleké sopky, bylo by více než 1300 km2 jezera velmi rychle změněno v poušť.

Keňské jezero Magadi, pekelná pustina. Ideální místo pro plameňáky.

FOTO: archiv CK Marco Polo

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si zajímavý článek o největší migraci zvířat.

Největší migrace suchozemských zvířat na světě

Velká migrace plameňáků je závislá na deštích

Když je dostatek vody a potravy (bývá to tak jednou za tři čtyři roky) přilétají statisíce plameňáků a začnou si na vyvýšených místech v mělkém jezeře stavět hnízda. V zobácích přinášejí mazlavé alkalické bláto a trpělivě z něj stavějí kuželovité stavby, ne nepodobné nedalekému vulkánu Ol Doinyo.

Na vrchol kužele, vysokého až 40 cm a ztvrdlého v suchém a pekelně horkém vzduchu, snese samice vejce. I kdyby se hladina jezera náhle zvedla, bude vejce v bezpečí. A okolní, velmi agresivní leptavá voda odradí všechny případné predátory. Jediné nebezpečí přichází ze vzduchu, ale hustota hnízd a obrovská kolonie plameňáků jsou dostatečnou ochranou i před dravými ptáky.

Hyena je jedním z přirozených nepřátel hnízdících plameňáků, ale její snahy jsou většinou neúspěšné.

Hyena je jedním z přirozených nepřátel hnízdících plameňáků, ale její snahy jsou většinou neúspěšné.

FOTO: archiv autora

Najděte si čas na jezero Natron

Většina návštěvníků východní Afriky přilétá buď za odpočinkem u moře, nebo na safari. Safari pro většinu představují především velká africká zvířata – sloni, lvi, hroši, nosorožci, žirafy a stáda zeber a pakoňů. Ale přibývá i návštěvníků, kteří si dovolí ten luxus pozorovat ptáky a drobná zvířata. Vydat se za plameňáky není jednoduché, ale určitě to stojí za to.


 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín: 4. 10. 2015

Více o zájezdu

SEVERNÍ OKRUH TANZÁNIÍ

V LUXUSNÍM STYLU

Navštivte to najzajímavější ze severní Tanzanie a nechte se při tom rozmazlovat jedinečným servisem a vybranými pokrmy v luxusních kempech. Vaše první zastávka bude v národním parku Tarangire, odsud budete pokračovat ke kráteru Ngorongoro a okruh zakončíte na nekonečných pláních Serengeti.

Program je možné zkombinovat s pobytem na ostrově Zanzibar. Pokud budete mít zájem o tuto variantu, rádi vám připravíme nabídku na míru.

 

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 14. 2. 2016

Cena: 70 990 za 9 nocí

Více informací o zájezdu

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Malawi je země usměvavých lidí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Poptávkový formulář najdete zde


CHTĚLI BYSTE PŘIPRAVIT CESTU DO MALAWI  „NA KLÍČ”?

Není nic jednoduššího. Požádejte nás prostřednictvím webového formuláře o nabídku a mi vám připravíme itinerář podle vašich potřeb.

Na jihu Afriky působíme od roku 1994, tedy více než 20 let. Víme, jak na to.

  
 

Úžice, cestovatelský večer.

FOTO:pan Turoň

 Připravujeme další oblíbenou cestovatelsko-gastronomickou besedu s cestovatelem Janem Papežem.

V PÁTEK  4. 9. 2015

THAJSKO

Čeká vás bohatý program a vynikající pětichodové degustační menu připravené našimi kuchaři pod vedením šéfkuchaře Jana Folka.

Více informací o akci zde

  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.