Bazaruto, Mosambik

Ještě nedávno jste o Mosambiku mohli číst i v českých médiích hodně negativní články, ale většina z nich byla jen důsledkem stereotypního uvažování některých novinářů a touhy redakcí mít výbušné titulky.

Mosambik se mění ve významnou turistickou lokalitu. Bohužel není jednoduché se do Mosambiku dostat. Přímé letecké spojení z Evropy je velmi omezené. Nakonec zjistíte, že je pro vás mnohem lepší letět přes Jihoafrickou republiku.

Především pobřeží a mnohá souostroví jsou dnes opravdovým rájem pro milovníky moře. Takovým je i souostroví Bazaruto, národní park, který pomalu otevírá svou náruč turistice. Souostroví tvoří šestice ostrovů – Benguerra, Margaruque, Santa Carolina (Paradise Island), Banque, Pansy Shell a Bazaruto.

Neobydlený malý ostrůvek Pansy Shell může být cílem vašeho výletu z obydlených ostrovů soustroví Bazaruto.

Neobydlený malý ostrůvek Pansy Shell může být cílem vašeho výletu z obydlených ostrovů souostroví Bazaruto.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kdy se na Bazaruto vydat?

Od konce listopadu do konce února je sice nejtepleji, ale zároveň jsou to nejdeštivější měsíce a riziko, že vám dovolená proprší, je opravdu příliš veliké.

Březen, duben a květen budou vyhovovat každému, kdo má rád teploty kolem 27 stupňů Celsia a nevadí mu, že semtam krátce zaprší a některý den může být pod mrakem. Kolem je ale všechno krásně zelené a plné svěžích barev.

Od června do konce září si užijete azurového nebe, průzračného moře a teploty mezi 20 až 27 stupni. Skvělý čas na šnorchlování a potápění. Říjen a listopad mohou být krásné, ale také nemusí. Je to období výborné na rybaření a odpočinek, ale může přibývat deštivých přeháněk. Teploty se začínají tlačit zpět ke 30 stupňům. Dá se tedy shrnout, že od března do konce září je nejlepší období k návštěvě.

 

Hosté hotelu Benguera Lodge se mohou toulat na dlouhé písčité pláži.

 Hosté hotelu Benguera Lodge se mohou toulat na dlouhé písčité pláži.

FOTO: Benguera Lodge, archiv CK Marco Polo

Co děti? Má smysl je vzít s sebou na Bazaruto?

Bazaruto je pro děti trochu nudné místo. Nenajdete tu žádnou speciální infrastrukturu pro dětskou dovolenou, je tu jen skvělé moře a trochu divoké přírody ve vnitrozemí. Domorodé vesničky jsou spíše zajímavé pro dospělé a fotografy. V Africe jsou určitě lepší místa pro rodinnou dovolenou u moře – Mauritius, Zanzibar, Seychely.

Všechny rezorty jsou postaveny s respektem k okolní přírodě. Platí to i o Marlin Lodge.

Všechny resorty jsou postaveny s respektem k okolní přírodě. Platí to i o Marlin Lodge.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Mnemba, Tanzanie

Na konci světa čeká ráj. Tak nějak by mohl znít slogan lákající návštěvníky na ostrůvek Mnemba. Vypadá jako vytržený z Malediv, ale na Maledivách ho nehledejte. Je mnohem blíže k africkým břehům, severně od Zanzibaru. Celá staletí jej míjeli námořníci bez povšimnutí, nikdy nebyl obydlený a má až neuvěřitelně zachovalou původní přírodu.

Bungalovy jsou postavené z přírodních materiálů s respektem k okolní přírodě.

Bungalovy jsou postavené z přírodních materiálů s respektem k okolní přírodě.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Nádherná bílá pláž lemuje lagunu s mnoha odstíny modré barvy a nad hlavou je stejně modré nebe. Brutální kýč, který nenamaloval žádný zoufalý malíř. Tady je vám běžný shon světa úplně lhostejný.

Politika, ekonomika, tahanice a rvačky, náboženské roztržky a filozofické žvanění, to všechno je tam někde za obzorem. Tady si velmi často řeknete: „Ať si všichni trhnou nohou.“

Krkolomná cesta na ostrov

Cesta do ráje bývá poseta trny, tvrdívají klasici. I do ráje na ostrově Mnemba se musíte prokousat přes pár překážek. Sám let na Zanzibar není z Evropy úplně pohodlný, vyžaduje alespoň jeden přestup (spíše dva). Nepodlehněte zdání, že charter z Prahy na Zanzibar, který v zimních měsících nabízejí některé cestovní kanceláře jako tzv. přímý let, je nějaká výhra.

Přímý let neznamená let bez mezipřistání, znamená pouze, že vystoupíte v cíli z toho samého letadla, do kterého jste nastoupili. Přímý let z Prahy má nejméně dvě mezipřistání – v Egyptě a v Keni. Určitě se poptejte po tom, kolik hodin takový let trvá.

A to není všechno. Když už přistanete na Zanzibaru, musíte se dostat do přístavu na severu ostrova. Ta cesta je hrbolatá a nepohodlná a po dlouhém letu je tak trochu trápením neviňátek. Pak ještě kousek lodí – a jste v ráji. Stojí za to ty překážky překonat.

Plavba na staré lodi je opravdu pohoda a relax.

Plavba na staré lodi je opravdu pohoda a relax.

FOTO: archiv autora

Nehrozí na takovém ostrově nuda?

Workoholici mají na ostrově první dva tři dny problém. Základní vymožeností je na ostrově Mnemba totiž právo nedělat vůbec nic! Zastavit se, vypnout a odpočívat. A to dá mnoha lidem hrozně zabrat.

Trocha večerní romantiky nikoho nezabije.

Trocha večerní romantiky nikoho nezabije.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Na Zanzibaru se v současné době objevuje silná česká stopa. Jeden projekt se dokončuje a druhý začíná. Dva české hotely na ostrově změní výrazně celou místní turistiku. Přečtěte si více: 
Češi nenápadně zapouštějí kořeny na Zanzibaru

Vamizi, Mosambik

Prvním evropským mořeplavcem, který spatřil Vamizi, byl pravděpodobně sám Vasco de Gama někdy v roce 1498. Jeho lodě se proplétaly sítí malých ostrůvků a námořníci se nemohli vynadívat na tu nádheru.

Tenhle ostrovní ráj je k dispozici pro pouhých 26 klientů.
 

Tenhle ostrovní ráj je k dispozici pro pouhých 26 klientů.

FOTO: Vamizi Island

Nádheru, která měla ale jednu velkou vadu na kráse. Nebyla tu pitná voda a útesy v lagunách nedovolily velkým lodím připlout blízko k pobřeží. Nakonec tu Portugalci nezakotvili, jen pojmenovali souostroví jménem svatého Lazara. Později bylo souostroví přejmenováno na Quirimbas.

Jak se na Vamizi dostat?

Doporučuji zařadit před pobytem na ostrově Vamizi alespoň krátké safari. Protože se na ostrov můžete dostat z Dar es Salaamu v Tanzanii nebo z mozambické Pemby, můžete si „naordinovat“ safari v Keni, Tanzanii nebo v Jihoafrické republice.

V Dar es Salaamu a Pembě si vás už převezmou lidé z Vamizi. Soukromé letadlo vás přenese do vašeho ráje. Sám let je zážitkem. Malé letadlo letí nízko nad ostrovy a vy si můžete vychutnávat pohled na odstíny modré barvy lagun a sytou zeleň lesů na ostrůvcích.


 Vamizi je dokonalou ukázkou stylu -Luxus naboso-.

Vamizi je dokonalou ukázkou stylu „Luxus naboso“.

FOTO: Vamizi Island

Mořský život jako kdysi

Pro přírodu na Vamizi a pro podmořský život v jeho okolí je velkým štěstím, že se turistika dostala do Mosambiku až v posledních letech. Svět turistiky je dnes mnohem ohleduplnější, než býval, a zvlášť svět luxusní turistiky v Africe. Tomu se musel přizpůsobit i projekt na ostrově Vamizi. Vše, co se provozu resortu týká, je promyšleno s velikým respektem a úctou k přírodě.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Ajman Kempinski

FOTO: ajman kempinski

 Termín: 28. 8. a pak denně

Cena: 21 490 za 7 nocí

Více o zájezdu

 LUXUS ZA SKVĚLOU CENU

AJMAN KEMPINSKI

Využijte výhodných cen speciální nabídky pro pobyt v hotelu Ajman Kempinski. Užijte si teplé moře, krásnou hotelovou zahradu jen pár minut od Dubaje. Všechny pokoje jsou orientované na mořskou stranu!

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 13. 11. 2015

Cena: 61 990 za 9 nocí

Více informací o Saruni

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Některé sukulenty v Namaqualandu narostou do velkých rozměrů.

FOTO: CK Marco Polo International


Termín: 20. 8., 26. 8., 4. 9.

Cena: 51 990 Kč za dospělou osobu

více informací zde

ROZKVETLÁ POUŠŤ A JARO V KAPSKÉM MĚSTĚ

Poušť plná květin či rozkvetlá vyprahlá krajina. Zní to bláznivě? Určitě dost na to, aby to mohla být pravda. Na severu atlantského pobřeží jižní Afriky takové místo existuje.

Při cestě na jih afrického kontinentu samozřejmě nemůžete vynechat ani jedno z nejkrásnějších měst na světě, Kapské Město.
Navíc můžete v této době u břehů Kapska pozorovat velryby, které sem každoročně připlouvají.

  
 

Stolová hora je symbolem Kapského Města

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Termín: 30. 8. a pak každý druhý den

Cena: 29 990 Kč za dospělou osobu

více informací zde

 JARO V KAPSKÉM MĚSTĚ

 Hledáte pohodovou dovolenou, kdy skloubíte poznávání s relaxací u výborného jídla a vína a to vše s nádechem exotiky? Vydejte se na jih afrického kontinentu, kde navštívíte jedno z nejkrásnějších měst na světě, Kapské Město.

  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.