Unikátní zážitek

Historie se ale obloukem vrací zpět a jsme svědky renesance pěšího putování divokou africkou přírodou a velkého návratu pěšího safari. Ne ve všech parcích, ne ve všech zemích, ale trend je patrný a velmi výrazný. Především pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci africké divočiny využívají nabídky pěšího safari stále častěji. Jde totiž o naprosto unikátní zážitek.

Při pěším safari čas běží úplně jinak něž při safari v autě. Operujete sice na mnohem menším prostoru, ale máte na všechno mnohem víc času.

Při pěším safari čas běží úplně jinak než při safari v autě. Operujete sice na mnohem menším prostoru, ale máte na všechno mnohem více času.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Slovo safari pochází z arabského slova safariya
Safariya znamenalo dlouhou cestu nebo putování. S příchodem Arabů do východní Afriky proniklo slovo safariya do svahilštiny a význam slova se lehce posunul. Safari začalo znamenat cestu za lovem, lovecké putování. V 19. století se slova safari zmocnili britští cestovatelé, lovci a misionáři a safari byli stále více spojováni s putováním v divoké africké přírodě. Se vznikem národních parků a postupným zákazem pěšího pohybu po parcích se safari stalo synonymem pro pozorování zvěře z terénních vozů. 

 Jako staří cestovatelé

Cílem pěšího safari je vrátit vám pocit cestovatelů, přimět vás k mnohem intenzivnějšímu vnímání detailů, zvuků, vůní a proporcí. Samozřejmě že se pěší safari pořádá na místech, kde je z velké míry eliminováno nebezpečí náhlých překvapení, ale nesmí se zapomínat, že mnoho reakcí divokých zvířat i nás lidí může být nevyzpytatelných. Při pěším safari potkáváte pravidelně i příslušníky tzv. velké pětky – lva, leoparda, nosorožce, buvola a slona. Podél vodních toků se přiblížíte velmi blízko i krokodýlům a hrochům.

Při pěším putování se můžete dostat blízko i k větším stádům a dívat se zvířatům tzv. z oka do oka.

Při pěším putování se můžete dostat blízko i k větším stádům a dívat se zvířatům tzv. z oka do oka.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Svět malých zvířat

Kouzlo pěšího safari ale není skryto pouze v tom, že zvířata, která jste mohli pozorovat z auta, pozorujete na vlastních nohou. Pěší safari vám umožňuje pozorovat svět malých zvířat, který obyčejně z auta není příliš vnímán. Najednou zjistíte, že jste míjeli mnoho zajímavého – například svět vačnatců, hadů, drobných predátorů apod.

Přečtěte si zajímavý článek o drobných tvorech, které můžete potkat při pěším safari.
Nosorožík v plné zbroji.

Nosorožík v plné zbroji.

FOTO: archiv autora

Pěší safari se organizuje ve 4 základních formách:

1. Denní vycházka ze safari lodge nebo kempu. Obyčejně vycházka trvá 2–3 hodiny a je to spíše bližší seznámení s buší a základními principy života v ní. Určitě je to skvělý doplňkový zážitek k běžnému safari. Zvláště pokud se nacházíte blízko napajedla, můžete zažít skvělé pěší safari i na tak malém časovém prostoru.

O bezpečnost se starají zkušení a ozbrojení průvodci.

O bezpečnost se starají zkušení a ozbrojení průvodci.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

2. Pěší safari mezi jednotlivými stálými kempy. Takové safari může trvat 4–6 hodin a vyžaduje už trochu fyzičku. Většinou se jedná o 2–4denní putování, kdy vaše zavazadla obstarává personál a vy si nesete pouze to, co bezprostředně potřebujete na daný den. Z hlediska setkání se zvířaty je to trochu o náhodě, ale zkušení vůdci znají denní rytmus jednotlivých zvířat a vědí velmi dobře, kudy vás směrovat, abyste zvířata potkali.

Je podstatné nikam nespěchat, nejste tu pro zdolávání rekordu v ušlých kilometrech, ale jste tu proto, abyste zažili divokou buš. Skvělá věc u tohoto typu pěšího safari je, že je relativně pohodlné a zároveň neustále poznáváte novou krajinu. Nádherné jsou i večery a noci v otevřených bezbariérových kempech. Mnoho z nich je velmi luxusních.

I při pěším safari můžete bydlet velmi kvalitně, s veškerým zázemým. Vrátíte se do starých dobrých koloniálních časů.

I při pěším safari můžete bydlet velmi kvalitně, s veškerým zázemím. Vrátíte se do starých dobrých koloniálních časů.

FOTO: andBeyond

3. Mobilní kemp. Zdánlivě podobný typ pěšího safari jako v předchozím případě. Podobně putujete divokou přírodou, podobně se o vaše zavazadla stará personál a podobně putujete z bodu A do bodu B. Rozdíl je ale v tom, že váš kemp je mobilní.

Po vašem odchodu personál celý kemp sbalí a převeze na jiné místo, kam vy dorazíte odpoledne nebo večer. Na novém místě personál kemp postaví, abyste měli dokonalé zázemí. Výhodou takového putování je, že se kempy staví na opravdu zajímavých místech a pohybujete se krajinou bohatou na zvěř a rozmanitost terénu. Doporučuji vybírat takové safari, kde se jde alespoň čtyři dny.

Při mobilních pěších safari staví personál kemp v době, kdy putujete divokou přírodou.

FOTO: Pafuri Camp, archiv CK Marco Polo

4. Primitivní pěší safari. Slovo „primitivní“ vypadá divně, ale není třeba se ničeho obávat. Vyjadřuje pouze rozdíl v zázemí, které máte při tomto pěším safari k dispozici. V tomto případě všechno nesete s sebou. Střechu nad hlavou, jídlo, pitnou vodu atd. atd. Na druhou stranu je to jedno z nejsvobodnějších safari, které znám. Nemá v podstatě žádný lokální cíl. Cílem je samo safari. Tady jste skutečně nejblíže přírodě.

V každém případě je pěší safari úžasnou příležitostí pro fotografy. Nikam se nechvátá, můžete si najít to nejlepší světlo, zvolit si úhel pohledu apod. To u safari z auta často dělá problém. Navíc kdo rád fotografuje rostliny a ptáky, může si se svým focením opravdu pohrát.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  

 

Ajman Kempinski

FOTO: ajman kempinski

 Termín: 28. 8. a pak denně

Cena: 21 490 za 7 nocí

Více o zájezdu

 LUXUS ZA SKVĚLOU CENU

AJMAN KEMPINSKI

Využijte výhodných cen speciální nabídky pro pobyt v hotelu Ajman Kempinski. Užijte si teplé moře, krásnou hotelovou zahradu jen pár minut od Dubaje. Všechny pokoje jsou orientované na mořskou stranu!

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 13. 11. 2015

Cena: 61 990 za 9 nocí

Více informací o Saruni

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí: příjemný poznávací okruh a pak relax na jedné z nejlepších pláží Indického oceánu v oblasti Bentoty. Ubytování zajištěno postupně ve třech kvalitních (min. 4*) a prověřených hotelích, malé skupince poskytující maximální pohodlí a servis všech účastníků, za doprovodu kvalifikovaného pracovníka CK, který zájezd připravoval.

 

 

 

Některé sukulenty v Namaqualandu narostou do velkých rozměrů.

FOTO: CK Marco Polo International


Termín: 20. 8., 26. 8., 4. 9.

Cena: 51 990 Kč za dospělou osobu

více informací zde

ROZKVETLÁ POUŠŤ A JARO V KAPSKÉM MĚSTĚ

Poušť plná květin či rozkvetlá vyprahlá krajina. Zní to bláznivě? Určitě dost na to, aby to mohla být pravda. Na severu atlantského pobřeží jižní Afriky takové místo existuje.

Při cestě na jih afrického kontinentu samozřejmě nemůžete vynechat ani jedno z nejkrásnějších měst na světě, Kapské Město.
Navíc můžete v této době u břehů Kapska pozorovat velryby, které sem každoročně připlouvají.

  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.