Do Afriky v náklaďáku

Afrika je často o nepřístupných terénech. O rezervacích bez moderních asfaltových cest, které by jen poškodily přírodu. O infrastruktuře, která ještě dlouho nebude splňovat evropské parametry. Není tedy divu, že rok od roku roste zájem o cesty v terénních náklaďácích. Zní to neuvěřitelně, ale trávit svou dovolenou v náklaďáku touží stále víc lidí. Náklaďák není autobus a cesta v náklaďáku není dovolená, ale dobrodružství.

Tábořiště při cestě náklaďákem.

Tábořiště při cestě náklaďákem.

FOTO: archiv autora

Žádná nepohoda vás nepřekvapí

Jedete v náklaďáku, ale nesedíte na hromadě písku nebo trsech banánů. Není to jízda stopem s řidičem, co má za sebou už 2000 km a deset redbullů. Tyhle náklaďáky jsou „vytuněné“ pro putování opuštěnými místy a pro putování přírodou. Každý detail je promyšlený se stejnou péčí, jako jsou promyšlené jachty. Cílem je zajistit ve složitých podmínkách co největší pohodlí a bezpečí. Sedačky jako v moderních autobusech včetně bezpečnostních pásů, příjemných rozestupů mezi řadami a vysokou střechou. Malé mikrobusy ani prostornější terénní vozy vám neposkytnou takové pohodlí. O velkých autobusech nemluvě.

Dobrá parta se při expedici vytvoří téměř vždy. Společné zážitky jsou nejlepším tvůrcem party.

Dobrá parta se při expedici vytvoří téměř vždy. Společné zážitky jsou nejlepším tvůrcem party.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Pan velitel je bůh

Expedice není úplně normální zájezd. Velká část úspěchu cesty je spojená se schopnostmi průvodce, s jeho znalostmi, charizmatem a schopností moderovat skupinu a řešit případné krizové situace. Samozřejmě že je nesmírně důležité, jak je cesta připravena, jak je sestavený její itinerář, jak jsou poskládány zážitky a jak je nastavený rytmus celé cesty, ale průvodce je tím tajemným kořením, které odlišuje obyčejné jídlo od pochoutky. Tady musí platit zcela přirozeně pravidlo: Pan velitel je bůh.

Vzhůru na Lion Head. Horu nedaleko Stolové hory. Kapské město.

Vzhůru na Lion’s Head, kopec sousedící se Stolovou horou. Kapské Město

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Dobrý výhled je základem úspěchu

Cestujete proto, abyste viděli, abyste fotili a filmovali. Na to stavitelé náklaďáků mysleli hned od počátku. Dokonalý výhled je obrovskou výhodou putování v náklaďáku. Sedíte hodně vysoko nad terénem, okno je téměř od podlahy ke stropu a lze ho i jednoduše otevírat. Při safari vidíte i zvířata ve vysoké trávě, protože jste mnohem výš než ostatní turisté.

Při každém setkání s turisty z běžných okruhů vám budou vaše terénní auto závidět.

Při každém setkání s turisty z běžných okruhů vám budou vaše terénní auto závidět.

FOTO: archiv autora

Objevitel v každém z vás

Náklaďák vám umožní dostat se do míst, kde nebudou další turisté. Do míst, kde snadno získáte pocit cestovatelů ze starých dobrých časů. Pocit objevitelů, kteří se dostávají za horizont a kde bílá noha ještě nebyla. Je to iluze, samozřejmě, ale krásná iluze, která vám pohladí duši. A právě na takových místech a v takových chvílích si teprve pořádně uvědomíte, jak je důležité, že váš domov na kolech připravovali lidé, kteří mají srdce na správném místě a navíc mají obrovskou zkušenost s putováním po africké divočině. Vše má své místo. Lednice na jídlo a pití, úložné prostory pro stany a lehátka, plynová kuchyně, zdravotnické potřeby, náhradní díly pro náklaďák atd. atd. Tenhle náklaďák vám vrátí pocit objevitele.

Průvodci jsou pro úspěch expedice velmi podstatní. Jejich vzdělávání musí být velmi důkladné.

Průvodci jsou pro úspěch expedice velmi podstatní. Jejich vzdělávání musí být velmi důkladné. Zastávka v Krugerově národním parku a pěší safari.

FOTO: drifters

NÁKLAĎÁK

Pro africké expedice se používají dva typy náklaďáku. V Ugandě je to menší typ s pohonem 4x4 a kapacitou 14 osob, na ostatní okruhy pak větší náklaďák s kapacitou 18 osob.

Když jsou všechny restaurace v nedohlednu, poslouží vybavená kuchyně.

Když jsou všechny restaurace v nedohlednu, poslouží vybavená kuchyně.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pod kabinou pro cestující je složený celý váš dočasný domov: kompletní kuchyně vybavená vařičem, nádobím a příbory, škopkem na mytí nádobí, zásobou jídla, mrazákem, nádrží na vodu, stolem a židličkami a také stany, polními lůžky a polní sprchou. A ještě nesmím zapomenout na součást vybavení zvanou „douglas“. Spodní část „douglasu“ vypadá úplně stejně jako kempovací židlička a stejně se také rozkládá… Tím však podoba končí. Vršek netvoří plátno jako u židličky, ale dřevěný ovál s otvorem uprostřed. Díky „douglasu“ je zaručeno pohodlí pro osobní potřebu i uprostřed nejdivočejší africké divočiny. I ty noviny by si člověk mohl přečíst, pokud by tedy v buši našel trafiku…

Promyšlený prostor

Jednoduché banální věci mohou mít někdy velký význam. Určitě si vybavíte, jak složité je najít v autobuse místo na běžné věci, které potřebujete při poznávacím zájezdu. A jak musíte každé ráno přemýšlet, co si vlastně dát do příručního zavazadla, protože k velkým zavazadlům se během dne nemáte v podstatě šanci dostat. V dobře promyšleném náklaďáku máte k dispozici přímo na korbě svou vlastní skříňku o obsahu až 200 litrů, kam si můžete uložit své věci. Nic se nemusí povalovat na podlaze, nemusíte čekat, až se někde zastaví, abyste mohli k zavazadlům, prostě pohoda a pořádek.

Pobřeží Indického oceánu,

Pobřeží Indického oceánu

FOTO: archiv autora

Skvělé trasy

Jižní a východní Afrika nabízí mnoho tras. Záleží na tom, kolik máte času a co chcete vidět. Keňa a Tanzanie jsou hlavně o safari, Namibie a Botswana o přírodě a safari a Jihoafrická republika i o dalších aktivitách. Můžete vyrazit na pět dnů, ale i na tři týdny. Všechny trasy jsou velmi promyšleně sestavené a velmi často vedou místy, kam se ostatní turisté nedostanou. Africké dobrodružství je v náklaďáku opravdu dobrodružstvím.

V noci je mezi vámi a divokou přírodou jen tenká látka stanu.

V noci je mezi vámi a divokou přírodou jen tenká látka stanu.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Bezkonkurenční cena

Pokud porovnáte cenu za cestu v náklaďáku s nabídkami tradičních poznávacích zájezdů a zájezdů tzv. „dobrodružných“ cestovních kanceláří a velmi pozorně porovnáte trasy a obsah, dojdete jednoznačně k závěru, že cesta v náklaďáku má bezkonkurenční cenu.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500  za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 13. 11. 2015

Cena: 61 990 za 9 nocí

Více informací o Saruni

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

  
 

Úžice, cestovatelský večer.

FOTO:pan Turoň

 Připravujeme další oblíbenou cestovatelsko-gastronomickou besedu s cestovatelem Janem Papežem.

V PÁTEK  4. 9. 2015

THAJSKO

Čeká vás bohatý program a vynikající pětichodové degustační menu připravené našimi kuchaři pod vedením šéfkuchaře Jana Folka.

Více informací o akci zde

  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.