Většina návštěvníků Kapského Města vyráží na výlety na jih a na východ. Mys Dobré naděje na jihu a slavná Garden Route na východ od Kapského Města jsou velmi oblíbenými cíli během celého roku. Kdo se ale chystá na jih Afriky na konci srpna nebo na začátku září, měl by si vyšetřit dva tři dny navíc a měl by vyrazit i na severozápad, směrem k hranicím s Namibií, do Namaqualandu – země pradávného afrického kmene Nama.

Pro každou oblast Namaqualandu je charajteristická určitá barva květů. Někde převládá bílá, jinde oranžová se žlutou a v jiné oblasti růžová. Podle botaniků má barva květů vliv na výběr opylovačů.

Pro každou oblast Namaqualandu je charakteristická určitá barva květů. Někde převládá bílá, jinde oranžová se žlutou a v jiné oblasti růžová. Podle botaniků má barva květů vliv na výběr opylovačů.

FOTO: Archiv autora

Když mi jeden z mých jihoafrických kamarádů stále dokola opakoval, že jedna z nejkrásnějších věcí, které kdy ve svém životě viděl, byly rozkvetlé pláně Namaqualandu, nechtělo se mi tomu moc věřit. Procestoval křížem krážem celou jižní Afriku a i ze zbytku světa už viděl opravdu pěkný kus. Proč by mu právě rozkvetlá louka měla vyrazit dech? „Je v tom obrovská síla přírody. Vzdor, touha dát o sobě vědět, poezie a krása vzešlá z prachu, písku a kamene!“ vysvětloval mi. Chlápek, co už zažil ledacos, se přece nepoddá sentimentu jen tak pro nic za nic. „Takoví jsme my, Afrikánci, nikdy jsme nic nedostali zadarmo, všechno jsme si museli vyvzdorovat. Často proti celému světu. A přitom máme pořád dobrou náladu a kveteme,“ dodal.

Návštěva jednotlivých rezervací v oblasti Namaqualandu může být spojena i s pozorováním zvířat. Oblast je bohatá na různé druhy antilop.

Návštěva jednotlivých rezervací v oblasti Namaqualandu může být spojena i s pozorováním zvířat. Oblast je bohatá na různé druhy antilop.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Namaqualand je vyprahlý polopouštní region o rozloze více než 47 000 km2 (60 % rozlohy České republiky). Území se dá podle charakteru krajiny rozdělit do tří teritorií: písečné pobřeží Sandveld, pahorkatinu Hardeveld a planinu Little Bush.  Všechna tři teritoria jsou nesmírně zajímavá. Pobřežní písečná krajina se táhne až do hloubky 50 km do vnitrozemí a šplhá až do nadmořské výšky 300 metrů.  Pahorkatina Hardeveld s nejvyšší horou Rooiberg Peak (1706 m n. m.) a planina s typickou horskou buší.

Pokud je hlavním důvodem kvetení rostlin lákání hmyzích opylovačů, musí rozkvetlá kolonie letniček a sukulentů působit jako nesmírně silný magnet. Tady včely a motýli opravdu neví, kam dřív skočit. Zvláštností je i to, že rostliny, které nepatří k příbuzným čeledím, vytvářejí podobné květy, aby tak podpořily výsledný dojem skupinového kvetení.

Barvy, barvy, barvy...to je Namaqualand v období kvetení - srpen a září.

Barvy, barvy, barvy... to je Namaqualand v období květu – v srpnu a září.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Ačkoliv oficiální květinová trasa „Namaqualand Flower Route“ leží nějakých pět hodin jízdy autem na sever od Kapského Města, můžete se pokochat fenoménem rozkvetlé polopouště i mnohem blíže k městu. V malé přírodní rezervaci Posberg Nature Reserve uvidíte louky rozkvetlých letniček s převahou bílé a oranžové barvy orámované nízkými kopci a divokým skalnatým pobřežím Atlantiku. Jde o soukromou rezervaci, která má velmi striktní omezení pro pěší pohyb v době kvetení, a doporučuji rezervovat si vstupenky pro pěší prohlídku předem. Pěší prohlídka je dlouhá cca 14 km a při dobrém počasí je to skvělá zastávka.

Kdo si ale udělá čas, může se vydat až do srdce Namaqualandu, mnohem více na sever, až za městečka Garies, Kamieskroon, Springbok a Port Nolloth. Během cesty určitě zastavte na několika místech, která stojí za to. Jen necelých 20 km od městečka Kamieskroon najdete rezervaci Skilpad Wildflower Reserve. 1000 ha plochy, ostře žluté a oranžové květy gazánií, ideální cesty pro horská kola a dlouhé treky. Skilpad patří bezesporu k hlavním centrům rozkvetlého ráje Namaqualandu.

Klienti CK Marco Polo bydlí během návštěvy Namaqualandu ve speciálně zřízeném kempu, s velmi kvalitním zázemím.

Během návštěvy Namaqualandu lze bydlet ve speciálně zřízeném kempu s velmi kvalitním zázemím.

FOTO: Archiv autora

Hlavním cílem cesty do Namaqualandu bývá Geogap Nature Reserve. Dramatická horská krajina je zajímavá sama o sobě, a když je navíc „obarvená“ zářivě fialovou, žlutou, oranžovou a růžovou barvou květů letniček, je nesmírně fotogenická. Na území rezervace bylo evidováno téměř 600 druhů rostlin.

Pěší treky v Namaqualandu umožní nejen pohodlné fotografování květin a krajiny, ale poskytují i možnost setkání s drobnou faunou.

Pěší treky v Namaqualandu umožní nejen pohodlné fotografování květin a krajiny, ale poskytují i možnost setkání s drobnou faunou.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Návštěva Namaqualandu určitě stojí za to, ale je potřeba si na ni udělat dost času a prožít ji v klidu a bez zbytečného spěchu. Je také třeba vědět, kam se vydat, a nenechat vše jen na šťastné náhodě.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu : 23. 8., 20. 9., 01. 11.

Cena: 85 500 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv autora


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (cca 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, a přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.

 

 

 

Některé sukulenty v Namaqualandu narostou do velkých rozměrů.

FOTO: CK Marco Polo International


Termín: 20.8., 26.8., 04.09.

Cena: 51.990 Kč za dospělou osobu

více informací zde

ROZKVETLÁ POUŠŤ A JARO V KAPSKÉM MĚSTĚ

Poušť plná květin či rozkvetlá vyprahlá krajina. Zní to bláznivě? Určitě dost na to, aby to mohla být pravda. Na severu atlantského pobřeží jižní Afriky takové místo existuje.

Při cestě na jih afrického kontinentu samozřejmě nemůžete vynechat ani jedno z nejkrásnějších měst na světě, Kapské Město.
Navíc můžete v této době u břehů Kapska pozorovat velryby, které sem každoročně připlouvají.

  

Madeira

FOTO: archiv autora

Termín: 22. 7. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.