V hledáčku Lonely Planet

V roce 2014 se Malawi ocitla jako jediná africká země mezi deseti nejatraktivnějšími destinacemi podle Lonely Planet. V Africe je více destinací, které by si zasloužily proniknout na seznam, ale pro popelku z jihovýchodu Afriky je takové ohodnocení určitě spravedlivým zadostiučiněním.

Mokřady na březích řeky Shire v parku Liwonde milují nejen hroši, ale i sloni.

Do Malawi se vydává na safari stále více návštěvníků. Jen hrstka z nich je z Česka.

FOTO: archiv autora

365 x 52 – Kalendářové jezero

Pokud bychom jezero Malawi přenesli do Čech, museli bychom se vzdát více než třetiny svého území, a navíc bychom museli tvar jezera hodně upravit. Jeho plocha je téměř 30 000 km2.  Díky tomu, že je dlouhé 365 mil (570 km) a v nejširším bodě široké 52 mil (80 km), dalo by se klidně nazývat  Kalendářovým jezerem. Od místních lidí se takového názvu nikdy nedočkáte. Pro ně je to Nyasa (Ňasa), popř. Malawi. Když před 150 lety objevil jezero pro Evropany dr. David Livingstone a pídil se po názvu jezera, dostával neustále stejnou odpověď: „Nyasa, Nyasa, Nyasa“. Ve svahilštině slovo nyasa znamená jezero, a tak s největší pravděpodobností zůstalo pravé jméno jezera nesděleno. Dr. Livingstone jej nazval Ňasa, a to jezeru zůstalo téměř 100 let. Území okolo jezera pak bylo nazýváno Ňasko. Teprve se vznikem samostatného nezávislého státu v roce 1964 získalo jezero i stát název Malawi. Malawi znamená paprsek světla.

Voda v jezeře Malawi je překvapivě průzračná a šnorchlování v jezeře je zajímavou zkušeností.

Voda v jezeře Malawi je překvapivě průzračná a šnorchlování v jezeře je zajímavou zkušeností.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tlamovec z jezera Malawi. Jedna z nejoblíbenějších akvarijních rybiček v Česku.

Tlamovec z jezera Malawi. Jedna z nejoblíbenějších akvarijních rybiček v Česku.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Návštěvníci z Malawi jsou v mnoha českých akváriích

Mnohem dříve než turisté objevili jezero Malawi akvaristé. Tlamovci (cichlidy) z jezera Malawi sice nejsou tak populární jako tlamovci z jezera Tanganika, ale přesto je najdete v nabídce mnoha chovatelů. Jenže akvárium je akvárium – reálné jezero je něco úplně jiného. Stačí nasadit šnorchl a masku a můžete pozorovat stovky ryb v jejich přirozeném prostředí. Jiné druhy u písečných pláží a barevnější druhy u skalisek. Jezero Malawi je se svou hloubkou 704 metrů jedním z nejhlubších jezer na světě (4. nejhlubší!). Proto je velkým lákadlem i pro potápěče. Velmi čistá průzračná voda a dostatek slunných dnů umožňují dobré pozorování ryb i ve větších hloubkách. Malawi není moře, ale přesto má bohatý a jedinečný podvodní život.

Nejjednodušízpůsob zkoumání členitého pobřeží jezera je na kajaku nebo kánoi.

Nejjednodušší způsob zkoumání členitého pobřeží jezera je na kajaku nebo kánoi.

FOTO: Robin Pope

Nebojte se kajaku

Vsednout do kajaku a vydat se podél pobřeží. Vlastními silami se pohybovat po hladině, vnímat zvuky nerušené motorem člunů, cítit se pánem svého času.  Pokud se vydáte v kajaku na jezero v prosluněném dnu, nadchne vás průzračnost vody, členité pobřeží s nezabydlenými písečnými plážemi, horskými vrcholy lemujícími okolí jezera a pocit sounáležitosti s přírodou. Pokud si chcete užít kajak na opravdu krásném místě, vydejte se na ostrov Mumbo. V okolí panenského ostrova, který je součástí národního parku, najdete neuvěřitelně čistou a průzračnou vodu plnou ryb. Plavba kajakem v pobřežních vodách ostrova je naprostá pohoda a požitek z „konce světa“. I absolutně nezkušení vodáci si mohou dovolit vyrazit na kajaku nebo v kánoi, najít si svou plážičku nebo místo ke šnorchlování a oddat se přírodní nádheře jezera.

Písečné pláže na pobřeží jezera Malawi evokují přímořská letoviska.

Písečné pláže na pobřeží jezera Malawi evokují přímořská letoviska.

FOTO: archiv autora

Překvapivě krásné pláže

Jezero Malawi je někdy označováno jako Sladkovodní moře. Je to nejen pro jeho rozlohu (3. největší jezero v Africe po Viktoriinu jezeru a jezeru Tanganika), ale i pro krásné písčité pláže, které lemují pobřeží jezera. Navíc velmi příjemná teplota vody, která se po celý rok pohybuje mezi 25 až 28 °C, láká ke koupání a odpočinku. Pokud se ubytujete na některé z pláží na jihu, máte to velmi blízko do hor a na safari. Můžete vyrážet na treky spojené s pozorováním ptáků, můžete vyrazit na horských kolech a vydat se i na safari vyjížďky s profesionálním stopařem.

Kdo si troufne na větší sportovní aktivitu, může využít kola.

Kdo si troufne na větší sportovní aktivitu, může využít kola.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 5. 5. 2016

Cena: 86 500  za 17 nocí

Více o zájezdu

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 13. 11. 2015

Cena: 61 990 za 9 nocí

Více informací o Saruni

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Malawi je země usměvavých lidí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Poptávkový formulář najdete zde


CHTĚLI BYSTE PŘIPRAVIT CESTU DO MALAWI  „NA KLÍČ”?

Není nic jednoduššího. Požádejte nás prostřednictvím webového formuláře o nabídku a mi vám připravíme itinerář podle vašich potřeb.

Na jihu Afriky působíme od roku 1994, tedy více než 20 let. Víme, jak na to.

  
 

Úžice, cestovatelský večer.

FOTO:pan Turoň

 Připravujeme další oblíbenou cestovatelsko-gastronomickou besedu s cestovatelem Janem Papežem.

V PÁTEK  4. 9. 2015

THAJSKO

Čeká vás bohatý program a vynikající pětichodové degustační menu připravené našimi kuchaři pod vedením šéfkuchaře Jana Folka.

Více informací o akci zde

  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.