Bércoun jihoafrický, často zvaný sloneček, rejdí svým chobotem a hledá mravence a jiný drobný hmyz.

FOTO: archiv autora

Do všeho strká nos – bércoun jihoafrický  (sloneček)

Malinký savec  žije  ve východní a jižní Africe. Živí se především mravenci, snad proto má protažený čumák podobně jako mravenečník.  Jeho pohyb vypadá, jako by ho táhl jeho dlouhý nos, kterým neustále zkoumá okolí. Někdy je schopen hopkat na zadních nohách jako klokan. Sám je ovšem obklopen mnoha nebezpečnými predátory – hady, dravci, šakaly, hyenami a dalšími.  Není to ale v žádném případě snadná kořist. Mohutné zadní nohy jsou schopny ho vymrštit ve vteřině do výšky a dát tak majiteli šanci na únik.

Želva levhartí své leopardí zbarvení krunýře využívá jako dokonalé maskování ve vyprahlé africké buši.

FOTO: archiv autora

Nejpomalejší levhart na světě – želva levhartí

Želva levhartí (Geochelone pardalis) má krásný krunýř, který připomíná leopardí kůži. Můžete ji spatřit v celém Západním Kapsku a v oblasti tzv. velké příkopové propadliny (Malawi, Tanzanie, Keňa, Etiopie). Dorůstá délky až 61 cm, živí se většinou rostlinami, květinami, ovocem a jinými plody. Během září a října snášejí samice do vyhrabané díry v zemi okolo 30 vajec. Když samci soupeří o přízeň samice, snaží se svého soupeře otočit na záda.

Tento plaz nedělá příliš velkou slávu svému jménu, zdaleka nemá takové lovecké schopnosti a rychlost jako šelma, podle které je pojmenován.

O bezpečnost se starají zkušení a ozbrojení průvodci.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

 Drobní živočichové se nejlépe pozorují při pěším safari. Přečtěte si zajímavý článek o pěším safari.

 Renesance pěšího safari

Nosorožík vypadá jako predátor, ale živí se nektary z rostlin a dřevní hmotou.

Nosorožík vypadá jako predátor, ale živí se nektary z rostlin a dřevní hmotou.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Neohrožený bojovník – nosorožík

Stejně jako  jeho protějšek ve velké pětce nosorožec chlubí se i nosorožík mohutnými rohy. Jsou určeny k boji a k boji jsou také velmi často využívány. Především k boji s jinými samečky v době páření.  Nosorožík patří k největším broukům v Africe. Pokud máte štěstí a zažijete souboj dvou nosorožíků v divoké přírodě, jste většinou překvapeni, jak moc zajímavá záležitost to je.

Tkalčík (snovač) bělohlavý.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Lazebník buvolů – tkalčík bělohlavý (snovač buvolí)

Kůže buvola je přímo rejdištěm mnoha druhů hmyzu. Traduje se, že lze napočítat až 2500 cizopasníků větších než 1 mm na každém buvolovi. Mezi ptačí lazebníky, kteří buvolům od nevítaných návštěvníků pomáhají, patří i tkalčík bělohlavý.

Proslavila ho ale spíš jeho stavitelská dovednost. Jako příslušník rodiny snovačů staví dokonalá visutá hnízda, kterými „zdobí“ především akácie.

Tkalčík bělohlavý je na jihu Afriky nahrazován svým příbuzným tkalčíkem červenozobým.

Safari na korbě náklaďáku má své kouzlo.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Při expedicích se speciálně upraveným nákladním vozem se dostáváte do míst, kde je jen málo turistů. Tady pak máte čas a klid na pozorování i drobných obyvatel divoké buše, včetně malé pětky. Přečtěte si víc o safari na náklaďáku.

Na safari v náklaďáku? Vlastně, proč ne.

Mravkolev připomíná vážku, ale patří do řádu síťokřídlých.

Mravkolev připomíná vážku, ale patří do řádu síťokřídlých.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Divoký predátor – mravkolev

O kom můžete říci, že nemá ústa a vylučovací orgány a přesto je predátorem? Larva mravkolva je právě taková. Určitě nejdravější z malé pětky. Využívá malých písečných trychtýřovitých pastí. Dokonale upravený tvar a sypký povrch stěn výrazně vylepšují šanci na úspěch. Hmyz, který se dostane do trychtýře pasti, se nemůže vyhrabat ven. Sypké stěny se mu propadají pod nohama a centimetr po centimetru se posunuje ke středu trychtýře, kde, maskovaná jemným pískem, čeká larva. Jakmile se hmyz ocitne na dně pasti, larva do něj zatne masivní klepeta a dokonale vysaje celou kořist.

Larva se nakonec zakuklí a po čase se z ní „zrodí“ dospělý mravkolev, hodně podobný vážce.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu: 20. 9., 25. 10., 20. 3.

Cena: 85 990 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Koncept otevřeného prostoru do krajiny je pro vily v Saruni charakteristický.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více informací oSaruni


GLAMPING V PRAXI

SARUNI SAMBURU V KENI

6 prostorných, plně vybavených stanů poskytuje vynikající zázemí pro safari. K pohodlí a odpočinku mezi výlety za zvířaty slouží i bazén, restaurace a lázně. Kemp je napojen na Lewa Wildlife Conservancy Northern Kenya, organizaci, jejímž cílem je propagace a pomoc rezervacím na severu Keni.
Samburu patří k rezervacím, které nejsou přelidněné - můžete tu zažít pocit exklusivního setkání se zvířaty. Je zde možné i noční safari, pěší safari a další privátní aktivity, které v jiných parcích nejsou možné.

 

 

 

Některé sukulenty v Namaqualandu narostou do velkých rozměrů.

FOTO: CK Marco Polo International


Termín: 20. 8., 26. 8., 4. 9.

Cena: 51 990 Kč za dospělou osobu

více informací zde

ROZKVETLÁ POUŠŤ A JARO V KAPSKÉM MĚSTĚ

Poušť plná květin či rozkvetlá vyprahlá krajina. Zní to bláznivě? Určitě dost na to, aby to mohla být pravda. Na severu atlantského pobřeží jižní Afriky takové místo existuje.

Při cestě na jih afrického kontinentu samozřejmě nemůžete vynechat ani jedno z nejkrásnějších měst na světě, Kapské Město.
Navíc můžete v této době u břehů Kapska pozorovat velryby, které sem každoročně připlouvají.

  

Tulia Zanzibar, příchod na pláž.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín : každý den od 28. 10. 2015

Více informací o nabídce zde 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

TULIA RESORT ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENA PŘI OTEVŘENÍ

Hotel Tulia plánuje otevření na konec října 2015. Na první měsíce po otevření nabízí 68% slevu z ceny jako zaváděcí ceny po otevření hotelu.

Využijte tuto nabídku a zažijte mimořádnou kvalitu ubytování a stravování na nádherném ostrově Zanzibar.